Underwriter – kto to taki?

Aktualizacja:
underwitter

Underwriter to osoba zajmująca się zawodowo szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Ta stosunkowo młoda profesja cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pracy. Jest odpowiedzialna, wymaga wszechstronnego wykształcenia i doświadczenie, ale równocześnie jest dobrze wynagradzana.

Na czym dokładnie polega szacowanie ryzyka ubezpieczeniowego? Z jednej strony, zadaniem underwritera jest ocena ogólnego ryzyka, jakie może przyjąć reprezentowana przez niego firma ubezpieczeniowa na danym rynku. Po drugie, underwriter ocenia pod kątem ryzyka konkretnych klientów zgłaszających się do towarzystwa i decyduje, czy mogą oni zostać o objęciu danym ubezpieczeniem. Analizując ryzyko, underwriter bierze pod uwagę wiele aspektów – zdrowotny, finansowy, zawodowy, analizuje sporo dokumentów i danych. Śledzi trendy, analizuje statystyki i tworzy raporty, na przykład dotyczące zapadalności na poszczególne choroby czy bezpieczeństwa. Tworzone przez underwritera szacunki dotyczące ryzyka są później uwzględniane w tworzeniu ofert ubezpieczeniowych, które byłyby opłacalne dla firmy ubezpieczeniowej, a jednocześnie konkurencyjne dla klientów.

Czytaj także:

Kim jest ubezpieczający?

 Kim jest ubezpieczony?

Kim jest multiagent?

Underwriter –  co robi?

Działanie underwritera łatwiej zrozumieć dzięki przykładom. Standardowe polisy mieszkaniowe czy komunikacyjne zwykle nie obejmują szkód powstałych w wyniku anomalii pogodowych – huraganów, trzęsień ziemi, powodzi. Z drugiej strony, tego typu ekstrema pogodowe są coraz częstsze i klienci mieszkający na zagrożonych nimi terytoriach często interesują się możliwością wykupienia polisy uwzględniającą tę opcję. Tu pojawia się zadanie dla underwritera, który przygląda się sytuacji z bliska, analizuje dokładne dane, szacuje ryzyko i pomaga w stworzeniu takiej oferty, która będzie satysfakcjonująca dla klienta i opłacalna dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Innym przykładem jest ryzyko związane z terroryzmem – polisy podróżne wyłączają ataki terrorystyczne z zakresu ubezpieczenia, ale coraz więcej klientów pyta o ubezpieczenia obejmujące tę opcję.

Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy – co warto wiedzieć!

Kto może zostać underwriterem? Tu przydaje się wykształcenie ekonomiczne lub prawnicze, dobrze widziana jest też wiedza z zakresu medycyny. Choć nie ma w Polsce szkół wprost przygotowujących do wykonywania tego zawodu, z pewnością dobrze widziane są studia wyższe, wzbogacone o dodatkowe szkolenia z zakresu oceny ryzyka i analizy danych.

Na pracy underwriterów zyskują zarówno ubezpieczyciele, jak  i ich klienci. Ubezpieczyciele, bo mogą oferować klientom coraz więcej produktów, dopasowując się do zmieniających się czasów (np. do rozwoju technologii czy nowych dziedzin sportu), ograniczając ryzyko,  że produkty te będą opłacalne. Klienci, bo otrzymują szerszą ofertę, także na sytuacje, które w standardowych polisach znajdowały się na liście wyłączeń.

Czytaj także: Matematyka aktuarialna


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej