Zrzeczenie się ubezpieczenia OC – na czym polega?

Aktualizacja:

Jeśli planujesz zakup lub sprzedaż pojazdu, to warto, byś się zapoznał z jednym bardzo ważnym pojęciem – zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Co to oznacza i na czym polega? Wyjaśniamy!

Zrzeczenie się ubezpieczenia OC: na czym polega?

Jak zapewne wiesz, ubezpieczenie OC w Polsce jest kupowane dla pojazdu, a nie dla kierowcy. To właśnie dlatego, w sytuacji sprzedaży auta mogą się rodzić pewne dylematy. Czy sprzedający musi przekazać dokumenty polisy nowemu nabywcy? Kto będzie za to płacił? A w końcu – czy możesz zrzec się ubezpieczenia OC?

Czytaj także: Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Otóż, zgodnie z prawem: sprzedający ma obowiązek przekazać dokumenty polisy OC kupującemu. Ten może z tego skorzystać lub zrzec się polisy i nabyć nową. Uwaga! Ważne jest, by zachować ciągłość polisy – nie możesz dopuścić do sytuacji, w której będzie przerwa w ubezpieczeniu. Jesteś więc zobowiązany wykupić nowe OC zanim te stare straci ważność. Dlaczego to takie ważne? Pamiętaj, że polisa po poprzednim właścicielu pojazdu nie jest automatycznie odnawiana. Dopiero ubezpieczenie, które wykupisz Ty, jako właściciel pojazdu, będzie automatycznie przedłużane.

Sprawdź: Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu!

Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji zakupu pojazdu

W jakich sytuacjach warto skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC? Z tym do czynienia możemy mieć w momencie, gdy:

  • Zawarłeś umowę ze sprzedającym, że zrzekniesz się polisy. Wówczas sprzedający otrzyma zwrot wysokości składek za niewykorzystany okres.
  • Obecna oferta nie jest dla Ciebie korzystna.
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało przeliczenia składek i wezwało do dopłaty. Może się tak zdarzyć, ponieważ każdy klient traktowany jest indywidualnie, a na cenę OC wpływa mnóstwo parametrów.

W przypadku zakupu samochodu masz 30 dni od dnia nabycia pojazdu na zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Jeśli jednak żadna z powyższych korzyści wypowiedzenia polisy OC Cię nie dotyczy, to śmiało możesz korzystać z zakupionej ochrony aż do końca obowiązywania okresu.

W sytuacji zrzeczenia się ubezpieczenia OC wystosuj odpowiednie pismo do ubezpieczyciela, powołując się na art. 31.

Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Jak wypowiedzieć umowę polisy OC?

Przygotuj dokument, w którym zawarte będą dane dotyczące właściciela, poprzedniego właściciela, ubezpieczenia oraz pojazdu. Następnie wyślij go e-mailem lub listem na adres siedzimy towarzystwa ubezpieczeniowego. Gotowe wzory wypowiedzenia znajdziesz na stronie ubezpieczyciela.

Sprawdź: Wypowiedzenie umowy OC – jak rozwiązać polisę?

Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji sprzedaży pojazdu

Sprzedałeś swój samochód? Doskonale! Nadal płacisz za ubezpieczenie auta? Wiedz, że możesz skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC, które wykupiłeś dla swojego pojazdu. Pamiętaj jednak o dopilnowaniu terminu – masz na to 14 dni od momentu sprzedaży auta. Co musisz zrobić?

1. Przygotuj pismo, w którym zawrzesz informacje o zrzeczeniu się polisy OC.
2. Zawrzyj w nim wszelkie informacje dotyczące Twojego pojazdu (numer, seria, model), ubezpieczenia (numer polisy i czas obowiązywania) oraz siebie (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail) i nowego nabywcy auta.
3. Wyślij dokument w wybrany przez siebie sposób:
– pocztą na adres korespondencyjny ubezpieczyciela,
– e-mailem na adres podany na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.

W razie niejasności zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela – konsultant odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Jeśli nie zrzekniesz się OC w terminie 14 dni od dnia sprzedaży pojazdu, to będziesz zobowiązany do uiszczania składek wraz z nowym właścicielem pojazdu!

Czy masz jeszcze jakieś pytanie dotyczące wypowiedzenia umowy OC? Daj znać w komentarzu, a chętnie Ci pomożemy!

Czytaj także: Sprzedaż auta z współwłaścicielem – formalności

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Chcesz sprzedać swój pojazd, ale zastanawiasz się, co się stanie z polisą OC, którą zakupiłeś dla swojego auta? Czy będziesz musiał opłacać składki za nowego właściciela? A może planujesz zakup samochodu, ale nie chcesz korzystać z wykupionej polisy? Z pomocą tutaj może przyjść wiedza na temat zrzeczenia się wypowiedzenia OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Co musisz wiedzieć na temat badania lekarskiego na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy to obowiązkowa procedura, która ma na celu ocenę zdolności zdrowotnych przyszłego kierowcy. Celem jest zapewnienie, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.

Czytaj więcej
Wyprzedzanie na autostradzie
2024.10.17  •  Samochód
Co grozi za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?

Chociaż zasady dotyczące tego manewru są jasne, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z jego złamania. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jakie kary i punkty karne grożą za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czy są sytuacje, w których wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dozwolone oraz czy takie wykroczenie może wpłynąć na składki ubezpieczeniowe.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej