Najtańsze OC w 2018 r. Porównanie cen ubezpieczeń w Polsce! RAPORT

Aktualizacja:
najtańsze oc 2018

Po rekordowych wzrostach cen OC w roku 2016, 2017 przyniósł uspokojenie trendu. Ceny przestały tak dynamicznie rosnąć, a analiza na początek stycznia 2018 roku pokazuje, że ceny w wielu miejscach nie tylko nie wzrosły, ale nawet spadły! Ile zapłacimy za najtańsze OC w 2018? Gdzie kupisz najtańsze OC, a gdzie jest najdrożej? Co zrobić, żeby nie przepłacać?

Przeczytaj także: Ceny OC po pierwszym półroczu 2018 roku – jest taniej

Historyczne wzrosty cen OC w latach 2015-2016 przyniosły kierowcom ponad 50% podwyżki. W wielu miejscach cena za OC wzrosła prawie dwukrotnie – a użytkownicy czterech kółek bili na alarm, zwłaszcza że eksperci byli zgodni: to nie koniec podwyżek. Na szczęście te przewidywania nie do końca się sprawdziły i analiza cen OC według stanu na początek stycznia 2018 pokazuje, że kierowcy mogą odrobinę odetchnąć – zwłaszcza jeśli porównują ceny, mają dobrą historię ubezpieczeniową i przyzwyczaili się do okresowej zmiany ubezpieczyciela. Najtańsze ubezpieczenie samochodu w roku 2018 nie musi rujnować portfela kierowcy.

Tanie ubezpieczenie samochodu w 2018 roku? Podwyżki cen OC wyhamowały!

Po wzrostach z 2016 roku, średnia cena OC w Polsce przekroczyła 1000 zł, a wielu kierowców, głównie tych bez zniżek lub z bardziej ryzykownej grupy wiekowej (poniżej 30. roku życia) płaciło nawet 1400-2000 zł rocznie.

Przeanalizowaliśmy prawie 10 tys. kalkulacji wykonanych dla klientów Punkta na początku roku roku 2017 i 2018 i na podstawie uzyskanych wyników możemy stwierdzić, że wzrost cen został znacznie zahamowany, a w wielu miejscach ceny OC nawet spadły.

Średnia cena OC w Polsce na start 2017 wynosiła 1027 zł, w analogicznym okresie 2018 roku – 1032 zł, a więc wzrosła o zaledwie 0,4 %. Po rekordowych wzrostach na poziomie 55 % z zeszłego roku, jest to bardzo dobra wiadomość!

Średnie ceny OC w 2018 w polskich miastach – gdzie najdrożej, a gdzie polisa OC najtaniej?

Podobnie jak w latach ubiegłych, średnie ceny w poszczególnych miastach Polski różnią się znacznie i niejednokrotnie mocno odbiegają od średniej. Znacznie powyżej kwoty 1032zł plasuje się Wrocław, który jest najdroższym miastem w Polsce jeśli chodzi o ceny OC – kierowcy płacili tutaj średnio aż 1509 zł. Trochę lepiej jest w Gdańsku – 1313 zł, w Łodzi – 1244 zł, Toruniu – 1284 zł i w Warszawie -1202 zł.

Najniższe ubezpieczenie OC jest w Rzeszowie – 810 zł, Białymstoku – 887 zł i Zielonej Górze – 964 zł. OC najtaniej, czyli poniżej bariery 1000 zł, jest jeszcze tylko w Lublinie – 973 zł.

Najtańsze ubezpieczenie OC samochodu 2018 – gdzie zapłacimy najmniej

W latach 2015-2016 OC na poziomie 300 zł było jeszcze standardem, dziś naprawdę trudno znaleźć taką ofertę, ale okazuje się, że nie jest to niemożliwe. Sprawdźcie, gdzie najtańsze OC samochodu osobowego jest jeszcze w zasięgu kierowców?

Dla kierowców z wysokimi zniżkami, z najmniej szkodowych grup, ubezpieczenie OC najtaniej kosztuje teraz 372 zł – taką ofertę uzyskał kierowca z Opola. Statystycznie rzecz biorąc jest to jednak wyjątek i przeważnie najtańsze ubezpieczenie samochodu to wydatek między 400 a 500 zł.

Analogicznie do cen średnich, najdrożej jest we Wrocławiu – 552 zł. Z podobnym wydatkiem muszą się liczyć kierowcy z Gdańska, Olsztyna, Gorzowa czy Szczecina.

Zaskoczeniem mogą być ceny w Warszawie – tu najtańsze ubezpieczenia komunikacyjne są znacznie tańsze niż we Wrocławiu i minimalnie ich koszt wyniesie 406 zł.

Najtańsze ubezpieczenie samochodu w 2018 roku – gdzie ceny wzrosły, a gdzie spadły?

Średnia cena zmieniła się nieznacznie, a to oznacza, że w niektórych ośrodkach ceny spadły, a w niektórych wzrosły. Największą różnicę można zaobserwować w Kielcach, gdzie średnia cena spadła znacząco – aż o 27%. A także w Białymstoku i Bydgoszczy – analogicznie 14 i 13% mniej. Na tanie ubezpieczenia mogą także liczyć kierowcy z Poznania, Rzeszowa i Zielonej Góry.

Gorsze wiadomości mamy tylko dla mieszkańców 4 miast: odczuwalnie drożej może być w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Olsztynie i Opolu.

W pozostałych ośrodkach miejskich, jeśli nie pogorszyła się twoja historia ubezpieczeniowa, z powodzeniem możesz zapłacić tyle samo co rok temu, a nawet odrobinę mniej.

Dynamika cen w 2018 – jak będą się zmieniać ceny OC w 2018?

Zatrzymanie wzrostu cen na progu 2018 roku to dobra wiadomość dla kierowców – mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki Punkta – ale nie należy tracić czujności. Na wysokość cen ma wpływ wiele czynników: bezpieczeństwo ruchu drogowego, ilość wypadków, kwoty wypłaconych odszkodowań, a także kondycja finansowa towarzystw ubezpieczeniowych.

Co prawda z danych policji wynika, że ilość wypadków spada – w 2017 roku było to o około 3% mniej. Spadła także dość znacznie ilość zabitych w kolizjach drogowych – 8% mniej niż w 2016 roku, ale liczba pojazdów rośnie szybciej niż świadomość zagrożeń i umiejętności użytkowników dróg.

Dobrze wyglądają też dane ekonomiczne. Wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń ogółem w trzech kwartałach 2017 r. były lepsze niż przed rokiem – informował w grudniu 2017 Główny Urząd Statystyczny. Łączny wynik finansowy netto zakładów ubezpieczeń wyniósł 4 843,2 mln zł i był wyższy o 63,0 proc. niż w trzech kwartałach 2016 r. Wpłynęły na to, dodał GUS, korzystniejsze wyniki uzyskane przez zakłady ubezpieczeń majątkowych oraz zakładów ubezpieczeń na życie.

Wszystkie te czynniki każą patrzeć w przyszłość z optymizmem – dodaje Bartosz Salwiński. Ale nie powinny usypiać czujności konsumentów. Różnice między kwotą składek za OC w różnych towarzystwach mogą sięgać kilkudziesięciu procent, a nieuważny konsument, który decyduje się na pierwszą przedstawioną przez agenta ofertę, może przepłacić lekką ręką nawet kilkaset złotych rocznie.

Jak kupić najtańsze OC na rynku w 2018 roku?

Przede wszystkim porównuj oferty! Przypominamy, że zakres OC jest określony ustawowo. To oznacza, że kupując to ubezpieczenie, w każdym TU dostajesz dokładnie taki sam zakres ochrony. Nie warto więc przepłacać, tylko gdzie znaleźć OC pojazdu najtaniej?

Jeśli posiadasz maksymalne zniżki i jesteś w grupie wiekowej 35- 60 lat – dla towarzystwa ubezpieczeniowego jesteś najatrakcyjniejszym klientem. Nie oznacza to jednak, że wszędzie zapłacisz tyle samo.

Dla zilustrowania tej zależności przeprowadziliśmy kalkulację dla kierowcy VW Golfa 1.9 z 2009 r. w wieku 36 lat, z nienaganną historią ubezpieczeniową, mieszkającego w Szczecinie. Ile wynosi OC samochodu najtaniej w tym przypadku? Najtańsze OC auta zaproponował w tym wypadku LINK 4 – 712 zł. W Generali ten sam kierowca zapłaciłby 912 zł, a w Allianz – nawet 966 zł. Oznacza to, że jeśli nie porównujemy ofert, różnica w cenie może być naprawdę znacząca.

Jeszcze większe różnice dotyczą kierowców, u których w czasie trwania ubezpieczenia zaistniała szkoda – potwierdza Bartłomiej Roszkowski z Punkta. Im towarzystwo z pewnością podniesie składkę, bywa, że drastycznie.

W tym wypadku również można sobie poradzić: rozwiązaniem będzie poszukanie innej oferty i zmiana ubezpieczyciela. Takie działania mogą z powodzeniem zniwelować wzrost cen, a składka jeśli wzrośnie, to nieznacznie.

Jakie ubezpieczenie OC najtańsze? Najtańsza firma ubezpieczeniowa OC to…

Trudno tu o jednoznaczną odpowiedź. Tak naprawdę najtańsza ubezpieczalnia OC będzie inna w przypadku każdego kierowcy. Różnica cen dla poszczególnych grup kierowców, a nawet typów samochodów wynika często z polityki towarzystw ubezpieczeniowych. Niektóre towarzystwa niechętnie ubezpieczają kierowców z zachodnich regionów Polski. Inne preferują mieszkańców małych miast i to dla nich są skłonne przygotować najkorzystniejsze oferty. Najtańsza firma ubezpieczeniowa dla jednego kierowcy, może okazać się najdroższa dla innego.

Najtańsze ubezpieczenia samochodowe OC dla profilowanego przez nas wyżej kierowcy VW Golfa we Wrocławiu przygotowała AXA ( 899 zł). Ale już w Opolu ten sam kierowca najtaniej zapłaci w LINK 4 (588 zł). Nie jest to jednak żadną regułą, ponieważ np. w Olsztynie i Link 4 i AXĘ bije na głowę Benefia, którą to można określić jako najtańszy ubezpieczyciel OC, ponieważ proponuje składkę na poziomie 430 zł – o ponad 150 zł mniej niż pozostałe towarzystwa. To naprawdę tanie ubezpieczenie auta!

Wniosek jest więc tylko jeden: ceny należy na bieżąco sprawdzać, ponieważ mogą się zmieniać, a przywiązanie do jednego towarzystwa nie daje niestety gwarancji uzyskania atrakcyjnej oferty na najtańsze OC samochodu. Porównywanie ofert – to odpowiedź na pytanie jak znaleźć ubezpieczenia samochodowe najtaniej.

Kary za brak OC w 2018

Mimo, że OC to spory wydatek – nawet najtańsza polisa OC kosztuje kilkaset złotych, to nie warto ryzykować jazdy bez ważnego ubezpieczenia. Kary za brak polisy OC jak co roku poszły w górę. Za kilka dni zwłoki zapłacimy tyle, ile za roczną składkę, a w najgorszym razie kara może wynieść nawet 4200 dla samochodu osobowego i 6300 zł dla ciężarowego.

Nie kara od UFG jest tu jednak najgorszym zagrożeniem, a konsekwencje spowodowania ewentualnego wypadku. Tu koszty mogą być astronomiczne. Jeśli spowodujesz kolizję, z własnej kieszeni pokryjesz tak szkody majątkowe (naprawa pojazdów), jak i szkody osobowe – np. renta dla poszkodowanych. Te koszty idą w tysiące złotych, niejednokrotnie dochodząc do kilkuset tysięcy.

Uchronić nas przed tym może każde, również i tanie ubezpieczenie OC samochodu. Zaniedbanie w tej materii może się skończyć długami na całe życie. Więc z pewnością nie jest to rekomendowany sposób na oszczędzanie na OC.

5 trików na tanie OC w 2018

 1. Porównuj ceny, nie zadowalaj się jedną ofertą, nie licz, że ubezpieczyciel, u którego masz polisę, zaproponuje najtańsze ubezpieczenia auta.
 2. Płać w jednej racie, najlepiej on line, często najtańsze OC przez internet znajdziesz znacznie szybciej. Za rozłożenie OC na dwie raty zapłacisz zwykle od 10 do 20% więcej.
 3. Nie czekaj na ostatnią chwilę – tanie OC samochodu osobowego uzyskasz około 2 tygodnie przed końcem polisy. Jeśli chcesz za OC auta najtaniej zapłacić, nie kupuj polisy „last minute” – będzie droższa.
 4. Wybieraj ekonomiczne auta z niewielką lub średnią pojemnością silnika – cena za OC będzie niższa.
 5. Skorzystaj z rad Motodoradcy – znajdziesz je tutaj.

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

 1. Średnie ceny OC w 2018 roku względem roku poprzedniego zmieniły się o około 0,4 %.
 2. Najdrożej za OC zapłacimy we Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu, Łodzi i Warszawie.
 3. Najtańsze miasta to Rzeszów, Białystok, Zielona Góra i Lublin.
 4. Ciągle można kupić OC w zakresie cen 300-400 zł, ale najwięcej ofert minimalnych oscyluje granicach 400-500 zł.
 5. Dynamiczne zmiany cen zostały zahamowane, ale nie można rezygnować z czujności.
 6. Wzrastają kary za brak OC - zapominalski kierowca zapłaci od kilkuset złotych do 6300.
 7. Najlepszym trikiem na tanie ubezpieczenie OC pozostaje porównywanie cen - możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tadek
Tadek
4 lat temu

No dzisiaj szlag mnie trafił, jak zobaczyłem propozycję mojego ubezpieczyciela! Jeśli znajdę tańszą ofertę zmieniam dziada!