Przed Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) stawiane są różnorodne zadania. Ich wykonywanie niesie ze sobą ryzyka. Dobranie ubezpieczenia dla JST powinno być poprzedzone identyfikacją tych ryzyk i związanych z nimi zagrożeń.
Ubezpieczenia dla Jednostek Samorządu Terytorialnego powinny zapewniać ochronę np. w przypadku:
- roszczeń kierowców, którzy uszkodzili samochody w dziurach znajdujących się na drodze podlegającej np. gminie
- zniszczenia (np. na skutek pożaru, silnego wiatru czy powodzi) budynku należącego do JST
- roszczeń osoby na którą np. spadł śnieg z dachu budynku należącego do JST.
Czytaj także: Jak ubezpieczone są eksponaty muzealne?
Ubezpieczenie dla JST powinno obejmować ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych budynków i innych nieruchomości (np. boisk, placów zabaw) należących do JST, urządzeń, maszyn i wyposażenia czy księgozbiorów. W ramach ubezpieczenia ochronie powinno także podlegać mienie (np. od kradzieży z włamaniem czy – w przypadku sprzętu elektronicznego – od wszystkich ryzyk).
JST, w przeciwieństwie do osób prywatnych czy przedsiębiorców nie mogą negocjować warunków ubezpieczenia z poszczególnymi zakładami ubezpieczeń. Są zobowiązane do organizowania przetargów na ubezpieczenie swojego majątku.
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

FLEXA to zakres podstawowy ubezpieczenia nieruchomości, obejmujący jedynie szkody powstałe w wyniku niżej wymienionych zdarzeń losowych.

Wbrew pozorom, umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek nie ma nic wspólnego z oszustwem ubezpieczeniowym i jest terminem wywodzącym się wprost z kodeksu cywilnego.

Za wypadek ubezpieczeniowy uznaje się zdarzenie losowe, którego efektem jest skutek prawny w postaci obowiązku zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela osobie poszkodowanej.

Pojęcie PML, czyli z ang. possible maximum loss, jest związane z ubezpieczeniami majątkowymi. Dosłownie jest to prawdopodobna maksymalna szkoda, jaka może powstać w ubezpieczonym mieniu podczas jednego zdarzenia.

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych to podstawowe ubezpieczenie nieruchomości. Można je „obudować” dodatkowymi opcjami, np. OC w życiu prywatnym, ubezpieczeniem ruchomości domowych (np. sprzętu elektronicznego). Co trzeba o nim wiedzieć? Sprawdziliśmy.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz