Jak sprawdzić ważność OC? Czy Twoja polisa jest aktualna?

Aktualizacja:
jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc

Polisa OC chroni zarówno kierowcę, jak i inne osoby, które mogą ucierpieć na skutek wypadku drogowego. Jednak wielu kierowców nie jest pewnych, jak sprawdzić swoją polisę OC i czy jest ona aktualna. Właśnie dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla klientów, którzy chcą sprawdzić swoją polisę OC.

Dlaczego warto sprawdzić  polisę OC?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu, nawet jeśli od lat nikt go nie używa. Jeśli zaniedbamy ten obowiązek, grożą nam poważne kary finansowe. Sprawdzenie OC jest niezwykle proste i zajmuje kilka minut. Punkta podpowiada kilka sposobów, jak możesz sprawdzić ważność swojej polisy!

Polisa OC ma ograniczony na rok okres ważności. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy jest aktualna. W ten sposób unikamy nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak mandat, kara za brak ważnego OC lub problemy z ubezpieczycielem w przypadku wypadku.

To nie wszystko. Polisa OC zawiera nasze dane osobowe, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania itp. Jej weryfikacja pozwala nam upewnić się, czy wszystkie nasze dane są prawidłowe i zaktualizowane. Sprawdzenie polisy pozwala nam upewnić się, czy suma ubezpieczenia jest wystarczająco wysoka, aby zapewnić ochronę w przypadku poważnego wypadku.

Kiedy warto sprawdzić ważność OC?

Sprawdzenia OC pojazdu powinno się dokonywać nie tylko po kolizji czy wypadku samochodowym. Inne sytuacje, gdy warto upewnić się, że samochód jest ubezpieczony, to:

 • zakup auta – sprawdzanie OC przed podpisaniem umowy kupna samochodu jest rekomendowane przez wszystkich specjalistów, gdyż to prosty sposób, aby ustrzec się przed jazdą nieubezpieczonym pojazdem,
 • zgubienie polisy OC – chociaż istnieje mechanizm automatycznego przedłużenia polisy, który chroni przed brakiem ubezpieczenia, warto mieć świadomość, do kiedy zakupione ubezpieczenie samochodu jest ważne.

W każdym przypadku sprawdzanie OC odbywa się bezpłatnie i szybko – z reguły zajmuje około minuty. Jak to możliwe i gdzie to zrobić? Odpowiadamy!

Jak sprawdzić ważność OC?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najszybciej i najprościej sprawdzić ubezpieczenie OC auta, podpowiadamy – w bazie UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zbiera dane na temat zawartych polis komunikacyjnych OC i AC, zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń i odszkodowań wypłaconych z polis. To również tam należy sięgnąć, gdy zastanawiasz się, jak sprawdzić nr polisy OC.

Rocznie Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis oraz ponad 1,5 mln zdarzeń drogowych. W bazie danych szybko można sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

 

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym – czy jest możliwe?

Zakłady ubezpieczeń przekazują do UFG informacje dotyczące zarówno nowych, jak i odnowionych polis ubezpieczeniowych oraz zdarzeń komunikacyjnych. Są zobligowane do podawania takich danych, dzięki czemu baza jest zawsze aktualna. Na dostarczenie potrzebnych szczegółów mają 14 dni. Wśród tych danych jest także rejestracja pojazdu, dzięki czemu sprawdzenie w UFG polisy OC po numerze rejestracyjnym jest możliwe.

Ubezpieczyciele otrzymują z tego tytułu również korzyści. Weryfikują, czy podczas zawierania umów ubezpieczeniowych nie dochodzi do wielokrotnego ubezpieczenia tego samego auta. Znajduje się w niej kilkaset milionów informacji o sprzedanych polisach, wypłaconych odszkodowaniach, a nawet o wnioskach, które zostały odrzucone.

Sprawdzenie OC pojazdu w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym) to opcja dostępna dla wszystkich. Możemy sami skontrolować zarówno nasz pojazd, jak i każdy inny. Nawet przypadkowy samochód na parkingu, czy obce auto zaparkowane pod naszym domem. Wystarczy dysponować numerem rejestracyjnym samochodu lub numerem VIN (nie musimy znać obu tych numerów).

Kontrolę ważności polisy OC dowolnego pojazdu można wykonać także poza stroną UFG. Służy temu serwis historiapojazdu.gov.pl. Jest to baza stworzona przez CEPiK. W tym wypadku musisz znać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę jego pierwszej rejestracji.

Sprawdź, jak znaleźć najtańsze OC!

Jakie informacje można wydobyć z bazy danych UFG?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w bazie danych znajdziesz szereg informacji na temat ubezpieczenia danego pojazdu. Towarzystwa sprawdzają, czy np. kierowca ma prawo do zniżek przysługujących za bezwypadkową jazdę. Przede wszystkim umożliwia ona sprawdzenie przez Internet, czy pojazd ma aktualne OC oraz liczbę polis ubezpieczeniowych zawartych w ramach jednego pojazdu. Ma to znaczenie, gdy trzeba ustalić udział ubezpieczyciela w odszkodowaniu.

Ponadto znajdziemy tam:

 • numer polisy OC,
 • nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę ubezpieczenia,
 • markę i model ubezpieczonego pojazdu (dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych objętych obowiązkiem ubezpieczenia OC, zatem samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, motorowerów, autobusów, ciągników, przyczep oraz quadów).

Udostępniane dane nie zawierają jednak żadnej informacji na temat właściciela pojazdu (nazwiska, adresu, czy innych danych kontaktowych).

ubezpieczenie-oc-tanio

Kto korzysta z informacji z bazy danych UFG?

Nie tylko ubezpieczyciele, ale także poszkodowani. W przypadku, gdy sprawca kolizji, w której zostaliśmy poszkodowani, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie przedstawił nam aktualnej polisy, możemy sprawdzić to w internetowym systemie UFG. Funkcja sprawdzania polisy online sprawia, że jesteśmy w stanie zweryfikować je już na miejscu zdarzenia! Także podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki warto poszukać informacji na stronie funduszu. Dowiemy się, czy pojazd ma ważną polisę OC i czy naprawdę, jak nas zapewnia obecny właściciel, jest bezwypadkowy.

Sprawdzenie OC pojazdu sprawcy wypadku

W przypadku stłuczki choćby z pozoru wyglądającej na drobną i niewartą informowania policji należy postąpić zawsze w ten sam sposób. Zanim pójdziesz na jakiekolwiek ustępstwa, pamiętaj, aby sprawdzić OC sprawcy. Szczególną ostrożność zachowaj w sytuacji, gdy nie chce okazać polisy, a jedynie podaje jej numer. Jeśli nie posiada on OC, wtedy sprawa będzie skierowana do UFG. Warto w takiej sytuacji wezwać policję lub spisać oświadczenie.

Sprawdź także, co zrobić, jeśli sprawca wypadku nie ma OC!

Jak sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Na stronie UFG wybieramy zakładkę Baza OC i AC, a w niej Sprawdzenie ubezpieczenia OC i Identyfikacja umowy OC na dzień. Aby uzyskać dane, należy postępować zgodnie z instrukcjami.

 1. Wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN.
 2. Podać dzień, na który interesuje nasz sprawdzenie OC samochodu.
 3. Przepisać kod weryfikacyjny z obrazka.

Po wykonaniu tych działań i zatwierdzeniu informacji otrzymujemy numer polisy, nazwę TU, w którym została zawarta polisa oraz markę i model pojazdu. Informacje zgromadzone w ogólnopolskiej bazie danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych dostępne są powszechnie i bezpłatnie.

Jeśli jesteś zainteresowany przebiegiem ubezpieczenia OC, w tym o ewentualnych szkodach, zarejestruj się w systemie UFG. W ten sposób zyskasz możliwość pobrania historii ubezpieczenia OC i AC, a także zaświadczenie o bezszkodowej jeździe.

Jak sprawdzić ważność polisy OC samochodu z pomocą aplikacji mobilnej?

Do niedawna sprawdzenie polisy OC online dowolnego samochodu było możliwe nie tylko na stronie internetowej UFG, ale także w aplikacjach: Kup Auto oraz Na Wypadek. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podjął jednak decyzję o zaprzestaniu obsługi tych aplikacji mobilnych.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC swojego auta w aplikacji?

Jest jeszcze jeden szybki sposób na sprawdzenie polisy OC. UFG czy CEPIK mogą być przydatne, ale to nie wszystkie opcje. Jeśli posiadasz auto zarejestrowane na Ciebie, informacja na jego temat będzie dostępna także w aplikacji mObywatel. Od 5 grudnia 2020 roku kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy, wszystkie informacje, jak również i te z dowodu rejestracyjnego znajdziesz w systemie przygotowanym na smartfony.

Pytania i odpowiedzi

Czy można sprawdzić ważność polisy OC?
Jak sprawdzić czy sprawca kolizji ma wykupione OC?
Gdzie lepiej sprawdzić dane o polisie OC w UFG czy CEPiK?
Jak sprawdzić nr polisy OC?

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Brak OC to nie tylko wysokie kary finansowe, ale także konieczność poniesienia pełnych kosztów wypadku przez sprawcę.
 • Jeżeli chcesz sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone, bardzo wygodną opcją jest skorzystanie z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 • W bazie UFG znajdziesz między innymi: numer polisy OC, nazwę oraz adres towarzystwa ubezpieczeniowego, markę i model ubezpieczonego pojazdu.
 • Informacje o polisie OC znajdziesz także w bazie CEPIK.
 • Do sprawdzenia danych Twojej polisy wystarczy aplikacja mObywatel.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
37 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej