Zastanawiasz się, czemu Twój znajomy płaci za ubezpieczenie auta prawie o połowę mniej niż Ty? Ubezpieczyciele wymagają od kierowcy podania wielu szczegółowych informacji, by przygotować indywidualną ofertę polisy. Sprawdź, od czego zależy cena OC.Co wpływa na ceny OC? Ile Ty zapłacisz?
Co wpływa na ceny OC?
Na cenę ubezpieczenia pojazdu wpływa szereg czynników. Należą do nich m.in. marka, rok produkcji czy pojemność silnika, ale również wiele szczegółowych informacji dotyczących właściciela auta. Całą ich listę znajdziesz poniżej. Dokładnie ją przeanalizuj – warto byś się dowiedział, co tak naprawdę wpływa na ceny OC!
1. Co wpływa na ceny OC: Miejsce zamieszkania
Miejsce Twojego zamieszkania, a dokładniej, miejsce zarejestrowania pojazdu, to jedna z pierwszych informacji, którą musisz podać podczas zakupu polisy. Na wyliczenie wysokości składki ma bowiem wpływ ryzyko powstania szkody w danej miejscowości. Takie prognozy są oparte na informacjach dotyczących natężenia ruchu drogowego, liczby zarejestrowanych aut czy liczby wypadków w miejscu zamieszkania oraz okolicy.
Eksperci Punkta co miesiąc przygotowują zestawienie średniej ceny OC w polskich miastach. I tak oto za ubezpieczenie auta w październiku najwięcej zapłacili kierowcy z Wrocławia, Warszawy oraz Gdańska. Jak widać na poniższej grafice, różnica między najwyższą a najniższą średnią ceną OC w polskich miastach, wynosi aż 463 zł!
2. Co wpływa na ceny OC: Wiek kierowcy
Jak powszechnie wiadomo, im jesteś starszy, tym za polisę OC zapłacisz mniej. Zależność ta najbardziej boli młodych, początkujących kierowców, którzy za swoje ubezpieczenie muszą zapłacić nawet ponad 3 razy więcej niż kierowcy powyżej 60. roku życia. Dzieje się tak dlatego, że młodsi kierowcy z uwagi na brak doświadczenia mogą statystycznie spowodować więcej szkód, przez co składka jego polisy kilkukrotnie wzrasta. Auć!
3. Doświadczenie za kółkiem
Jeśli posiadasz prawko od kilku lat, a dodatkowo poruszasz się pojazdem i sprawdzasz się w roli kierowcy, to również możesz liczyć na zniżki. Kierowcy, których doświadczenie za kółkiem wynosi niespełna rok, muszą się liczyć z tym, że za OC zapłacą nawet o 70% więcej niż Ci, którzy śmigają po drogach już od ponad 10 lat. Dlatego też przygotuj się na to, że ubezpieczyciel zapyta Cię o datę wydania prawa jazdy.
4. Parametry pojazdu
Na wysokość składki mają wpływ również parametry Twojego pojazdu. Ubezpieczyciel chce się dowiedzieć, jaka jest marka i model Twojego auta, pojemność silnika oraz przebieg. Cena polisy jest ustalana na podstawie szkodowości pojazdu, prędkości, z jaką może się poruszać oraz stanu technicznego i zużycia ocenianego po liczbie przejechanych kilometrów.
5. Posiadane zniżki
Udało Ci się wypracować jakiekolwiek zniżki za bezszkodową jazdę? Doskonale! Ubezpieczyciel weźmie je pod uwagę podczas wyliczania składki dla Ciebie. Jest to dla niego cenna informacja o tym, że jesteś dobrym kierowcą i nie powodujesz na drodze szkód oraz zagrożenia.
6. Wybór ubezpieczyciela
Mając inne polisy lub kontynuując zakup ubezpieczenia OC u danego ubezpieczyciela, możesz również możesz liczyć na zniżki. Wiadomo, w pakiecie jest taniej, a stali klienci również są doceniani. Nie jest to jednak stała zasada, ale pamiętaj, że zawsze warto negocjować.
7. Informacje dodatkowe
Ubezpieczyciel może Ci zadać szereg pytań dodatkowych, które mogą Cię zaskoczyć. Przykładowo, niektórych z nich interesuje Twój stan cywilny oraz liczba dzieci. Powszechnie uważa się, że kierowcy posiadający rodzinę są spokojniejsi na drodze, a co za tym idzie, powodują mniej szkód. Jeśli więc jesteś żonaty lub zamężna, a dodatkowo posiadasz pociechę, otrzymasz korzystniejszą ofertę polisy. Na cenę OC może mieć również wpływ kolor karoserii. Niektóre firmy, np. Proama, wymagają od klientów podania koloru samochodu.
8. Miejsce zakupu
Ubezpieczenie OC możesz zakupić stacjonarnie – w oddziale lub u agenta, a także telefonicznie albo online. Uzupełniając wniosek przez internet i dokonując wszelkich formalności w sieci, możesz również liczyć na niższe ceny. Jak najlepiej znaleźć odpowiednie OC online? Na przykład korzystając z porównywarki OC/AC. Taką oferuje Punkta – wystarczy, że uzupełnisz dane dotyczące pojazdu oraz podasz szczegóły kierowcy, a kalkulator wyliczy Ci składkę i przedstawi oferty różnych ubezpieczycieli.
Kupując polisę OC, warto wiedzieć, że na jej cenę ma wpływ szereg czynników. Zawsze jednak warto porównać ceny i wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie. Oprócz wysokości składki zwróć jednak uwagę na wszelkie wykluczenia i zdarzenia, które obejmuje dane ubezpieczenie.
Podsumowanie
- Wysokość składki OC zależy od wielu czynników.
- Ubezpieczyciele biorą pod uwagę szczegółowe informacje dotyczące pojazdu oraz kierowcy.
- Wysokość składki uzależniona jest m.in. od miejsca zamieszkania, wieku kierowcy czy pojemności silnika.
- Polisę możesz zakupić również online - kalkulator OC/AC pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Na ostateczną cenę składki OC ma wpływ wiele czynników. Dla ubezpieczycieli ważne jest nie tylko Twoje doświadczenie “za kółkiem” czy posiadane zniżki. Równie istotny wpływ na wysokość składki ma także to, jaki zadeklarujesz roczny przebieg. Sprawdziliśmy, w jakim stopniu decyduje on o ostatecznej cenie OC.
Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe – musi je mieć każdy właściciel samochodu, natomiast AC jest dobrowolne – mimo to warto mieć taką ochronę i to nie tylko w przypadku najdroższych samochodów. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników, takich jak m.in. marka samochodu, pojemność silnika czy rok produkcji auta. Dodatkowo na koszt polisy wpływa miejsce zamieszkania właściciela.
W 2018 roku Polacy zarejestrowali ponad 500 tysięcy sprowadzonych z zagranicy dziesięcioletnich i starszych aut. Pod tym względem jesteśmy liderem w Europie, a stare samochody kochamy przede wszystkim za ich cenę! Ale czy na pewno oszczędzamy? Sprawdziliśmy, jak zmieniają się ceny ubezpieczenia OC w zależności od wieku auta. Im starsze, tym tańsze? Nie zawsze!
Rok 2023 przyniósł znaczące zmiany w cenach ubezpieczenia OC samochodów. Sprawdź, jak zmieniające się stawki wpłynęły na Twój portfel i jak przedstawiały się ceny polis w różnych lokalizacjach. Dowiedz się, jak znaleźć najlepszą ofertę na rynku i co zrobić, aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu swojego auta. Zapoznaj się z podsumowaniem roku 2023 i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w ubezpieczeniach komunikacyjnych!
Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.
Mechanizm obliczania składki OC nie jest skomplikowany. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz około 10% upustu, ale jeśli spowodowałeś stłuczkę, to przy zakupie kolejnej polisy zapłacisz więcej. Sprawdzamy, jak zmienia się wysokość składki OC, gdy jesteś sprawcą kolizji.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.