Ubezpieczenie dobrowolne, to jak wskazuje jego nazwa, rodzaj ubezpieczenia (majątkowego, komunikacyjnego, zdrowotnego lub podróżnego), który zawierany jest z własnej woli klienta. Występuje tu więc zasada swobody umowy.
Wynika to wprost z ustawy z 28 lipca 1990 roku, która wprowadziła podział na ubezpieczenia obowiązkowe i właśnie dobrowolne. W skład ubezpieczeń dobrowolnych wchodzi bardzo wiele różnorodnych typów polis ubezpieczeniowych. Tylko od nas, czyli klientów, zależy jaki typ ubezpieczenia dobrowolnego wybierzemy, jak również u którego ubezpieczyciela wykupimy konkretną polisę.
Ubezpieczenia dobrowolne dzielimy na:
- wypadkowe i chorobowe
- ogniowe i inne z nimi związane
- kradzieżowe
- techniczne
- rolne
- transportowe
- finansowe
- OC i ochrony prawnej
- inne
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Wbrew pozorom, umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek nie ma nic wspólnego z oszustwem ubezpieczeniowym i jest terminem wywodzącym się wprost z kodeksu cywilnego.

Za wypadek ubezpieczeniowy uznaje się zdarzenie losowe, którego efektem jest skutek prawny w postaci obowiązku zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela osobie poszkodowanej.

Nadzór ubezpieczeniowy w Polsce wchodzi w skład nadzoru finansowego. Jest to kontrola sprawowana nad towarzystwami ubezpieczeniowymi, zakładami reasekuracji oraz pośrednikami w sprzedaży polis ubezpieczeniowych.

Przed Jednostkami Samorządu Terytorialnego (JST) stawiane są różnorodne zadania. Ich wykonywanie niesie ze sobą ryzyka. Dobranie ubezpieczenia dla JST powinno być poprzedzone identyfikacją tych ryzyk i związanych z nimi zagrożeń.

Brak umowy o pracę nie musi oznaczać braku ubezpieczenia w NFZ. Możesz postarać się o umowę zlecenia, założyć działalność gospodarczą lub pozostać freelancerem i dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ. Jak to załatwić? Ile kosztuje takie świadczenie. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz