Bezpośrednia likwidacja szkody, czyli BLS

Aktualizacja:

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody z OC istnieje w Polsce od 2015 roku. Początkowo poszkodowani byli nieufni, to się jednak zmieniło i obecnie coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania. Przekonali się, że BSL (Bezpośrednia Likwidacja Szkody)  to realna szansa na skrócenie i uproszenie formalności.

Stłuczka i co dalej?

Brałeś udział w kolizji drogowej, w której ucierpiało twoje auto? A może ktoś zarysował ci samochód na sklepowym parkingu? Nie musisz załamywać rąk. Oczywistym jest, że nie są to przyjemne sytuacje, ale raczej nie ma kierowców, którzy nigdy nie musieli sobie z nimi poradzić. 

Najważniejsze to zdobyć dane personalne sprawcy, numer jego polisy OC oraz nazwę towarzystwa, w którym ją wykupił. Jeżeli w kolizji brał udział samochód służbowy, koniecznym będzie też zapisanie danych firmy. Kolejnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia, zawierającego opis zdarzenia i przyznanie się sprawcy do winy. Możesz także zapisać numery kontaktowe do świadków. 

Gdy dysponujesz wszystkimi wymienionymi powyżej informacjami, a twoja polisa OC zawiera opcję BLS, masz dwie możliwości działania. Możesz zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy i czekać aż rozpatrzy twój wniosek, ale nie musisz. Masz prawo do skorzystania z bezpośredniej likwidacji szkody, która polega na przekazaniu wszystkich zebranych informacji swojemu ubezpieczycielowi, który zlikwiduje szkodę a następnie zwróci się do podmiotu reprezentującego sprawcę o uregulowanie należności. Masz gwarancję sprawnego otrzymania odszkodowania i nie musisz tracić czasu na przepychanki z niechętną do zapłaty firmą. 

Bezpośrednia likwidacja szkody z OC

Pomysłodawcami BLS były firmy ubezpieczeniowe. Podstawą wzajemnych rozliczeń jest cywilnoprawne porozumienie, na mocy którego firmy reprezentujące sprawcę zobowiązują się do zwrócenia kosztów naprawienia szkody, poniesionych przez towarzystwo poszkodowanego. Każdy z podmiotów, dodaje do polisy OC opcję bezpośredniej likwidacji szkody dobrowolnie, dzięki czemu przestrzeganie zasad i terminowe regulowanie należności, pomiędzy firmami przebiega bezproblemowo. 

Ubezpieczyciele wyszli z założenia, że klienci będą zainteresowani odrobinę wyższą składką w zamian za możliwość rozliczenia szkody z własnym ubezpieczycielem. W tej chwili BLS jest opcją standardową, która nie podnosi ceny polisy. Można ją wykupić także przez internet. 

Co ważne, skorzystanie z tej możliwości nie wpływa na oferowane zniżki za bezszkodową jazdę czy inne uprawnienia, przysługujące poszkodowanemu np. do otrzymania samochodu zastępczego. Nie ma także przymusu bezpośredniej likwidacji szkody. To od poszkodowanego zależy, w jaki sposób będzie dochodził odszkodowania. 

BLS: jakie szkody obejmuje?

Nie każda szkoda może zostać zlikwidowana z wykorzystaniem BLS. Ubezpieczyciele wspólnie zastrzegli, że wypłata odszkodowania przez podmiot chroniący poszkodowanego, ograniczona jest tylko do szkód majątkowych, których wartość nie przekracza kwoty 30 tys. zł. Kolejnym wyłączeniem jest sytuacja, gdy w kolizji brały udział więcej niż dwa pojazdy. Bezpośrednia likwidacja szkody jest możliwa tylko gdy chodzi o dwa samochody. Ponadto BLS ma zastosowanie tylko do wypadków, które zdarzyły się na terenie Polski. Ubezpieczyciele mogą wprowadzać dodatkowe, wewnętrzne obostrzenia, o których przeczytasz w polisie lub OWU. 

 

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody z OC istnieje w Polsce od 2015 roku. Początkowo poszkodowani byli nieufni, to się jednak zmieniło i obecnie coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania. Przekonali się, że BSL to realna szansa na skrócenie i uproszenie formalności. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2025.01.21  •  Samochód
Kary za brak OC – Ile zapłacisz po ostatnich podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2025.02.10  •  Samochód
Ile zapłacimy za badania techniczne – nowe przepisy!

W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.

Czytaj więcej
2025.02.10
Kto zapłaci niższy podatek od garażu?

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej