Ubezpieczenie lekowe – jak działa, jakie leki obejmuje?

Aktualizacja:
ubezpieczenie lekowe

Ubezpieczenie lekowe sprawia, że leki przepisywane nam na receptę są tańsze, ponieważ część ich kosztów pokrywa ubezpieczyciel. Opłaca się więc tym, dla których wydatki w aptece stanowią sporą część domowego budżetu. Choć i tu są pewne obostrzenia.

Jak ustaliła firma badawcza PMR, aż 35% wydatków na zdrowie, pochodzi z prywatnych kieszeni Polaków (dane za 2014 rok). Funkcjonujemy coraz bardziej świadomie, bardziej interesujemy się stanem swojego zdrowia, żyjemy dłużej, dłużej chcemy też pozostać aktywni i czynni zawodowo – dlatego częściej leczymy nasze dolegliwości i przy pomocy farmakologii staramy się powrócić do pełnej sprawności.

Zakup ubezpieczenia lekowego w Polsce wydaje się mieć jeszcze jedno uzasadnienie. W naszym kraju udział pacjentów w opłacaniu leków przepisywanych na receptę wynosi 40% (źródło: Pharmaexpert, 2015) i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Mówiąc prościej: za leki płacimy więcej niż mieszkańcy innych państwa. Koszt leków jest z resztą jednym z głównych czynników, który sprawia, że pacjenci w Polsce rezygnują z ich zakupu – robi to nawet 25% chorych (dane GUS za 2012 rok).

Ubezpieczenie lekowe – gdzie je kupić?

Choć w wielu krajach europejskich ubezpieczenia lekowe są dostępne od dawna, w Polsce taka opcja pojawiła się dopiero przed kilkoma laty. W 2012 polisę lekową wprowadziło na rynek ubezpieczeń PZU, początkowo, jako część grupowego ubezpieczenia pracowników.

W ostatnich latach ubezpieczenie lekowe zaczęło pojawiać się w ofercie pracodawców, jako dodatkowy benefit – obok karnetu sportowego czy prywatnego ubezpieczenia medycznego.  Zamysł pracodawców jest tu konkrety – wsparcie finansowe na zakup leków ma sprawić, że pracownik wykupi receptę w całości, doprowadzi leczenie do końca i nie zachoruje na nowo zbyt szybko.

Jak działa ubezpieczenie lekowe?

Ubezpieczony, wraz z zakupem polisy, otrzymuje specjalną kartę, którą płaci za leki w sposób bezgotówkowy. Może też zapłacić za farmaceutyki pieniędzmi, wziąć rachunek i na jego podstawie uzyskać od ubezpieczyciela zwrot.

Chłodzimy jednak zapał tych, którzy uważają, że ubezpieczenie lekowe to oszczędne rozwiązanie dla przewlekle chorych, korzystających ze stałej farmakoterapii. Czytając dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia dowiemy się, że każda polisa ma ograniczenia, co oznacza że ubezpieczyciel będzie nam zwracał pieniądze wydane na leki, tylko do pewnej kwoty.

Polisa lekowa – przegląd ofert

Polisę lekową możemy kupić zarówno w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych, jak i razem  z prywatnym ubezpieczeniem medycznym. W ofercie są m.in.:

  • PZU w Aptece – ubezpieczenie indywidualne, kupowane przy okazji kontynuowania polisy na życie, daje 80% dofinansowania do leków na receptę. Dostępne jest w dwóch opcjach – Antybiotyk (dofinansowanie na antybiotyki, w sumie 2700 pozycji) lub Cztery Pory Roku (dofinansowanie leków na choroby sezonowe w sumie 3200 pozycji). Ubezpieczony może okazać kartę lekową w jednej z 7000 aptek w całej Polsce, albo rozliczyć się z PZU na podstawie rachunków i zgłoszenia przez aplikację mobilną lub stronę internetową.
  • Grupa LUXMED – ubezpieczenie lekowe to część Grupowego Ubezpieczenia Zdrowotnego Panaseus. Posiadający je pacjent płaci 3 lub 5 złotych za każde opakowanie leku. Ubezpieczony może skorzystać z Indywidualnej Kartu Ubezpieczeniowej, która pozwala na zakup leku ze zniżką w sieci 5500 aptek w całej Polsce, ewentualnie, wypełniając specjalny formularz i okazując rachunki ubezpieczycielowi, w przypadku wybrania formy gotówkowej.

Prywatny pakiet medyczny – ubezpieczenie lekowe

Zwrot kosztów leków bywa także czasami możliwy w ramach posiadanych pakietów medycznych. Nawet jeśli nie zawierają one takiej opcji, pozwalają oszczędzić na kosztach leczenia. Koszt takiego pakietu to często kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a więc sporo mniej niż nawet jedna prywatna wizyta lekarska.

Aby skalkulować pakiet dla siebie, przejdź do naszej porównywarki:

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments