PML - possible maximum loss - definicja - co oznacza?

Opublikowano: 24.09.2018
pml possible maximum loss

Pojęcie PML, czyli z ang. possible maximum loss, jest związane z ubezpieczeniami majątkowymi. Dosłownie jest to prawdopodobna maksymalna szkoda, jaka może powstać w ubezpieczonym mieniu podczas jednego zdarzenia.

Podczas ustalania wysokości PML uwzględniane są wszelkie okoliczności, które mogą mieć wpływ na powstanie ryzyka. Wskaźnik PML ma odpowiadać najczarniejszemu scenariuszowi – największym szkodom, jakie mogą powstać w wyniku dominującego ryzyka, analizując najbardziej niekorzystne okoliczności zdarzenia.

Fachowe i dokładne oszacowanie wskaźnika PML jest rzeczą trudną, która wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Podczas procesu określania PML brane są pod uwagę:

  • czynniki zewnętrzne,
  • czynniki wewnętrzne,
  • okoliczności zdarzenia,
  • różnorodne scenariusze przebiegu szkody.

Ustalanie PML

Wartość wskaźnika PML ustala się dla wybranych zagrożeń, np. pożaru. Proces ustalenia PML wiąże się również z wyznaczeniem tzw. kompleksów ogniowych, czyli całej przestrzeni, która może być zajęta przez ogień. Kompleks ogniowy może tworzyć jeden lub kilka budynków sąsiadujących ze sobą, ściany kompleksowe oraz odpowiednie odległości między obiektami. Ustalając wskaźnik PML, zakłada się, że ogień będzie się rozprzestrzeniał tak długo, aż napotka niemożliwe do przejścia przeszkody lub skończy się materiał palny. Zakłada się więc, że pożar pochłonie wszystko, co możliwe w danym budynku wraz z urządzeniami i środkami obrotowymi znajdującymi się w nim oraz w jego sąsiedztwie. Nie bierze się jednak pod uwagę wszelkich zabezpieczeń przeciwpożarowych zainstalowanych w danym kompleksie.

Szacując prawdopodobną maksymalną wielkość szkody w kompleksie pożarowym, za PML przyjmuje się szkodę wartą 100% wartości mienia znajdującego się w danym kompleksie. Jedyną możliwością jego obniżenia jest sytuacja, gdy w danym kompleksie znajduje się duża liczba ognioodpornych przedzieleń konstrukcyjnych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments