I kwartał 2020 bez większych zmian na rynku OC [RAPORT Punkta]

Aktualizacja:
raport Punkta – ceny OC w I kwartale 2020

Pierwszy kwartał 2020 roku za nami, zatem czas na podsumowanie trzech minionych miesięcy i sytuacji, jaka w tym okresie panowała na rynku obowiązkowych ubezpieczeń OC.

Pierwszy nasuwający się po analizie wniosek? Początek roku 2020 nie przyniósł szczególnie istotnych zmian, co z pewnością nastąpi już w kolejnych miesiącach, przede wszystkim w związku z panującą w kraju i na świecie sytuacją. Na te porównania przyjdzie jednak jeszcze czas. Póki co, skupiamy się na pierwszym kwartale 2020.

Średnia cena za OC

Średnia cena za obowiązkową polisę OC w okresie od stycznia do marca 2020 roku wynosiła 657 zł, co stanowi o 3 proc. mniej niż w porównywalnym okresie w roku 2019 i zaledwie 3 zł mniej w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku. Możemy zatem mówić o stabilizacji przeciętnych cen OC. Średnie ceny OC dla poszczególnych kwartałów 2019 roku wynosiły: w I kwartale 676 zł, w II kwartale 668 zł, w III kwartale 664 zł, a w IV kwartale 654 zł. Przeciętna cena ubezpieczenia OC w I kwartale 2020 roku to natomiast wspomniane już 657 zł, zatem jak widać klienci odnawiający swoje polisy w roku ubiegłym, czy też z początkiem roku bieżącego, płacili za polisy porównywalne ceny. Wyraźniejsze różnice dotyczyły cen w odniesieniu do miejsca zamieszkania klientów.

W jakich miastach i województwach zapłaciliśmy za ubezpieczenie najwięcej w I kwartale 2020?

Zdecydowanie powyżej średniej krajowej zapłacili mieszkańcy województw dolnośląskiego – 752 zł, mazowieckiego – 712 zł oraz pomorskiego – 743 zł. Nieco mniej kierowcy z województw łódzkiego – 660 zł oraz zachodniopomorskiego – 687 zł. A w których miastach było najdrożej? Tutaj w I kwartale sytuacja nadal bez zmian, zatem na górze tabeli niezmiennie znajduje się Gdańsk (855 zł – o 40 zł więcej niż średnio w 3 wcześniejszych miesiącach) oraz Wrocław (836 zł – o 21 zł więcej niż średnio w 3 wcześniejszych miesiącach). Nie jest tajemnicą, że to kierowcy z dużych aglomeracji miejskich płacą najwięcej za ubezpieczenie OC, stąd też niezmiennie wysokie stawki przeciętne obowiązujące m.in. w Warszawie (802 zł), Szczecinie i Poznaniu (757 zł), Łodzi (722 zł), Olsztynie (721 zł), czy Krakowie (702 zł). Dla porównania, kierowcy z miast wyłącznie poniżej 100 tysięcy mieszkańców płacili średnie składki OC na poziomie 541 zł w województwie świętokrzyskim, 571 zł w województwie podlaskim, czy też 575 zł w województwie podkarpackim.

Z kolei z największym wzrostem cen w okresie ostatnich 3 miesięcy musieli liczyć się mieszkańcy Rzeszowa (wzrost ceny polisy OC o 14 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku) oraz Olsztyna (wzrost o 11,4 proc.).

Najtańsze ubezpieczenie OC w I kwartale 2020 roku – miasta i województwa

Sytuacja w zakresie średnich cen za ubezpieczenie OC najkorzystniej kształtowała się w województwach świętokrzyskim – średnio 557 zł, podlaskim – 586 zł, oraz podkarpackim – 588 zł. Poniżej średniej krajowej płacili za ubezpieczenie także kierowcy z województw: opolskiego – 600 zł, małopolskiego 613 zł, śląskiego – 615 zł, warmińsko-mazurskiego – 628 zł, lubuskiego – 635 zł, wielkopolskiego – 638 zł, kujawsko – pomorskiego – 642 zł, i lubelskiego – 650 zł.

W pierwszym kwartale tego roku najmniej za OC wśród największych miast zapłacili kierowcy w Białymstoku – średnio 612 zł, oraz w Kielcach – średnio 618 zł. Kierowcy z wymienionych miast zapłacili najkorzystniejszą przeciętną kwotę w skali kraju, ale zaoszczędzili także w porównaniu z IV kwartałem roku 2019 – cena była odpowiednio 5,6 proc. niższa w Białymstoku oraz 5,9 proc. w Kielcach. Największy spadek wartości w porównaniu z analogicznym okresem, tj. I kwartałem 2019 roku, zanotowały natomiast średnie ceny składek OC w Gorzowie Wielkopolskim – 16,7 proc. i ponownie w Białymstoku – 13,31 proc. To kierowcy z wymienionych miast mieli z pewnością największe powody do radości w ciągu minionych 3 miesięcy.

Sprawdź także: Najtańsze ubezpieczenie OC – ranking

Średnie ceny ubezpieczeń OC dla młodych kierowców spadły aż o 14 proc.

Mimo iż to młodzi kierowcy w wieku od 18 do 25 lat płacą najwyższe składki za ubezpieczenia OC, to właśnie im przypadł w udziale największy spadek cen w I kwartale 2020 roku w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku. Średnie ceny zmniejszyły się tutaj o 14 proc. W pozostałych grupach wiekowych ceny polis utrzymały się na podobnym poziomie.

Warto dodać, że młodzi kierowcy płacą za OC średnio 1276 zł, czyli o 650 zł więcej niż pozostali kierowcy. Z kolei kierowcy w wieku powyżej 55 lat płacą przeciętnie o 8 proc. mniej, niż wynosi średnia cena za ubezpieczenie OC.

RAPORT – RYNEK UBEZPIECZEŃ KOMUNIKACYJNYCH – STYCZEŃ-MARZEC 2020


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej