Punkta

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony, nawet jeśli od lat stoi na felgach w kącie podwórka. Jeśli zaniedbamy tego obowiązku, grożą nam poważne kary finansowe. A jeśli chcemy zweryfikować inny pojazd w tym zakresie, wystarczy sprawdzenie OC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Jak sprawdzić ważność OC? Baza danych Funduszu

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najszybciej i najprościej sprawdzić auta w zakresie ubezpieczenia OC, podpowiadamy – w bazie Funduszu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zbiera dane na temat zawartych polis komunikacyjnych OC i AC, zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń i odszkodowań wypłaconych z polis.

Rocznie Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis oraz ponad 1,5 mln zdarzeń drogowych. W bazie danych szybko można sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym – czy jest możliwe?

Zakłady ubezpieczeń przekazują do UFG informacje dotyczące zarówno nowych, jak i odnowionych polis ubezpieczeniowych oraz zdarzeń komunikacyjnych rodzących odpowiedzialność odszkodowawczą zakładów ubezpieczeń. Mają na to 14 dni. To obowiązek ubezpieczycieli, zatem dane w bazie Funduszu są zawsze aktualne.

Ubezpieczyciele otrzymują z tego tytułu również korzyści. Mogą sprawdzić, czy podczas zawierania umów ubezpieczeniowych nie dochodzi do wielokrotnego ubezpieczenia tego samego auta. Znajduje się w niej kilkaset milionów informacji o sprzedanych polisach, wypłaconych odszkodowaniach, a nawet o wnioskach o wypłatę odszkodowania, które zostały odrzucone.

Sprawdzenie OC pojazdu w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym to opcja dostępna dla wszystkich. Możemy więc sprawdzić sami zarówno nasz własny pojazd, jak i każdy inny, także przypadkowy samochód na parkingu, czy obcy pojazd zaparkowany pod naszym domem. Wystarczy dysponować numerem rejestracyjnym samochodu lub numerem VIN (nie musimy znać obu tych numerów).

Jakie informacje można wydobyć z bazy danych Funduszu?

Baza danych umożliwia sprawdzenie, czy kierowca ma prawo do zniżek przysługujących za bezwypadkową jazdę. Można także zweryfikować ciągłość ubezpieczenia OC oraz liczbę polis ubezpieczeniowych zawartych w ramach jednego pojazdu. Ma to znaczenie, gdy trzeba ustalić udział ubezpieczyciela w odszkodowaniu.

Ponadto znajdziemy tam:

  • numer polisy OC,
  • nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę ubezpieczenia,
  • markę i model ubezpieczonego pojazdu (dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych objętych obowiązkiem ubezpieczenia OC, zatem samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, motorowerów, autobusów, ciągników, przyczep oraz quadów).

Udostępniane dane nie zawierają jednak żadnej informacji na temat właściciela pojazdu (nazwiska, adresu, czy innych danych kontaktowych).

Kto korzysta z informacji z bazy danych Funduszu?

Nie tylko ubezpieczyciele, ale także poszkodowani. Np. jeśli sprawca kolizji, w której zostaliśmy poszkodowani, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie przedstawił nam aktualnego ubezpieczenia OC, możemy sprawdzić jego polisę w internetowym systemie UFG. Także podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki możemy w bazie szukać informacji, czy pojazd ma ważną polisę OC i czy naprawdę, jak nas zapewnia obecny właściciel, jest bezwypadkowy.

Sprawdzenie OC pojazdu sprawcy wypadku

W przypadku stłuczki, choćby z pozoru wydającej się drobną i niewartą informowania policji, zanim pójdziesz na jakiekolwiek ustępstwa, najpierw za pomocą internetu upewnij się, czy sprawca ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Szczególną ostrożność zachowaj w sytuacji, gdy nie chce okazać polisy OC, a jedynie podaje jej numer.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej do pobrania. Wzór oświadczenia.

Jak sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Na stronie UFG wybieramy zakładkę „Baza OC i AC”, a w niej „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu lub numeru VIN oraz przepisaniu kodu weryfikacyjnego z obrazka i zatwierdzeniu informacji otrzymujemy numer polisy, nazwę TU, w którym została zawarta polisa oraz markę i model pojazdu.

Informacje zgromadzone w ogólnopolskiej bazie danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych dostępne są powszechnie i bezpłatnie.

Informacje na temat przebiegu ubezpieczenia OC, w tym o ewentualnych szkodach, można uzyskać po zarejestrowaniu się w systemie UFG. W ten sposób zyskamy możliwość pobrania historii ubezpieczenia OC i AC lub uzyskamy zaświadczenie o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia.

Gdzie jeszcze można sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

Sprawdzanie ubezpieczenia OC dowolnego pojazdu można wykonać także poza stroną UFG. Służy temu aplikacja mobilna UFG Kup Auto (dostępna na Android oraz iOS), jak też dane zawarte w serwisie historiapojazdu.gov.pl (baza stworzona przez CEPiK). W drugiej opcji jednak trzeba znać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę jego pierwszej rejestracji.