Punkta

Po ogromnych zmianach cen OC na przestrzeni 2015-2016, wreszcie jak wynika z naszego raportu cen OC na start 2018, ceny polis wyhamowały. W kilku ośrodkach miejskich ceny nawet spadły. To dobra wiadomość dla wszystkich kierowców, zwłaszcza, że poprawiły się także statystyki wypadków drogowych, które wpływają na ceny OC oraz wyniki finansowe towarzystw ubezpieczeniowych.

OC w polskich miastach – gdzie OC jest najdroższe , gdzie najtańsze?

Największą różnicę można zaobserwować w Kielcach, gdzie średnia cena spadła znacząco – aż o 27%, oraz w Białymstoku i Bydgoszczy – analogicznie 14 i 13% mniej. Na dobrą ofertę mogą także liczyć kierowcy z Poznania, Rzeszowa i Zielonej Góry.

Gorsze wiadomości mamy tylko dla mieszkańców 4 miast: odczuwalnie drożej może być w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Olsztynie i Opolu.

W pozostałych ośrodkach miejskich, jeśli nie pogorszyła się twoja historia ubezpieczeniowa, z powodzeniem możesz zapłacić tyle samo co rok temu, a nawet odrobinę mniej.

Informacje na temat najniższej i średniej ceny w twoim mieście znajdziesz na poniższych infografikach!

Zmiana cen OC w 2018  –  jak zapłacić mniej za OC?

Przede wszystkim porównuj oferty! Przypominamy, że zakres OC jest określony ustawą, a to oznacza, że kupując to ubezpieczenie, w każdym TU dostajesz dokładnie taki sam zakres ochrony. Nie warto więc przepłacać. To prawda, że niektórzy ubezpieczyciele dodają do podstawowej oferty NNW lub Assistance – ale zwykle jest to koszt kilku złotych, nie powinien więc wpływać na przepłacanie za polisę o  kilkadziesiąt czy kilkaset złotych.

Chcesz mieć tanie OC? Pamiętaj o tym:

  • Jeśli posiadasz maksymalne zniżki i jesteś w grupie wiekowej 35- 60 lat – dla towarzystwa ubezpieczeniowego jesteś najatrakcyjniejszym klientem. Towarzystwa rywalizują o takich kierowców i zwykle są skłonne zaproponować naprawdę korzystną cenę. Nie oznacza to jednak, że wszędzie zapłacisz tyle samo.
  • Dla zilustrowania tej zależności przeprowadziliśmy kalkulację dla kierowcy VW Golfa 1.9 z 2009 r. w wieku 36 lat, z nienaganną historią ubezpieczeniową, mieszkającego w Szczecinie. Najatrakcyjniejszą ofertę zaproponował w tym wypadku LINK 4 – 712 zł. W Generali ten sam kierowca zapłaciłby 912 zł, a w Allianz – nawet 966 zł. Oznacza to, że jeśli nie porównujemy ofert, różnica w cenie może być naprawdę znacząca. 
  • Mniej za ubezpieczenie zapłacisz w mniejszych ośrodkach miejskich –  jeśli więc mieszkasz pod Krakowem –  czy 20 km od Warszawy, oferta na polisę może być bardziej atrakcyjna niż dla mieszkańca aglomeracji.
  • Jeśli miałeś w roku ubezpieczeniowym szkodę i nie chcesz zapłacić za OC o wiele więcej niż dotychczas, przygotuj się na zmianę ubezpieczyciela –  aktualny na pewno mocno podniesie stawkę!