Zrzeczenie się ubezpieczenia OC – na czym polega?

Opublikowano: 07.11.2019

Jeśli planujesz zakup lub sprzedaż pojazdu, to warto, byś się zapoznał z jednym bardzo ważnym pojęciem – zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Co to oznacza i na czym polega? Wyjaśniamy!

Zrzeczenie się ubezpieczenia OC: na czym polega?

Jak zapewne wiesz, ubezpieczenie OC w Polsce jest kupowane dla pojazdu, a nie dla kierowcy. To właśnie dlatego, w sytuacji sprzedaży auta mogą się rodzić pewne dylematy. Czy sprzedający musi przekazać dokumenty polisy nowemu nabywcy? Kto będzie za to płacił? A w końcu – czy możesz zrzec się ubezpieczenia OC?

Otóż, zgodnie z prawem: sprzedający ma obowiązek przekazać dokumenty polisy OC kupującemu. Ten może z tego skorzystać lub zrzec się polisy i nabyć nową. Uwaga! Ważne jest, by zachować ciągłość polisy – nie możesz dopuścić do sytuacji, w której będzie przerwa w ubezpieczeniu. Jesteś więc zobowiązany wykupić nowe OC zanim te stare straci ważność. Dlaczego to takie ważne? Pamiętaj, że polisa po poprzednim właścicielu pojazdu nie jest automatycznie odnawiana. Dopiero ubezpieczenie, które wykupisz Ty, jako właściciel pojazdu, będzie automatycznie przedłużane.

Sprawdź: Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu!

Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji zakupu pojazdu

W jakich sytuacjach warto skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC? Z tym do czynienia możemy mieć w momencie, gdy:

  • Zawarłeś umowę ze sprzedającym, że zrzekniesz się polisy. Wówczas sprzedający otrzyma zwrot wysokości składek za niewykorzystany okres.
  • Obecna oferta nie jest dla Ciebie korzystna.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało przeliczenia składek i wezwało do dopłaty. Może się tak zdarzyć, ponieważ każdy klient traktowany jest indywidualnie, a na cenę OC wpływa mnóstwo parametrów.

W przypadku zakupu samochodu masz 30 dni od dnia nabycia pojazdu na zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Jeśli jednak żadna z powyższych korzyści wypowiedzenia polisy OC Cię nie dotyczy, to śmiało możesz korzystać z zakupionej ochrony aż do końca obowiązywania okresu.

W sytuacji zrzeczenia się ubezpieczenia OC wystosuj odpowiednie pismo do ubezpieczyciela, powołując się na art. 31.

Jak wypowiedzieć umowę polisy OC?

Przygotuj dokument, w którym zawarte będą dane dotyczące właściciela, poprzedniego właściciela, ubezpieczenia oraz pojazdu. Następnie wyślij go e-mailem lub listem na adres siedzimy towarzystwa ubezpieczeniowego. Gotowe wzory wypowiedzenia znajdziesz na stronie ubezpieczyciela.

Sprawdź: Wypowiedzenie umowy OC – jak rozwiązać polisę?

Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji sprzedaży pojazdu

Sprzedałeś swój samochód? Doskonale! Nadal płacisz za ubezpieczenie auta? Wiedz, że możesz skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC, które wykupiłeś dla swojego pojazdu. Pamiętaj jednak o dopilnowaniu terminu – masz na to 14 dni od momentu sprzedaży auta. Co musisz zrobić?

1. Przygotuj pismo, w którym zawrzesz informacje o zrzeczeniu się polisy OC.
2. Zawrzyj w nim wszelkie informacje dotyczące Twojego pojazdu (numer, seria, model), ubezpieczenia (numer polisy i czas obowiązywania) oraz siebie (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail) i nowego nabywcy auta.
3. Wyślij dokument w wybrany przez siebie sposób:
– pocztą na adres korespondencyjny ubezpieczyciela,
– e-mailem na adres podany na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.

W razie niejasności zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela – konsultant odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Jeśli nie zrzekniesz się OC w terminie 14 dni od dnia sprzedaży pojazdu, to będziesz zobowiązany do uiszczania składek wraz z nowym właścicielem pojazdu!

Czy masz jeszcze jakieś pytanie dotyczące wypowiedzenia umowy OC? Daj znać w komentarzu, a chętnie Ci pomożemy!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments