Sprawdzamy ważność OC! Zobacz, czy polisa jest nadal ważna!

Aktualizacja:
jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc

Sprawca kolizji, w której zostaliśmy poszkodowani, uciekł lub nie przedstawił nam aktualnego ubezpieczenia OC. Posiadasz auto z drugiej ręki z wykupioną polisą, ale nie pamiętasz, do kiedy jest ona ważna? Jak sprawdzić ważność polisy OC? Odpowiadamy!

Ważne OC – sposób na uniknięcie kar finansowych!

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Każdy zarejestrowany pojazd musi być ubezpieczony, nawet jeśli od lat stoi na felgach w kącie podwórka. Jeśli zaniedbamy ten obowiązek, grożą nam poważne kary finansowe. Sprawdzenie OC jest niezwykle proste i zajmuje kilka minut. Punkta podpowiada kilka sposobów, jak możesz sprawdzić ważność swojej polisy!

Kiedy warto sprawdzić ważność OC?

Sprawdzenia OC pojazdu powinno się dokonywać nie tylko po kolizji czy wypadku samochodowym. Inne sytuacje, gdy warto upewnić się, że samochód jest ubezpieczony, to:

 • zakup auta – sprawdzanie OC przed podpisaniem umowy kupna samochodu jest rekomendowane przez wszystkich specjalistów, gdyż to prosty sposób, aby ustrzec się przed jazdą nieubezpieczonym pojazdem,
 • zgubienie polisy OC – chociaż istnieje mechanizm automatycznego przedłużenia polisy, który chroni przed brakiem ubezpieczenia, warto mieć świadomość, do kiedy zakupione ubezpieczenie samochodu jest ważne.

W każdym przypadku sprawdzanie OC odbywa się bezpłatnie i szybko – z reguły zajmuje około minuty. Jak to możliwe i gdzie to zrobić? Odpowiadamy!

Jak sprawdzić ważność OC? Baza danych UFG

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najszybciej i najprościej sprawdzić ubezpieczenie OC auta, podpowiadamy – w bazie UFG. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, bo tak brzmi pełna nazwa, zbiera dane na temat zawartych polis komunikacyjnych OC i AC, zdarzeń drogowych skutkujących odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń i odszkodowań wypłaconych z polis. To również tam należy sięgnąć, gdy zastanawiasz się, jak sprawdzić nr polisy OC.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Rocznie Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis oraz ponad 1,5 mln zdarzeń drogowych. W bazie danych szybko można sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Czytaj także: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym – czy jest możliwe?

Zakłady ubezpieczeń przekazują do UFG informacje dotyczące zarówno nowych, jak i odnowionych polis ubezpieczeniowych oraz zdarzeń komunikacyjnych. Są zobligowane do podawania takich danych, dzięki czemu baza jest zawsze aktualna. Na dostarczenie potrzebnych szczegółów mają 14 dni. Wśród tych danych jest także rejestracja pojazdu, dzięki czemu sprawdzenie w UFG polisy OC po numerze rejestracyjnym jest możliwe.

Ubezpieczyciele otrzymują z tego tytułu również korzyści. Weryfikują, czy podczas zawierania umów ubezpieczeniowych nie dochodzi do wielokrotnego ubezpieczenia tego samego auta. Znajduje się w niej kilkaset milionów informacji o sprzedanych polisach, wypłaconych odszkodowaniach, a nawet o wnioskach, które zostały odrzucone.

Sprawdzenie OC pojazdu w UFG (Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym) to opcja dostępna dla wszystkich. Możemy sami skontrolować zarówno nasz pojazd, jak i każdy inny. Nawet przypadkowy samochód na parkingu, czy obce auto zaparkowane pod naszym domem. Wystarczy dysponować numerem rejestracyjnym samochodu lub numerem VIN (nie musimy znać obu tych numerów).

Kontrolę ważności polisy OC dowolnego pojazdu można wykonać także poza stroną UFG. Służy temu serwis historiapojazdu.gov.pl. Jest to baza stworzona przez CEPiK. W tym wypadku musisz znać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę jego pierwszej rejestracji.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jakie informacje można wydobyć z bazy danych UFG?

Jak wspomnieliśmy wyżej, w bazie danych znajdziesz szereg informacji na temat ubezpieczenia danego pojazdu. Towarzystwa sprawdzają, czy np. kierowca ma prawo do zniżek przysługujących za bezwypadkową jazdę. Przede wszystkim umożliwia ona sprawdzenie przez internet, czy pojazd ma aktualne OC oraz liczbę polis ubezpieczeniowych zawartych w ramach jednego pojazdu. Ma to znaczenie, gdy trzeba ustalić udział ubezpieczyciela w odszkodowaniu.

Ponadto znajdziemy tam:

 • numer polisy OC,
 • nazwę i adres głównej siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawarto umowę ubezpieczenia,
 • markę i model ubezpieczonego pojazdu (dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych objętych obowiązkiem ubezpieczenia OC, zatem samochodów osobowych i ciężarowych, motocykli, motorowerów, autobusów, ciągników, przyczep oraz quadów).

Udostępniane dane nie zawierają jednak żadnej informacji na temat właściciela pojazdu (nazwiska, adresu, czy innych danych kontaktowych).

ubezpieczenie-oc-tanio

Kto korzysta z informacji z bazy danych UFG?

Nie tylko ubezpieczyciele, ale także poszkodowani. W przypadku, gdy sprawca kolizji, w której zostaliśmy poszkodowani, uciekł z miejsca zdarzenia lub nie przedstawił nam aktualnej polisy, możemy sprawdzić to w internetowym systemie UFG. Funkcja sprawdzania polisy online sprawia, że jesteśmy w stanie zweryfikować je już na miejscu zdarzenia! Także podczas zakupu pojazdu z drugiej ręki warto poszukać informacji na stronie funduszu. Dowiemy się, czy pojazd ma ważną polisę OC i czy naprawdę, jak nas zapewnia obecny właściciel, jest bezwypadkowy.

Sprawdzenie OC pojazdu sprawcy wypadku

W przypadku stłuczki choćby z pozoru wyglądającej na drobną i niewartą informowania policji, należy postąpić zawsze w ten sam sposób. Zanim pójdziesz na jakiekolwiek ustępstwa, pamiętaj, aby sprawdzić ważność polisy online sprawcy. Szczególną ostrożność zachowaj w sytuacji, gdy nie chce okazać polisy, a jedynie podaje jej numer. Jeśli nie posiada on OC, wtedy sprawa będzie skierowana do UFG. Warto w takiej sytuacji wezwać policję lub spisać oświadczenie.

Czytaj także: Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej do pobrania. Wzór oświadczenia.

Jak sprawdzić, czy dany pojazd posiada ubezpieczenie OC?

Na stronie UFG wybieramy zakładkę „Baza OC i AC”, a w niej „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” i „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Aby uzyskać dane musimy:

 1. Wpisać numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN.
 2. Podać dzień, na który interesuje nasz sprawdzenie OC samochodu.
 3. Przepisać kod weryfikacyjny z obrazka .

Po wykonaniu tych działań i zatwierdzeniu informacji otrzymujemy numer polisy, nazwę TU, w którym została zawarta polisa oraz markę i model pojazdu. Informacje zgromadzone w ogólnopolskiej bazie danych o ubezpieczeniach komunikacyjnych dostępne są powszechnie i bezpłatnie.

Jeśli jesteś zainteresowany przebiegiem ubezpieczenia OC, w tym o ewentualnych szkodach, zarejestruj się w systemie UFG. W ten sposób zyskasz możliwość pobrania historii ubezpieczenia OC i AC, a także zaświadczenie o bezszkodowej jeździe.

Jak sprawdzić ważność polisy OC samochodu z pomocą aplikacji mobilnej?

Do niedawna sprawdzenie polisy OC online dowolnego samochodu było możliwe nie tylko na stronie internetowej UFG, ale także w aplikacjach: Kup Auto oraz Na Wypadek. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podjął jednak decyzję o zaprzestaniu obsługi tych aplikacji mobilnych.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC swojego auta w aplikacji?

Jest jeszcze jeden szybki sposób na sprawdzenie polisy OC. UFG czy CEPIK mogą być przydatne, ale to nie wszystkie opcje. Jeśli posiadasz auto zarejestrowane na Ciebie, informacja na jego temat będzie dostępna także w aplikacji mObywatel. Od 5 grudnia 2020 roku kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy, wszystkie informacje, jak również i te z dowodu rejestracyjnego znajdziesz w systemie przygotowanym na smartfony.

Pytania i odpowiedzi

Czy można sprawdzić ważność polisy OC?
Jak sprawdzić czy sprawca kolizji ma wykupione OC?
Gdzie lepiej sprawdzić dane o polisie OC w UFG czy CEPiK?
Jak sprawdzić nr polisy OC?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Brak OC to nie tylko wysokie kary finansowe, ale także konieczność poniesienia pełnych kosztów wypadku przez sprawcę.
 2. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone, bardzo wygodną opcją jest skorzystanie z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 3. W bazie UFG znajdziesz między innymi: numer polisy OC, nazwę oraz adres towarzystwa ubezpieczeniowego, markę i model ubezpieczonego pojazdu.
 4. Informacje o polisie OC znajdziesz także w bazie CEPIK.
 5. Do sprawdzenia danych Twojej polisy wystarczy aplikacja mObywatel.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
37 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej