BMW 3 E90

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc bmw 3

BMW to jedna z trzech głównych niemieckich marek premium, które cieszą się światową renomą. Obecnie koncern ma w ofercie całą gamę limuzyn, wersje sportowe i modele terenowe. Jedną z bardziej znanych propozycji marki dostępnych dzisiaj na motoryzacyjnym rynku wtórnym jest BMW serii 3 E90. Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla tego popularnego modelu producenta z Monachium? Jaką opinią cieszy się samochód? Sprawdzamy.

BMW 3 E90 – modele, generacje, historia

BMW serii 3 E90 to samochód produkowany w latach 2005-2011, największy spośród wszystkich propozycji w rodzinie „trójki”. Choć stylistycznie auto mocno nawiązuje do swojego poprzednika, to jest to z pewnością propozycja bardziej dynamiczna i agresywna. W 2006 roku E90 został nagrodzony prestiżowym tytułem Światowego Samochodu Roku, co w zestawieniu z innymi otrzymanymi wyróżnieniami wyraźnie podkreśla popularność auta.

Czytaj także: BMW serii 5

E90 dostępne było w kilku wersjach nadwozia, tj. E90 to sedan, natomiast E91 to combi, E92 – coupe, a E93 – kabriolet. W kwestii dostępnych silników oferta jest jeszcze mocniej zróżnicowana. BMW serii 3 E90 można nabyć w wersji z silnikiem benzynowym 4, 6 i 8- cylindrowym. 4-cylindrowe jednostki 1.2 i 2.0, natomiast 6-cylindrowe 2.0 i 3.0. Modele z silnikiem Diesla to przede wszystkim bazowe wersje z jednostkami 4-cylindrowymi o pojemności 1995 cm3, oznaczone odpowiednio 316d, 318d, 320d. Z kolei 6- cylindrowe Diesle to pojemność 2993 cm3 i kolejne oznaczenia 325d, 330d, 335d. Za najtrwalsze jednostki benzynowe uważa się R4 2.0 oraz R6 2.5 wyprodukowane przed 2007 rokiem. Tutaj niestety szeroka gama oferty silnikowej nie idzie w parze z niezawodnością jednostek. Silniki BMW 3 E90 w wielu wersjach mają opinię awaryjnych.

Czytaj także: BMW E46 – co warto wiedzieć?

BMW 3 E90 – opinie, wady i zalety

Wśród najczęściej wymienianych zalet BMW 3 E90 wymienia się przede wszystkim atrakcyjny design i jakość wykończenia, bardzo dobre właściwości jezdne, szeroki wybór jednostek napędowych, a także sam komfort podróżowania samochodem (wygodne fotele, funkcjonalność). Lista wad samochodu nie jest szczególnie długa. Na minus z pewnością zapiszemy awaryjne silniki 2.0d, niewiele przestrzeni w kabinie i bagażniku, brak napędu 4×4.

Czytaj także: BMW E90 wady i zalety

BMW 3 E90 – cena

Za najtańsze BMW serii 3 E90 zapłacimy ok. 15 tys. złotych. Warto jednak sięgać po egzemplarze nieco droższe, których cena plasuje się w przedziale 20-24 tys. złotych. Takie propozycje będą z pewnością bardziej zadbane i nie będą wymagały natychmiastowej naprawy. Dodatkowo, tutaj mamy szansę na 6- cylindrową jednostkę napędową (zarówno w wersji benzynowej, jak i diesla). Najrzadsze a zatem i najdroższe w ofercie są modele coupe oraz kabriolety. Ich cena to ok. 80 tys zł.

Czytaj także: BMW I3 elektryczny – co warto wiedzieć?

BMW 3 – ubezpieczenie

W naszym wyliczeniu składki OC, którą musi zapłacić kierowca BMW, wzięliśmy pod uwagę chętnie kupowany model BMW E90 320d sedan z 2005 roku o mocy 163 KM. Przeprowadziliśmy analizę dla dwóch kierowców, doświadczonego i młodego oraz dla czterech polskich miast średniej wielkości, są to bowiem istotne czynniki przy obliczaniu wysokości składki OC. Doświadczenie za kierownicą przynosi korzyści w postaci zniżek za bezszkodową jazdę, a im mniej wypadków zdarza się w naszym mieście, tym mniej zapłacimy za ubezpieczenie OC. Duże znaczenie ma także marka i model samochodu – im mocniejszy silnik, tym większa skłonność kierowcy do brawury, która nader często jest przyczyną wypadków. Nic dziwnego, że stawka ubezpieczenia BMW jest znacznie wyższa niż np. Fiata Pandy.

Czytaj także: BMW X3

Nasz pierwszy kierowca to doświadczony za kierownicą mężczyzna lat 45, który ma prawo jazdy od dwudziestu lat, 60% zniżki, przejeżdża około 4000 km rocznie. Żonaty, ojciec dwójki dzieci, które podwozi do szkoły. Z rodziną wyjeżdża na weekendy i wakacje.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Lublin 770 zł LINK4
Władysławowo 808 zł LINK4
Kalety 670 zł LINK4
Zielona Góra 785 zł LINK4

Inne propozycje dla kierowcy z Lublina:

doswiadczony kierowca BMW E90 Lublin - kalkulacja

Nasz drugi kierowca to młody człowiek, kawaler lat 27, posiadacz prawa jazdy od lat pięciu, który uzyskał zniżkę 20%. Używa samochodu na dojazdy do pracy i na weekendy, przejeżdża około 6500 km rocznie.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Lublin 1660 zł You Can Drive ERGO Hestia
Władysławowo 1537 zł You Can Drive ERGO Hestia
Kalety 1394 zł You Can Drive ERGO Hestia
Zielona Góra 1784 zł You Can Drive ERGO Hestia

Inne propozycje ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Zielonej Góry:

mlody kierowca kierowca BMW E90 Zielona Gora - kalkulacja

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony, w przeciwnym razie właściciel zapłaci słoną karę, a jeśli spowoduje wypadek, może spłacać jego koszty do końca życia.
  2. Stawka OC uzależniona jest od wieku i doświadczenia kierowcy, od posiadanych przez niego zniżek, od miejsca zamieszkania, a także od marki i modelu samochodu. W skrócie: najwięcej płacą młodzi posiadacze szybkich samochodów mieszkający w dużych miastach.
  3. Doświadczony kierowca z 60% pakietem zniżek kupując ubezpieczenie OC BMW E90 320d z 2005 roku zapłaci od 670 zł w Kaletach do 808 zł we Władysławowie.
  4. Młody kierowca z 20% zniżką zapłaci za ubezpieczenie OC BMW E90 320d z 2005 roku od 1394 zł w Kaletach do 1784 zł w Zielonej Górze.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej