Sprawdzenie OC sprawcy: jak to zrobić?

Opublikowano: 08.11.2019

Kolizje, drobne stłuczki, obtarcia karoserii na parkingu to sytuacje, które są codziennością na naszych drogach. Często te zdarzenia zainteresowani załatwiają bez obecności Policji. Aby jednak potem bez problemu otrzymać odszkodowanie, niezwykle ważne jest sprawdzenie polisy OC sprawcy. Jak to zrobić?

Czy auto ma OC – kiedy to sprawdzić? 

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Dochodzi do niewielkiej stłuczki. Inny samochód uderzył cię w tył przy hamowaniu. To ewidentnie jego wina. Zjeżdżacie na pobocze, spisujecie oświadczenie o kolizji, które będzie podstawą do otrzymania przez ciebie odszkodowania z jego OC. Policji nie trzeba wzywać, bo to w sumie drobiazg. Kierowca mówi, że niestety nie pokaże polisy OC, bo akurat zostawił ją w domu. Jednak już po wszystkim okazuje się, że sprawca podał fałszywe dane dotyczące polisy i pojawia się ogromny problem. Dlatego w takiej sytuacji absolutnie nie wierz innemu kierowcy na słowo – sprawdź OC.

Dlaczego warto sprawdzić OC?

Sprawdzanie OC daje ci pewność, jeśli zostałeś poszkodowany w kolizji, że otrzymasz odszkodowanie z OC sprawcy. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego pojazdu mechanicznego. Za jego brak grozi wysoka kara nakładana przez UFG. Po spisaniu przez obie strony oświadczenia po kolizji, które zawiera numer polisy sprawcy, wystarczy je złożyć w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym została wykupiona. Na tej podstawie zostanie przeprowadzona likwidacja szkody z OC sprawcy, a poszkodowany otrzyma odszkodowanie. 

Sprawdzenie OC: gdzie to zrobić?

Sprawdzenie OC sprawcy jest bardzo łatwe. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i znaleźć informacje na temat jego ubezpieczenia.  Służy do tego wyszukiwarka UFG, w którą należy wpisać numer rejestracyjny samochodu sprawcy. Baza OC jest bardzo szeroka i aktualizowana na bieżąco. Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek umieścić w niej dane o polisie w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Sprawdzanie ubezpieczenia, może się więc nie powieść jedynie w przypadku, gdy umowa została zawarta np. dwa dni wcześniej.  Korzystając z możliwości bazy UFG, wyjmij telefon i od razu na miejscu stłuczki sprawdź, czy auto ma OC. Potrwa to kilka minut, a może mieć kluczowe znaczenie w kwestii likwidacji szkody. 

Jak sprawdzić OC?

Sprawdzanie polisy OC sprawcy stłuczki musisz zacząć od wejścia na stronę UFG. Na niej znajduje się zakładka Baza OC i AC, dzięki której możliwe jest sprawdzenie OC. UFG ma w swoim systemie wszystkie aktualne polisy OC i AC. Jeśli w bazie UFG OC sprawcy nie istnieje, także pojawi się stosowna informacja na ten temat.  Sprawdzenie OC sprawcy jest całkowicie bezpłatne. Przez Internet można natychmiast zweryfikować polisę OC sprawcy. UFG daje też inne możliwości potwierdzenia, czy auto ma OC. Możesz to zrobić osobiście w siedzibie Funduszu lub sprawdź OC pojazdu za pośrednictwem maila, faksu albo tradycyjnej poczty.

Jakie informacje należy podać w wyszukiwarce UFG? 

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC krok po kroku? To bardzo proste. Na stronie UFG w zakładce Baza OC i AC wybierz Sprawdzenie ubezpieczenia OC. Następnie kliknij w odnośnik Sprawdź OC dla  pojazdu. Wówczas pojawi się formularz dotyczący samochodu. Potrzebne są w nim konkretne informacje: numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, dzień zdarzenia oraz kraj, w którym doszło do zdarzenia.  Na koniec, aby sprawdzić ubezpieczenie OC sprawcy, musisz zatwierdzić dane. Zrobisz to, wpisując kod weryfikacyjny. Wtedy pojawi się informacja o ubezpieczeniu sprawcy stłuczki.

Sprawdzenie OC: jakie informacje otrzymasz?

Kiedy już zatwierdzisz formularz, UFG poda informacje dotyczące polisy sprawcy. A są to konkretnie w przypadku ważnego OC: numer polisy OC, marka pojazdu, nazwa firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła tę polisę oraz dane adresowe firmy ubezpieczeniowej. Jeśli już upewniliśmy się przed spisaniem oświadczenia, że z OC sprawcy wszystko w porządku, właśnie do tego konkretnego ubezpieczyciela musisz je potem złożyć. Na tej podstawie dostaniesz rekompensatę za uszkodzony samochód z OC sprawcy.   

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments