Komisarz awaryjny to osoba fizyczna, prawna lub instytucja, której zadaniem jest zastąpienie ubezpieczyciela na terytorium państwa obcego w sytuacji zaistnienia szkody objętej ochroną ubezpieczeniową.
Komisarz awaryjny to osoba, która reprezentuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe za granicą i realizuje tam swoje zadania. Do jego podstawowych zadań należą:
- likwidacja szkody,
- dochodzenie,
- egzekwowanie regresów,
- udzielenie informacji i pomocy osobie ubezpieczonej.
Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy
Komisarz awaryjny to najczęściej rzeczoznawca lub pracownik firmy, która zajmuje się likwidacją i oceną szkód. Osoba taka jest do dyspozycji towarzystwa ubezpieczeniowego w sytuacji wszczęcia czynności likwidacyjnych w odniesieniu do szkód objętych zakresem polisy, lecz powstałych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Czytaj także: Matematyka aktuarialna
Przykładowo, wybraliśmy się na wymarzony urlop do Hiszpanii. Jako, że podróżujemy z całą rodziną, decydujemy się na wyruszenie w podróż własnym samochodem. Niestety, po przekroczeniu granicy uczestniczymy w niewielkiej kolizji drogowej, w wyniku której doszło do niewielkich uszkodzeń pojazdu. W takiej sytuacji najlepiej jest skontaktować się z ubezpieczycielem i powołać komisarza awaryjnego, który pomoże ocenić szkodę. Na podstawie raportu sporządzonego przez niego, dochodzenia i oględzin, ubezpieczyciel podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania.
Czytaj także:
Niestety, większość ubezpieczycieli funkcjonujących na polskim rynku ubezpieczeniowym nie posiada w swojej ofercie usługi powołania komisarza awaryjnego, a jeśli taka możliwość występuje, to zwykle dotyczy sytuacji, w których szkody są naprawdę duże, np. przewóz towarów przez firmy logistyczne.
Czytaj także: Kim jest ubezpieczający?
Ubezpieczenie OC – co obejmuje, kogo chroni i dlaczego trzeba je mieć
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Certyfikat ubezpieczenia to dokument, stanowiący zaświadczenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, będące jednocześnie czasowym dowodem ubezpieczenia.

Terminem uprawniony, określamy beneficjenta lub osobę uposażoną. Innymi słowy, jest to wskazana w umowie ubezpieczenia osoba fizyczna, której należy wypłacić należne świadczenie lub odszkodowanie.

Terminem casco określamy grupę ubezpieczeń środków transportu, jak również ich wyposażenia lub transportowanego ładunku od szkód.

Underwriter to osoba zajmująca się zawodowo szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Ta stosunkowo młoda profesja cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pracy. Jest odpowiedzialna, wymaga wszechstronnego wykształcenia i doświadczenie, ale równocześnie jest dobrze wynagradzana.

Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego TÜV przygotowało coroczny raport, w którym znalazły się informacje na temat najbardziej i najmniej awaryjnych aut, które były poddawane obowiązkowym badaniom technicznym w Niemczech. Wybraliśmy spośród nich 7 najbardziej awaryjnych. Z tymi markami i modelami UWAŻAJ!

Ubezpieczenie OC to temat rzeka. Najpierw narzekamy na obowiązek jego posiadania, później żalimy się na sposób realizacji świadczeń przysługujących z tego tytułu. Likwidacja szkód to temat, który sprawia wielu z nas ciągle problemy. Sprawdź, co musisz wiedzieć i jakie najczęściej problemy sprawia cały proces.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz