Autem do Włoch – poradnik polskiego kierowcy

Aktualizacja:

Planujesz podróż autem do Włoch? Przed wyjazdem warto zaczerpnąć nieco wiedzy na temat tamtejszych przepisów drogowych czy obowiązkowego wyposażenia auta.

Włochy: najważniejsze przepisy drogowe

Podstawą naszego bezpieczeństwa na drodze niezmiennie jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Dla kierowcy jadącego autem do Włoch najważniejsze dla są oczywiście limity prędkości. W terenie zabudowanym nie przekraczajmy tam 50 km/h (wyjątkiem jest strefa zamieszkania – 30 km/h). Poza miastem jedźmy nie szybciej, niż 90 km/h, na drodze ekspresowej – 110 km/h. Z kolei na autostradzie – 130 km/h. Oczywiście przed wyruszeniem w drogę kierowca i wszyscy pasażerowie zapinają pasy, włącza się także światła mijania – jazda z nimi jest obowiązkowa przez cały rok. A jak z jazdą na tzw. podwójnym gazie? Wszak Włochy to kraj, w którym obficie pije się wino? Dopuszczalny limit alkoholu we krwi to 0,05% jeżeli kierujący posiada prawo jazdy powyżej 3 lat. Młodsi stażem muszą zachować trzeźwość. Trzeba wiedzieć, że kary za jazdę pod wpływem wynoszą od kilkuset to kilku tysięcy euro, a przepisy te są rygorystycznie egzekwowane. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu: Włochy

Dobrze jest też pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu. Jeśli wcześniej o to zadbamy, nie będziemy się stresować w razie zatrzymania do kontroli drogowej. Co trzeba posiadać w samochodzie we Włoszech, by nie dostać mandatu? Niezbędnik kierowcy to: trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa z pasami refleksyjnymi, ponadto w samochodzie powinna być gaśnica. Ważne jest też to, żeby opuszczając pojazd przy awaryjnym zatrzymaniu się w podroży włożyć kamizelkę. Dotyczy to zdarzeń na drogach podmiejskich, ekspresowych i na autostradach. Niezbędne dokumenty podczas kontroli drogowej to: prawo jazdy, paszport lub dowód osobisty oraz aktualną polisę OC.

Autem do Włoch – jakie ubezpieczenie wybrać?

Czy są jakieś zasady ubezpieczenia się podczas podróży autem do Włoch? O czym trzeba pamiętać? Zobaczmy! Na początek przydać się może karta EKUZ, bo jest ona przedłużeniem naszej opieki zdrowotnej w krajach-sygnatariuszach dokumentu (UE+EFTA). Dzięki temu podstawowe usługi medyczne przysługujące lokalnym mieszkańcom obejmują też i nas. Jest to jednak inny zakres niż w Polsce, dobrze więc jest sprawdzić za jakie usługi nie zapłacimy, a jakie są odpłatne. Duża część podstawowych usług jest niestety częściowo płatna z kieszeni podróżnego, w tym konsultacja lekarska, zabiegi stomatologiczne, zabiegi ambulatoryjne lub badania. Dlatego zawsze warto jest wykupić polisę turystyczną na pobyt we Włoszech i dodatkowo rozszerzyć ją o pakiet NNW (czyli następstwa nieszczęśliwych wypadków). 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ – co obejmuje?

Dzięki takiemu rozwiązaniu posiądziemy pełną opiekę zdrowotną do wysokości zadeklarowanej w polisie kwoty oraz finansowe pokrycie następstw zdarzeń, m.in. na poczet transportu do kraju, kosztów długotrwałego leczenia czy rehabilitacji. Rodzina zaś otrzyma odszkodowanie w najgorszym z możliwych przypadków. Włochy znane są również ze swych kierowców i ich niewielkiego przywiązania do przepisów. O wypadek na włoskich drogach więc nietrudno. Na takie okazje może przydać się chociażby assistance, które wspomoże posiadane przez nas OC. W jego zakres wchodzi np. tłumaczenie, kontakt z prawnikiem czy organizacja noclegu na czas naprawy samochodu. Koszt przejazdu do Włoch nie jest nadmiernie wysoki, wysokie są dopiero koszty leczenia zagranicznego i transportu poszkodowanego z powrotem do kraju. Dlatego najlepiej jest zainwestować nieco więcej w przejazd i wykupić stosowne ubezpieczenia. Ich koszt można skalkulować na przykład używając serwisu internetowego multiagencji ubezpieczeniowej. 

Podsumowanie

Duża część rodaków wybierając się zagranicę postanawia pojechać tam własnym pojazdem. To rozwiązanie może i jest nieco uciążliwe, ale ma sporo zalet: pozwala na dobrą kontrolę kosztów pobytu i jednocześnie daje sporo swobody w trakcie urlopu. Jadąc autem do Włoch warto jednak dowiedzieć się co nieco o przepisach i przygotować się na niespodziewane sytuacje. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments