I kwartał 2020 bez większych zmian na rynku OC [RAPORT Punkta]

Aktualizacja:
raport Punkta – ceny OC w I kwartale 2020

Pierwszy kwartał 2020 roku za nami, zatem czas na podsumowanie trzech minionych miesięcy i sytuacji, jaka w tym okresie panowała na rynku obowiązkowych ubezpieczeń OC.

Pierwszy nasuwający się po analizie wniosek? Początek roku 2020 nie przyniósł szczególnie istotnych zmian, co z pewnością nastąpi już w kolejnych miesiącach, przede wszystkim w związku z panującą w kraju i na świecie sytuacją. Na te porównania przyjdzie jednak jeszcze czas. Póki co, skupiamy się na pierwszym kwartale 2020.

Średnia cena za OC

Średnia cena za obowiązkową polisę OC w okresie od stycznia do marca 2020 roku wynosiła 657 zł, co stanowi o 3 proc. mniej niż w porównywalnym okresie w roku 2019 i zaledwie 3 zł mniej w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku. Możemy zatem mówić o stabilizacji przeciętnych cen OC. Średnie ceny OC dla poszczególnych kwartałów 2019 roku wynosiły: w I kwartale 676 zł, w II kwartale 668 zł, w III kwartale 664 zł, a w IV kwartale 654 zł. Przeciętna cena ubezpieczenia OC w I kwartale 2020 roku to natomiast wspomniane już 657 zł, zatem jak widać klienci odnawiający swoje polisy w roku ubiegłym, czy też z początkiem roku bieżącego, płacili za polisy porównywalne ceny. Wyraźniejsze różnice dotyczyły cen w odniesieniu do miejsca zamieszkania klientów.

W jakich miastach i województwach zapłaciliśmy za ubezpieczenie najwięcej w I kwartale 2020?

Zdecydowanie powyżej średniej krajowej zapłacili mieszkańcy województw dolnośląskiego – 752 zł, mazowieckiego – 712 zł oraz pomorskiego – 743 zł. Nieco mniej kierowcy z województw łódzkiego – 660 zł oraz zachodniopomorskiego – 687 zł. A w których miastach było najdrożej? Tutaj w I kwartale sytuacja nadal bez zmian, zatem na górze tabeli niezmiennie znajduje się Gdańsk (855 zł – o 40 zł więcej niż średnio w 3 wcześniejszych miesiącach) oraz Wrocław (836 zł – o 21 zł więcej niż średnio w 3 wcześniejszych miesiącach). Nie jest tajemnicą, że to kierowcy z dużych aglomeracji miejskich płacą najwięcej za ubezpieczenie OC, stąd też niezmiennie wysokie stawki przeciętne obowiązujące m.in. w Warszawie (802 zł), Szczecinie i Poznaniu (757 zł), Łodzi (722 zł), Olsztynie (721 zł), czy Krakowie (702 zł). Dla porównania, kierowcy z miast wyłącznie poniżej 100 tysięcy mieszkańców płacili średnie składki OC na poziomie 541 zł w województwie świętokrzyskim, 571 zł w województwie podlaskim, czy też 575 zł w województwie podkarpackim.

Z kolei z największym wzrostem cen w okresie ostatnich 3 miesięcy musieli liczyć się mieszkańcy Rzeszowa (wzrost ceny polisy OC o 14 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku) oraz Olsztyna (wzrost o 11,4 proc.).

Najtańsze ubezpieczenie OC w I kwartale 2020 roku – miasta i województwa

Sytuacja w zakresie średnich cen za ubezpieczenie OC najkorzystniej kształtowała się w województwach świętokrzyskim – średnio 557 zł, podlaskim – 586 zł, oraz podkarpackim – 588 zł. Poniżej średniej krajowej płacili za ubezpieczenie także kierowcy z województw: opolskiego – 600 zł, małopolskiego 613 zł, śląskiego – 615 zł, warmińsko-mazurskiego – 628 zł, lubuskiego – 635 zł, wielkopolskiego – 638 zł, kujawsko – pomorskiego – 642 zł, i lubelskiego – 650 zł.

W pierwszym kwartale tego roku najmniej za OC wśród największych miast zapłacili kierowcy w Białymstoku – średnio 612 zł, oraz w Kielcach – średnio 618 zł. Kierowcy z wymienionych miast zapłacili najkorzystniejszą przeciętną kwotę w skali kraju, ale zaoszczędzili także w porównaniu z IV kwartałem roku 2019 – cena była odpowiednio 5,6 proc. niższa w Białymstoku oraz 5,9 proc. w Kielcach. Największy spadek wartości w porównaniu z analogicznym okresem, tj. I kwartałem 2019 roku, zanotowały natomiast średnie ceny składek OC w Gorzowie Wielkopolskim – 16,7 proc. i ponownie w Białymstoku – 13,31 proc. To kierowcy z wymienionych miast mieli z pewnością największe powody do radości w ciągu minionych 3 miesięcy.

Sprawdź także: Najtańsze ubezpieczenie OC – ranking

Średnie ceny ubezpieczeń OC dla młodych kierowców spadły aż o 14 proc.

Mimo iż to młodzi kierowcy w wieku od 18 do 25 lat płacą najwyższe składki za ubezpieczenia OC, to właśnie im przypadł w udziale największy spadek cen w I kwartale 2020 roku w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku. Średnie ceny zmniejszyły się tutaj o 14 proc. W pozostałych grupach wiekowych ceny polis utrzymały się na podobnym poziomie.

Warto dodać, że młodzi kierowcy płacą za OC średnio 1276 zł, czyli o 650 zł więcej niż pozostali kierowcy. Z kolei kierowcy w wieku powyżej 55 lat płacą przeciętnie o 8 proc. mniej, niż wynosi średnia cena za ubezpieczenie OC.

RAPORT – RYNEK UBEZPIECZEŃ KOMUNIKACYJNYCH – STYCZEŃ-MARZEC 2020


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej