Zrzeczenie się ubezpieczenia OC – na czym polega?

Aktualizacja:

Jeśli planujesz zakup lub sprzedaż pojazdu, to warto, byś się zapoznał z jednym bardzo ważnym pojęciem – zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Co to oznacza i na czym polega? Wyjaśniamy!

Zrzeczenie się ubezpieczenia OC: na czym polega?

Jak zapewne wiesz, ubezpieczenie OC w Polsce jest kupowane dla pojazdu, a nie dla kierowcy. To właśnie dlatego, w sytuacji sprzedaży auta mogą się rodzić pewne dylematy. Czy sprzedający musi przekazać dokumenty polisy nowemu nabywcy? Kto będzie za to płacił? A w końcu – czy możesz zrzec się ubezpieczenia OC?

Czytaj także: Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Otóż, zgodnie z prawem: sprzedający ma obowiązek przekazać dokumenty polisy OC kupującemu. Ten może z tego skorzystać lub zrzec się polisy i nabyć nową. Uwaga! Ważne jest, by zachować ciągłość polisy – nie możesz dopuścić do sytuacji, w której będzie przerwa w ubezpieczeniu. Jesteś więc zobowiązany wykupić nowe OC zanim te stare straci ważność. Dlaczego to takie ważne? Pamiętaj, że polisa po poprzednim właścicielu pojazdu nie jest automatycznie odnawiana. Dopiero ubezpieczenie, które wykupisz Ty, jako właściciel pojazdu, będzie automatycznie przedłużane.

Sprawdź: Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu!

Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji zakupu pojazdu

W jakich sytuacjach warto skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC? Z tym do czynienia możemy mieć w momencie, gdy:

  • Zawarłeś umowę ze sprzedającym, że zrzekniesz się polisy. Wówczas sprzedający otrzyma zwrot wysokości składek za niewykorzystany okres.
  • Obecna oferta nie jest dla Ciebie korzystna.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało przeliczenia składek i wezwało do dopłaty. Może się tak zdarzyć, ponieważ każdy klient traktowany jest indywidualnie, a na cenę OC wpływa mnóstwo parametrów.

W przypadku zakupu samochodu masz 30 dni od dnia nabycia pojazdu na zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Jeśli jednak żadna z powyższych korzyści wypowiedzenia polisy OC Cię nie dotyczy, to śmiało możesz korzystać z zakupionej ochrony aż do końca obowiązywania okresu.

W sytuacji zrzeczenia się ubezpieczenia OC wystosuj odpowiednie pismo do ubezpieczyciela, powołując się na art. 31.

Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Jak wypowiedzieć umowę polisy OC?

Przygotuj dokument, w którym zawarte będą dane dotyczące właściciela, poprzedniego właściciela, ubezpieczenia oraz pojazdu. Następnie wyślij go e-mailem lub listem na adres siedzimy towarzystwa ubezpieczeniowego. Gotowe wzory wypowiedzenia znajdziesz na stronie ubezpieczyciela.

Sprawdź: Wypowiedzenie umowy OC – jak rozwiązać polisę?

Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji sprzedaży pojazdu

Sprzedałeś swój samochód? Doskonale! Nadal płacisz za ubezpieczenie auta? Wiedz, że możesz skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC, które wykupiłeś dla swojego pojazdu. Pamiętaj jednak o dopilnowaniu terminu – masz na to 14 dni od momentu sprzedaży auta. Co musisz zrobić?

1. Przygotuj pismo, w którym zawrzesz informacje o zrzeczeniu się polisy OC.
2. Zawrzyj w nim wszelkie informacje dotyczące Twojego pojazdu (numer, seria, model), ubezpieczenia (numer polisy i czas obowiązywania) oraz siebie (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail) i nowego nabywcy auta.
3. Wyślij dokument w wybrany przez siebie sposób:
– pocztą na adres korespondencyjny ubezpieczyciela,
– e-mailem na adres podany na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.

W razie niejasności zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela – konsultant odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Jeśli nie zrzekniesz się OC w terminie 14 dni od dnia sprzedaży pojazdu, to będziesz zobowiązany do uiszczania składek wraz z nowym właścicielem pojazdu!

Czy masz jeszcze jakieś pytanie dotyczące wypowiedzenia umowy OC? Daj znać w komentarzu, a chętnie Ci pomożemy!

Czytaj także: Sprzedaż auta z współwłaścicielem – formalności

Podsumowanie

Chcesz sprzedać swój pojazd, ale zastanawiasz się, co się stanie z polisą OC, którą zakupiłeś dla swojego auta? Czy będziesz musiał opłacać składki za nowego właściciela? A może planujesz zakup samochodu, ale nie chcesz korzystać z wykupionej polisy? Z pomocą tutaj może przyjść wiedza na temat zrzeczenia się wypowiedzenia OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej