Kierowcy płacą coraz mniej! Podsumowanie III kwartałów 2019 na rynku OC - Raport Punkta

Aktualizacja:
podsumowanie-3-kwartalu-rynek-oc-2019

Początek października jest idealną okazją do podsumowania sytuacji na rynku komunikacyjnym, a konkretniej tego, co wydarzyło się w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Analiza rynku OC po trzech kwartałach 2019 roku dała ciekawe wnioski – najważniejszym jest jednak ten, że cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu spada na każdym polu i nic nie zapowiada, by trend ten miał ulec zmianie. 

Średnia cena OC w Polsce

Jeszcze nie tak dawno optymizmem napawał nas fakt, że średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce nie przekracza 1000 złotych. Jednak już pierwszy kwartał 2019 roku kazał optymistycznie patrzeć w przyszłość, powiem wówczas średnia składka OC, którą płacili polscy kierowcy kształtowała się na poziomie 676 złotych. Na przestrzeni ostatnich trzech kwartałów mogliśmy zaobserwować minimalne wahania cen OC. Z danych Punkty porównujących I kw. do III kw. wynika, że wartość obowiązkowej polisy spadła o 2 proc. Obecnie składka ubezpieczenia, którą płacą kierowcy kształtuje się na poziomie 669 złotych. 

W skali całego kraju, ceny OC od trzech kwartałów utrzymują się na stabilnym poziomie. Po czasach, kiedy podwyżki cen OC sięgały nawet 50 proc. nie ma śladu. Nie widać również, sygnalizowanej przez niektórych obserwatorów rynku, kolejnej wojny cenowej – mówi Sławomir Bilik, CEO Punkta. – Pamiętajmy jednak, że na cenę OC największy wpływ mają: wiek kierowcy, rodzaj paliwa, pojemność oraz wiek auta. Nie bez znaczenia  jest również miejsce zamieszkania kierowcy. Ogólną, niezmienną zasadą jest, że na niższe stawki za ubezpieczenie OC mogą liczyć mieszkańcy mniejszych  miejscowości. Czy to oznacza, że mieszkańcy wielkich aglomeracji powinni jak najszybciej się przeprowadzić, by obniżyć sobie cenę za ubezpieczenie? Miejsce zamieszkania to nie jedyny czynnik wpływający na ostateczny koszt polisy. Nie jest też tajemnicą, że towarzystwa w różny sposób podchodzą do poszczególnych regionów Polski. Między kalkulacjami ubezpieczycieli mogą występować istotne różnice w wycenie, dlatego wybór nowej polisy warto zacząć od sprawdzenia dostępnych ofert – dodaje Sławomir Bilik.

Gdzie za OC płacimy najmniej?

Od wielu miesięcy niezmiennie, najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu płacą mieszkańcy województwa pomorskiego (749 zł) oraz dolnośląskiego (735 zł). Zaraz za nimi plasują się mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy za OC płacą średnio 723 złote. Trend ten nieco odwraca się w momencie, gdy spojrzymy na średnie ceny OC w poszczególnych miastach wojewódzkich. Tutaj niezmiennie “wygrywają” kierowcy z Wrocławia, którzy za polisę płacą średnio aż 883 złote. Nieco mniej, bo 833 złote to kwota, którą w związku z ubezpieczeniem auta ponoszą gdańszczanie. Co ciekawe, stołeczni kierowcy wydają średnio 809 złotych na OC. 

Na mapie Polski znajdziemy jednak miasta, dla których rynek ubezpieczeń jest bardziej łaskawy. Po drugiej stronie barykady, z najtańszym OC w Polsce, znalazły się Kielce, których mieszkańcy płacą średnio 630 złotych. Jedynie 10 złotych więcej za OC płacą kierowcy z Opola i Rzeszowa. Jeśli zaś chodzi o średnią wojewódzką, na wygranej pozycji znajdują się kierowcy z podkarpackiego (557 złotych) oraz świętokrzyskiego (571 złotych).

Zmiana średnich cen OC – Q1 vs Q3

Z jednej strony rynek ubezpieczeń komunikacyjnych ustabilizował się, ale z drugiej – nie ma on nic wspólnego z monotonią. Porównując średnie ceny OC w poszczególnych ośrodkach miejskich możemy zauważyć spore różnice. Te wydają się jeszcze większe, gdy spojrzymy na analizę danych z poprzednich kwartałów. Okazuje się, że z największym wzrostem cen musieli zmierzyć się mieszkańcy Rzeszowa, którzy po III kwartale płacą aż 13 proc. więcej niż na początku roku. Niemniej, rzeszowianie płacą jedną z najniższych składek w Polsce. Największy spadek cen odnotowali natomiast kierowcy z Białegostoku – ci, za OC płacą aktualnie o 8 proc. mniej. Co jednak najciekawsze – wrocławianie, którym przypada najdroższe OC w Polsce, płacą aktualnie blisko 7 proc. mniej, niż po pierwszym kwartale.

Kierowcy z dużych miast vs kierowcy z mniejszych miejscowości 

Nie jest tajemnicą fakt, że największe miasta znacznie zawyżają średnią ogólnopolską. Z analizy danych Punkty wynika, że składka OC w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców jest nawet 8 proc. niższa, niż w przypadku dużych aglomeracji. Największą różnicę w cenie pomiędzy średnią wojewódzką a średnią z wyłączeniem największych miast, możemy zaobserwować w województwie łódzkim. Kierowcy z mniejszych miejscowości z tego województwa płacą średnio o 8 proc. mniej za OC niż kierowcy z Łodzi. Podobnie jest w przypadku województwa pomorskiego – tam, wyłączając ze statystyk kierowców Trójmiasta, średnia składka za polisę komunikacyjną jest niemal 7,5 proc. niższa, niż ta uwzględniająca zmotoryzowanych mieszkańców Gdańska, Gdyni i Sopotu. Najmniejszy wpływ dużych miejscowości na średnią składkę obserwujemy natomiast na Warmii i Mazurach. 

Mniejsza liczba mieszkańców na danym terenie zwykle oznacza mniejsze natężenie ruchu, a co za tym idzie niższą liczbę potencjalnych kolizji. “Wypadkowość” jest z kolei jednym z kluczowych czynników wpływających na ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Najprawdopodobniej tym czynnikiem należy tłumaczyć różnice w stawkach OC pomiędzy metropoliami a mniejszymi miejscowościami w danym regionie – mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty.

Ubezpieczenia trafione w punkt: kto, za co, ile? 

Niezmiennie, na nieciekawej pozycji plasują się młodzi kierowcy, którzy za obowiązkowe ubezpieczenie auta płacą nawet 640 złotych więcej od kierowców w sile wieku. Średnia cena OC w przedziale wiekowym 18-25 kształtuje się na poziomie 1238 złotych, przy czym kierowcy powyżej 55. roku życia, za obowiązkową polisę płacą średnio 598 złotych. Najniższa średnia składka przypada też osobom w związkach małżeńskich (619 złotych), a najwyższa osobom samotnym (823 złote). Skąd taka różnica w cenie? W oczach ubezpieczycieli ci pierwsi, mający rodzinę i często przewożący samochodem swoje dzieci, zachowują o wiele większą ostrożność za kierownicą, niż single.

Powody do narzekań na koszty ubezpieczenia auta mają także właściciele “anglików”. Kierowcy poruszający się samochodem z kierownicą po prawej stronie muszą zmierzyć się z polisą droższą średnio o 600 złotych. Wygraną pozycję zajmują z kolei właściciele aut elektrycznych, dla których ubezpieczenie to wydatek średnio 413 złotych. Dużo wyższe OC przypada kierowcom poruszającym się autem z niefabryczną instalacją gazową (700 złotych).

Z analizy danych Punkty możemy wysnuć jeszcze jeden ciekawy wniosek – w podsumowaniu III kwartałów, zwycięzcami okazali się właściciele młodych aut. Za ubezpieczenie OC dla samochodu poniżej 3 lat płacą oni średnio 535 złote, przy czym właściciele samochodów liczących sobie od 10 do 20 lat płacą aż 682 złote. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że w przypadku nowych aut, rzadko kiedy decydujemy się jedynie na obowiązkowe ubezpieczenie, a zazwyczaj “inwestujemy” w pakiet ubezpieczeń gwarantujący kompleksową ochronę.

Pobierz pełny raport w formie PDF

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

Po kilku niespokojnych latach, na początku 2018 roku, rynek cen OC ustabilizował się, a kierowcy płacą za ubezpieczenie coraz mniej. Z miesiąca na miesiąc zauważamy jedynie minimalne wahnięcia cen, a o największych różnicach w wysokości składek możemy mówić tylko w przypadku poszczególnych województwach i ośrodkach miejskich. Po trzech kwartałach 2019 roku, średnia cena OC w Polsce kształtuje się na poziomie 669 złotych.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej