Miejsce zamieszkania a cena OC i AC

Aktualizacja:
Car and coins on calculator

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe – musi je mieć każdy właściciel samochodu, natomiast AC jest dobrowolne – mimo to warto mieć taką ochronę i to nie tylko w przypadku najdroższych samochodów. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od wielu czynników, takich jak m.in. marka samochodu, pojemność silnika czy rok produkcji auta. Dodatkowo na koszt polisy wpływa miejsce zamieszkania właściciela.

Średnia cena OC na początek grudnia 2021 roku, wyliczona na podstawie sprzedanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe polis, spadła i wyniosła 554 zł. Największe wahania cen OC dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich. Oznacza to, że miejsce zamieszkania kierowcy wpływa istotnie na ubezpieczenie OC. Najczęściej to mieszkańcy niewielkich miejscowości mogą znaleźć tańsze OC, natomiast wyższe ceny płacą osoby mieszkające w większych ośrodkach.

Biorąc pod uwagę duże miasta w 2021 roku najtańszą polisę OC można było wykupić w Opolu (545 zł), Rzeszowie (559 zł) oraz w Białymstoku (560 zł). Na oszczędności mogli liczyć mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Oblicz składkę OC/AC

Średnia składka ubezpieczenia OC w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców wyniosła z kolei 551 złotych i była o 28 złotych niższa niż średnia ogólnopolska. Tendencję widać nawet porównując stawki wewnątrz województw. Największe dysproporcje w cenach OC pomiędzy dużymi i małymi miejscowościami widać na przykładzie województwa pomorskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Dla przykładu – mieszkaniec Łodzi płacił średnio o 7 proc. więcej za ubezpieczenie niż mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają wysokość składek OC indywidualnie dla poszczególnych kierowców. Ceny znaczenie się od siebie różnią. Rozbieżności w wysokości składek polisy OC wynikają ze sposobu kalkulowania ceny przez różne firmy oraz czynników, które są przy tym uwzględniane, takich jak m.in.:

  • marka i model samochodu,
  • pojemność silnika,
  • rodzaj paliwa,
  • wiek kierowcy,
  • miejsce zamieszkania,
  • historia ubezpieczenia.

Uwzględniając te czynniki ceny OC mogą mocno się od siebie różnić. Poszczególne aspekty wpływają na wysokość składki z różnym natężeniem, jednak gdy zsumuje się je wszystkie, dysproporcja będzie znaczna.

 

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Już tylko większa pojemność silnika (od 2,4 do 3,0 l zamiast wartości poniżej 0,9 l) może średnio doprowadzić do wzrostu ceny OC o ponad 200 złotych. Kierowcy po ślubie zapłacą z kolei około 130 złotych mniej niż osoby stanu wolnego.

Oblicz składkę OC/AC

Duże znaczenie przy wyliczaniu składki OC ma wiek kierowcy oraz jego staż za kierownicą. Ubezpieczyciel zawsze sprawdza dodatkowo jego historię ubezpieczenia, czyli ilość szkód komunikacyjnych spowodowanych w czasie trwania umowy. Z tego powodu młodzi kierowcy, którzy dopiero odebrali prawo jazdy, mają mniejsze szanse na niską składkę OC. Z punktu widzenia towarzystw ubezpieczeniowych należą oni do grupy najbardziej ryzykownych kierowców. Osoby, które otrzymały prawo jazdy kilka lub kilkanaście lat wcześniej, mają natomiast większe szanse na zakup taniej polisy.

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

W 2021 roku kierowcy poniżej 25. roku życia płacili za OC prawie dwa razy więcej, niż pozostali kierowcy. Najniższe składki uiszczali zmotoryzowani powyżej 55. roku życia.

Miejsce zamieszkania – dlaczego wpływa na cenę OC i AC?

Wśród różnych aspektów wymienionych wyżej dla ubezpieczyciela wyliczającego składkę OC duże znaczenie ma między innymi miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Okazuje się, że towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca uwagę nie tylko na miasto, w którym zameldowany jest kierowca, ale również na dzielnicę miejsca zamieszkania klienta. W większych aglomeracjach takie dane są bardzo pomocne w ustaleniu ryzyka i składki.

Oblicz składkę OC/AC

Podczas przygotowywania oferty ubezpieczyciele biorą pod uwagę kod pocztowy oraz nazwę miejscowości. Dzięki takim danym są w stanie zweryfikować zaludnienie na tym obszarze i oszacować ryzyko stłuczki. Według zasad stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe większe zaludnienie oznacza zwiększone natężenie ruchu, co z kolei wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem udziału w wypadku drogowym, kolizji lub stłuczce. Za sprawą danych z miejsca zamieszkania ubezpieczyciel może sprawdzić ryzyko wypadku na podstawie statystyk policyjnych. Każdego roku Komenda Główna Policji sporządza raport podsumowujący dwanaście miesięcy na polskich drogach.

Wypadki w województwach a ubezpieczenie OC

Z policyjnych statystyk wynika, że jedne z najniższych wskaźników liczby zabitych na 100 osób odnotowano w 2020 roku w województwie świętokrzyskim (11,6), opolskim (13,3) i podkarpackim (11,3). Najwyższe wskaźniki wypadkowości notowane były w województwie mazowieckim (16,1) i kujawsko-pomorskim (16,2). W rezultacie tam, gdzie wypadkowość na drogach jest wyższa, kierowcy muszą się liczyć z wyższym OC.

Źródło: dane własne Punkty zebrane w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2021 r.

Powyższe informacje potwierdzają statystyki. Najwięcej za OC w 2021 roku płacili kierowcy w województwach pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim, a najmniej w świętokrzyskim, opolskim i podkarpackim.

Dodatkowo warto zauważyć, że wyższe składki OC i AC płacą kierowcy zameldowani w dużych miastach, takich jak Szczecin, Wrocław, Gdańsk i Warszawa. Niższą składkę ubezpieczenia komunikacyjnego łatwiej znaleźć w mniejszych miejscowościach z niewielkim poziomem zaludnienia i niższą liczbą wypadków.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Szukając oferty najtańszego ubezpieczenia OC i AC, warto pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe samodzielnie określa czynniki, które mają wpływ na ostateczną cenę składki dla konkretnego kierowcy. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że cennik poszczególnych ubezpieczycieli może zmieniać się w ciągu roku nawet kilka razy. W związku z tym nie warto sugerować się okolicznością, że w poprzednim roku wybrany ubezpieczyciel był najtańszy, ponieważ w tym roku jego oferta może być zdecydowanie mniej korzystna.

Oblicz składkę OC/AC

Jak znaleźć najtańsze OC? W tym celu najlepiej skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy podać dane swoje oraz samochodu, a porównywarka OC Punkta.pl błyskawicznie wyświetli najkorzystniejsze oferty. Spośród nich wystarczy wybrać tę, która jest najtańsza. Dzięki porównywarce internetowej niezależnie od miejsca zamieszkania każdy kierowca może znaleźć atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC.

Na cenę OC wpływa wiele czynników – miejsce zamieszkania jest tylko jednym z nich. Kierowca, który będzie miał bezwypadkową historię ubezpieczenia, długi staż za kierownicą oraz odpowiedni wiek, ma większe szanse na znalezienie taniego OC. Najtrudniej dobrą ofertę polisy znaleźć młodemu kierowcy, który jest w grupie wysokiego ryzyka. Jednak i w tym przypadku istnieje szansa znalezienia taniego ubezpieczenia niezależnie od miejsca zamieszkania. Szukając idealnej polisy, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń OC.

Podsumowanie

  1. Zazwyczaj w większych ośrodkach miejskich zapłacimy więcej za składkę OC,
  2. Wielkość miasta najczęściej jest skorelowana z wysokością składki ubezpieczenia OC,
  3. Wpływ miejsca zamieszkania na wysokość składki OC wynosi nawet 199 zł miedzy różnymi miejscowościami


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej