Średnia cena ubezpieczenia OC oscyluje w granicach 1000 złotych, jednak różnice pomiędzy poszczególnymi miastami są naprawdę spore. Na początku 2019 roku, najtańsze OC znajdziemy w Opolu i zapłacimy za nie 350 złotych. W jakim mieście kierowcy zapłacą najwięcej za OC? Sprawdzamy, jak aktualnie wygląda sytuacja w poszczególnych miastach i jak zmieniła się w porównaniu do roku ubiegłego.
Podsumowując rok 2018 możemy stwierdzić, że przy większej rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych oraz zmniejszającej się liczbie wypadków, ubezpieczyciele zrezygnują z podwyżek składek. To z kolei oznaczałoby, że ceny OC w 2019 roku powinny utrzymać się na podobnym poziomie, a w segmencie bezszkodowych kierowców – nawet odnotować niewielkie spadki. Jak wygląda ta sytuacja w rzeczywistości? Ile zapłacą za OC kierowcy w poszczególnych miastach Polski? Sprawdzamy!
Wzrosty OC w Białymstoku i Bydgoszczy
Na podstawie kalkulacji cen OC wykonanych przez klientów Punkta w okresie 15 grudnia 2018 – 2 stycznia 2019 roku wynika, że średnia cena OC na starcie stycznia 2019 wynosi 1028 złotych. W porównaniu do roku ubiegłego sytuacja nieco zmieniła się i z droższym OC muszą liczyć się kierowcy Bydgoszczy i Białegostoku. W tym pierwszym, średnia cena OC w porównaniu z 2018 rokiem wzrosła o 8 proc. i wynosi aktualnie średnio 1127 złotych. Około 84 złotych więcej zapłacą kierowcy z Wrocławia. Choć w porównaniu z rokiem ubiegłym, cena ta spadła o około 25 proc. to właśnie wrocławianom przypadnie najdroższe ubezpieczenie.
Najtańsze OC styczeń 2019: OC za 350 zł dla kierowców z Opola
Nowy Rok to taki przełomowy czas, który dla jednych przynosi bardzo dobre nowiny, dla drugich – nieco mniej radosne. W 2019 roku największym optymizmem napawa on kierowców z Torunia, gdzie średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w styczniu, w porównaniu do roku ubiegłego, spadła aż o 59 proc. i wynosi średnio 807 złotych. To jednak i tak sporo drożej od ceny, na którą mogą liczyć na przykład kierowcy z Opola. To właśnie tam zmotoryzowani mają szansę na najtańsze OC, za które zapłacą już 350 złotych. W porównaniu do średnich cen, które przekraczają 1000 złotych – „dobra oferta” w tym przypadku, to chyba mało powiedziane. Zaledwie parę złotych więcej zapłacą mieszkańcy w Szczecinie czy Krakowie.
Podsumowanie
- W porównaniu do roku 2018 sytuacja na rynku OC nieco zmieniła się i z droższym ubezpieczeniem muszą liczyć się kierowcy Białegostoku czy Bydgoszczy.
- W Toruniu cena OC, w porównaniu do roku ubiegłego, spadła aż o 59 proc.
- Najtańsze OC w 2019 roku kosztuje 350 złotych i przypada mieszkańcom Opola.
- Najwyższe średnie ceny OC zanotowano w Wrocławiu i Gdańsku i Bydgoszczy.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.