Ubezpieczenie OC – co obejmuje, kogo chroni i dlaczego trzeba je mieć

Aktualizacja:
co obejmuje OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które należy mieć. Niektórzy traktują je jako formę przymusowego podatku i złorzeczą na ten obowiązek, ale wynika to głównie z nieznajomości faktów. Co obejmuje OC, kogo chroni i dlaczego ustawodawca wymusza na nas jego posiadanie?

Wielu kierowców narzeka na konieczność posiadania OC –  po co mam za to płacić – złoszczą się. OC wydaje się nieprzydatne, dopóki nie musimy z niego skorzystać. Wtedy nagle okazuje się, że ratuje nam życie, a już na pewno finanse. OC przydaje się wtedy kiedy to my spowodujemy wypadek, ale także wtedy kiedy to ktoś inny doprowadzi do kolizji. Uzyskanie lub wypłacenie odszkodowania które niejednokrotnie wynosi kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w wyjątkowych sytuacjach może sięgać nawet milionów złotych, jest ponad siły normalnego człowieka. Taką ochronę otrzymujemy zwykle za kilkaset złotych rocznej składki. Co więc obejmuje OC i kogo chroni?

Czy muszę mieć OC?

Zanim przejdziemy dalej, jeszcze raz odpowiedzmy z pełną mocną: TAK! Jeśli jesteś właścicielem pojazdu: samochodu osobowego lub ciężarowego,  motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, ciągnika czy nawet quada – musisz go ubezpieczyć w ramach odpowiedzialności cywilnej. W Polsce wymóg ten reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niezależnie od tego, czy zgodnie z wymogami prawa musisz mieć przy sobie dowód wykupienia polisy (przepisy mają odstąpić od tego wymogu) – samą polisę po prostu musisz mieć. W innym przypadku grozi ci kara finansowa

Pamiętaj:

− polisę OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd, nawet ten nieużywany, który miesiącami stoi w garażu lub na parkingu;

− polisę OC powinieneś wykupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu;

ubezpieczenie OC musi mieć ciągłość – nie możesz dopuścić do przerwy pomiędzy zakończeniem terminu ważności poprzedniej polisy a podpisaniem kolejnej umowy;

− kara za nieposiadania polisy OC to nawet ponad 4000 zł dla samochodu osobowego, podczas gdy koszt samej polisy to ok. 600 zł. Dodatkowo, jeśli będziesz sprawcą szkody, a nie będziesz miał polisy OC, zostaniesz obciążony kosztami odszkodowania i będziesz musiał je pokryć z własnej kieszeni. Ryzyko jest naprawdę nieopłacalne!

WAŻNE:w polskim prawodawstwie polisa OC dotyczy nie kierowcy, ale POJAZDU, dlatego jeśli np. pożyczasz od kogoś samochód, upewnij się, że ma on wykupione ubezpieczenie OC.

Czytaj także: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych komunikacyjnych. To warto wiedzieć!

Dlaczego OC jest takie ważne? Co gwarantuje OC?

Polisa OC przede wszystkim chroni ciebie − jako kierującego pojazdem – przed roszczeniami ze strony ewentualnych poszkodowanych w sytuacji, której konsekwencją jest uszczerbek na zdrowiu lub utrata zdrowia, uszkodzenie ciała, śmierć, uszkodzenia bądź utrata mienia. Sytuacja ta nie musi mieć miejsca w ruchu drogowym, ale też np. podczas postoju (a nawet garażowania), wsiadania/wysiadania z pojazdu bądź jego załadunku/rozładunku. Polisa OC chroni też twoich pasażerów, nawet gdy ty sam jesteś winny szkodzie.

Ubezpieczenie OC pokryje koszty szkody do 5 mln euro w ramach leczenia/rehabilitacji osoby poszkodowanej oraz do 1 mln euro w ramach naprawy uszkodzonego mienia (samochodu, domu, ogrodzenia itp.).

Pamiętaj: aby pokryć szkody własne, zabezpieczyć swoje mienie, ubezpieczenie OC ci nie wystarczy. Wówczas istotne są dodatkowo polisa AC i NNW.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC – jak działa? Gdzie możesz kupić tanie OC?

Jakie sytuacje obejmuje ubezpieczenie OC? Co obejmuje OC pojazdu?

Polisa OC obejmuje zdarzenia, których jesteś sprawcą, takie jak:

− potrącenie pieszego lub rowerzysty,

− zderzenie z innym pojazdem, a także uszkodzenie pojazdu podczas postoju (np. kiedy twój pojazd samoistnie się zapali),

− potrącenie zwierzęcia (zarówno domowego, jak i dzikiego),

− uderzenie pojazdem w budynek, ogrodzenie lub obiekt publiczny (np. w latarnię czy znak drogowy).

Co pokryje ubezpieczenie OC?

W razie szkody polisa OC sprawcy pokryje koszty:

− odszkodowania za stratę całkowitą,

− naprawy uszkodzonego pojazdu, a także wynajęcia auta zastępczego na czas owej naprawy,

− badania technicznego po naprawie pojazdu uszkodzonego,

− noclegu dla osób poszkodowanych, jeśli takowy jest uzasadniony,

− holowania, a także płatnego parkingu dla pojazdu uszkodzonego,

− akcji ratunkowej, jak również uporządkowania miejsca zdarzenia,

− tłumaczenia koniecznych dokumentów,

− leczenia, rehabilitacji, a nawet dożywotniej renty,

− zadośćuczynienia za cierpienie i krzywdy – zarówno własne, będące wynikiem zdarzenia, jak i w przypadku śmierci osoby bliskiej,

− zwrot utraconych w wyniku np. niezdolności do pracy − jako konsekwencji zdarzenia − korzyści majątkowych, umów, a także odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej w wyniku śmierci osoby bliskiej

Wyłączenie odpowiedzialności w OC, czyli kiedy polisa ci nie pomoże

Są sytuacje, w których pomimo wykupionej polisy towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów wyrządzonej przez ciebie szkody. Dzieje się tak, kiedy:

− doprowadziłeś do zdarzenia, będąc pod wpływem alkoholu czy środków psychoaktywnych,

− w momencie zdarzenia nie masz ważnych uprawnień do prowadzenia pojazdu,

− doprowadziłeś do zdarzenia, kierując pojazdem, w którego posiadanie wszedłeś niezgodnie z prawem,

− działałeś umyślnie,

− uciekłeś z miejsca zdarzenia.

W każdej z powyższych sytuacji ubezpieczyciel ma prawo domagać się od ciebie zwrotu kosztów odszkodowania dla poszkodowanych.

Gdzie obowiązuje moje OC?

Polisa OC chroni cię również wtedy, gdy ubezpieczonym pojazdem podróżujesz poza granicami Polski – na terenie Unii Europejskiej, a także Chorwacji, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Na terenie tych państw ważne jest polskie OC i nie trzeba dokupywać dodatkowego ubezpieczenia. W niektórych krajach konieczne jest posiadanie Zielonej Karty, czyli dokumentu wydawanego bezpłatnie (bądź za niewielką opłatą) przez ubezpieczyciela. Zielona Karta działa na tej samej zasadzie, co polisa OC, w krajach spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pamiętaj:jeśli spowodujesz wypadek zagranicą, musisz udostępnić poszkodowanemu informacje, które pozwolą mu zweryfikować twoją polisę − dane osobowe łącznie z numerem dowodu tożsamości, dane pojazdu, który prowadziłeś, oraz serię i numer polisy OC, a także datę jej ważności i dane ubezpieczyciela.

WAŻNE: jeśli to ty zostałeś poszkodowany poza granicami kraju, domagaj się od sprawy tych samych danych w celu zabezpieczenia kosztów na swoje leczenie lub naprawę uszkodzonego mienia. Kiedy wrócisz do Polski, skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i przedstaw dane z polisy. Pracownik biura wskaże ci właściwy organ, do którego następnie skierujesz swoje roszczenia z tytułu doznanej szkody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej