Ubezpieczenie OC – co obejmuje, kogo chroni i dlaczego trzeba je mieć

Aktualizacja:
co obejmuje OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które należy mieć. Niektórzy traktują je jako formę przymusowego podatku i złorzeczą na ten obowiązek, ale wynika to głównie z nieznajomości faktów. Co obejmuje OC, kogo chroni i dlaczego ustawodawca wymusza na nas jego posiadanie?

Wielu kierowców narzeka na konieczność posiadania OC –  po co mam za to płacić – złoszczą się. OC wydaje się nieprzydatne, dopóki nie musimy z niego skorzystać. Wtedy nagle okazuje się, że ratuje nam życie, a już na pewno finanse. OC przydaje się wtedy kiedy to my spowodujemy wypadek, ale także wtedy kiedy to ktoś inny doprowadzi do kolizji. Uzyskanie lub wypłacenie odszkodowania które niejednokrotnie wynosi kilkanaście, czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w wyjątkowych sytuacjach może sięgać nawet milionów złotych, jest ponad siły normalnego człowieka. Taką ochronę otrzymujemy zwykle za kilkaset złotych rocznej składki. Co więc obejmuje OC i kogo chroni?

Czy muszę mieć OC?

Zanim przejdziemy dalej, jeszcze raz odpowiedzmy z pełną mocną: TAK! Jeśli jesteś właścicielem pojazdu: samochodu osobowego lub ciężarowego,  motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, ciągnika czy nawet quada – musisz go ubezpieczyć w ramach odpowiedzialności cywilnej. W Polsce wymóg ten reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niezależnie od tego, czy zgodnie z wymogami prawa musisz mieć przy sobie dowód wykupienia polisy (przepisy mają odstąpić od tego wymogu) – samą polisę po prostu musisz mieć. W innym przypadku grozi ci kara finansowa

Pamiętaj:

− polisę OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd, nawet ten nieużywany, który miesiącami stoi w garażu lub na parkingu;

− polisę OC powinieneś wykupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu;

ubezpieczenie OC musi mieć ciągłość – nie możesz dopuścić do przerwy pomiędzy zakończeniem terminu ważności poprzedniej polisy a podpisaniem kolejnej umowy;

− kara za nieposiadania polisy OC to nawet ponad 4000 zł dla samochodu osobowego, podczas gdy koszt samej polisy to ok. 600 zł. Dodatkowo, jeśli będziesz sprawcą szkody, a nie będziesz miał polisy OC, zostaniesz obciążony kosztami odszkodowania i będziesz musiał je pokryć z własnej kieszeni. Ryzyko jest naprawdę nieopłacalne!

WAŻNE:w polskim prawodawstwie polisa OC dotyczy nie kierowcy, ale POJAZDU, dlatego jeśli np. pożyczasz od kogoś samochód, upewnij się, że ma on wykupione ubezpieczenie OC.

Czytaj także: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych komunikacyjnych. To warto wiedzieć!

Dlaczego OC jest takie ważne? Co gwarantuje OC?

Polisa OC przede wszystkim chroni ciebie − jako kierującego pojazdem – przed roszczeniami ze strony ewentualnych poszkodowanych w sytuacji, której konsekwencją jest uszczerbek na zdrowiu lub utrata zdrowia, uszkodzenie ciała, śmierć, uszkodzenia bądź utrata mienia. Sytuacja ta nie musi mieć miejsca w ruchu drogowym, ale też np. podczas postoju (a nawet garażowania), wsiadania/wysiadania z pojazdu bądź jego załadunku/rozładunku. Polisa OC chroni też twoich pasażerów, nawet gdy ty sam jesteś winny szkodzie.

Ubezpieczenie OC pokryje koszty szkody do 5 mln euro w ramach leczenia/rehabilitacji osoby poszkodowanej oraz do 1 mln euro w ramach naprawy uszkodzonego mienia (samochodu, domu, ogrodzenia itp.).

Pamiętaj: aby pokryć szkody własne, zabezpieczyć swoje mienie, ubezpieczenie OC ci nie wystarczy. Wówczas istotne są dodatkowo polisa AC i NNW.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC – jak działa? Gdzie możesz kupić tanie OC?

Jakie sytuacje obejmuje ubezpieczenie OC? Co obejmuje OC pojazdu?

Polisa OC obejmuje zdarzenia, których jesteś sprawcą, takie jak:

− potrącenie pieszego lub rowerzysty,

− zderzenie z innym pojazdem, a także uszkodzenie pojazdu podczas postoju (np. kiedy twój pojazd samoistnie się zapali),

− potrącenie zwierzęcia (zarówno domowego, jak i dzikiego),

− uderzenie pojazdem w budynek, ogrodzenie lub obiekt publiczny (np. w latarnię czy znak drogowy).

Co pokryje ubezpieczenie OC?

W razie szkody polisa OC sprawcy pokryje koszty:

− odszkodowania za stratę całkowitą,

− naprawy uszkodzonego pojazdu, a także wynajęcia auta zastępczego na czas owej naprawy,

− badania technicznego po naprawie pojazdu uszkodzonego,

− noclegu dla osób poszkodowanych, jeśli takowy jest uzasadniony,

− holowania, a także płatnego parkingu dla pojazdu uszkodzonego,

− akcji ratunkowej, jak również uporządkowania miejsca zdarzenia,

− tłumaczenia koniecznych dokumentów,

− leczenia, rehabilitacji, a nawet dożywotniej renty,

− zadośćuczynienia za cierpienie i krzywdy – zarówno własne, będące wynikiem zdarzenia, jak i w przypadku śmierci osoby bliskiej,

− zwrot utraconych w wyniku np. niezdolności do pracy − jako konsekwencji zdarzenia − korzyści majątkowych, umów, a także odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej w wyniku śmierci osoby bliskiej

Wyłączenie odpowiedzialności w OC, czyli kiedy polisa ci nie pomoże

Są sytuacje, w których pomimo wykupionej polisy towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów wyrządzonej przez ciebie szkody. Dzieje się tak, kiedy:

− doprowadziłeś do zdarzenia, będąc pod wpływem alkoholu czy środków psychoaktywnych,

− w momencie zdarzenia nie masz ważnych uprawnień do prowadzenia pojazdu,

− doprowadziłeś do zdarzenia, kierując pojazdem, w którego posiadanie wszedłeś niezgodnie z prawem,

− działałeś umyślnie,

− uciekłeś z miejsca zdarzenia.

W każdej z powyższych sytuacji ubezpieczyciel ma prawo domagać się od ciebie zwrotu kosztów odszkodowania dla poszkodowanych.

Gdzie obowiązuje moje OC?

Polisa OC chroni cię również wtedy, gdy ubezpieczonym pojazdem podróżujesz poza granicami Polski – na terenie Unii Europejskiej, a także Chorwacji, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Na terenie tych państw ważne jest polskie OC i nie trzeba dokupywać dodatkowego ubezpieczenia. W niektórych krajach konieczne jest posiadanie Zielonej Karty, czyli dokumentu wydawanego bezpłatnie (bądź za niewielką opłatą) przez ubezpieczyciela. Zielona Karta działa na tej samej zasadzie, co polisa OC, w krajach spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Pamiętaj:jeśli spowodujesz wypadek zagranicą, musisz udostępnić poszkodowanemu informacje, które pozwolą mu zweryfikować twoją polisę − dane osobowe łącznie z numerem dowodu tożsamości, dane pojazdu, który prowadziłeś, oraz serię i numer polisy OC, a także datę jej ważności i dane ubezpieczyciela.

WAŻNE: jeśli to ty zostałeś poszkodowany poza granicami kraju, domagaj się od sprawy tych samych danych w celu zabezpieczenia kosztów na swoje leczenie lub naprawę uszkodzonego mienia. Kiedy wrócisz do Polski, skontaktuj się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i przedstaw dane z polisy. Pracownik biura wskaże ci właściwy organ, do którego następnie skierujesz swoje roszczenia z tytułu doznanej szkody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej