Jak sprawdzić historię pojazdu z Włoch?

Aktualizacja:
historia pojazdu z włoch

Polacy najczęściej sprowadzają auta z zachodniej Europy. Dobrze wyposażone samochody z niewielkim przebiegiem można znaleźć także na południu, a dokładnie we Włoszech. Każdy pojazd warto jednak sprawdzić przed zakupem.

Dzięki internetowym bazom danych, sprawdzenie przeszłości samochodu z dowolnego kraju nie jest trudnym zadaniem. Jak zatem sprawdzić historię pojazdu z Włoch? Zobacz, gdzie szukać wiarygodnych źródeł oraz jakie są koszty sprowadzenia auta z Włoch.

Sprawdzenie historii pojazdu z Włoch krok po kroku

Do weryfikacji historii pojazdu z Włoch za darmo lub odpłatnie potrzebne są dwie informacje: numer rejestracyjny auta oraz numer VIN. Mając te dane, bez trudu możesz pobrać kluczowe wiadomości z internetowej bazy danych. Informacje takie jak liczba właścicieli oraz status auta (czy jest kradzione, czy zostało zgłoszone jako szkoda całkowita po kolizji) znajdziesz na stronie włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z kolei danych dotyczących stanu technicznego oraz przebiegu należy szukać na stronach sieci diagnostycznych, które zapisują dane o wszystkich autach z Włoch. Jak sprawdzić przebieg? Wszystkie niezbędne linki znajdziesz w artykule Historia pojazdu – jak sprawdzić przeszłość samochodu?, gdzie zawarte są szczegółowe wskazówki dla osób zainteresowanych sprowadzeniem samochodu zza granicy. Jak widzisz, sprawdzenie historii pojazdu z Włoch wcale nie musi być trudne.

Samochód z Włoch – jakie dokumenty? Co musisz wiedzieć?

Dla większości kierowców z Polski włoskie prawo to zupełnie obcy temat. Dlatego dobrą praktyką może być sprawdzenie wzorów dokumentów auta z Włoch, aby lepiej orientować się przy dopełnianiu niezbędnych formalności. Zanim zaczniesz szukać ofert dobrze też zastanowić się nad ważną kwestią. Czy udasz się po auto osobiście, czy też skorzystasz z usług zewnętrznej firmy? Transport samochodów z Włoch to popularny biznes, jednak koszt takiej usługi to co najmniej 1000 zł.

W przypadku każdego pojazdu sprowadzanego zza granicy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przy rejestracji samochodu z Włoch jest to np. akcyza. Trzeba również dopilnować kilku obowiązków, jednym z nich jest sprawdzenie stanu technicznego. Samo przerejestrowanie samochodu nie jest bardzo drogie. Na zagranicznych tablicach rejestracyjnych można poruszać się od dnia zakupu przez 30 dni. Ważna jest także kwestia ubezpieczenia. Nie możesz wykupić OC na auto z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi. Wyjątkiem jest tzw. krótkoterminowe OC na 30 dni, a więc maksymalny okres, w którym musisz dopełnić wszystkich formalności związanych z pojazdem. Dlatego właściwe ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą należy wykupić dopiero kiedy auto będzie miało już polskie tablice rejestracyjne i niezbędne dokumenty.

Ubezpiecz swój samochód!

Sprawdź także:

Pytania i odpowiedzi

1. Jak sprawdzić auto z Włoch?
2. Jakie są koszty sprowadzenia auta z Włoch?
3. Samochód z Włoch – jakie dokumenty będą niezbędne?
4. Czy warto sprowadzać samochody z Włoch?

Podsumowanie

  1. Do sprawdzenia historii pojazdu z Włoch potrzebne są dwie informacje: numer rejestracyjny auta oraz numer VIN.
  2. Dane dotyczące stanu technicznego oraz przebiegu znajdziesz na stronach sieci diagnostycznych, które zapisują dane o wszystkich autach z Włoch.
  3. Możesz skorzystać z usługi transportu auta z Włoch  kosztuje ona minimum 1000 zł.
  4. Zwróć uwagę na dodatkowe koszty, takie jak np. akcyza.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej