Znamy różne formy i rodzaje umów. Jedną z nich jest umowa dorozumiana. Nie każdy wie, że aby umowa miała moc prawną, nie zawsze musi zostać zawarta na piśmie. Umowa zawarta w sposób dorozumiany ma dokładnie taką samą ważność. A w jakich sytuacjach możemy się z nią spotkać?
Umowa zawarta w sposób dorozumiany to umowa, do zawarcia której doszło poprzez pozajęzykowe zachowania, które w sposób oczywisty ujawniały wolę stron. Co ciekawe, umowa dorozumiana zostaje uznana za ważną także w momencie, gdy wypowiedzi językowe nie zostały sformułowane w sposób jednoznaczny. Zatem w jaki sposób rozpoznać, czy konkretne zachowanie miało charakter mający doprowadzić do zawarcia umowy? Pod uwagę należy wziąć nie tylko treść komunikatu językowego, ale także kontekst i okoliczności, które pozwalają na dookreślenie woli strony.
Zawarcie umowy w sposób dorozumiany: kiedy jest możliwe?
W jakich sytuacjach może dojść do zawarcia umowy w sposób dorozumiany i kiedy umowa dorozumiana ma moc prawną? Z umową taką każdy z nas miał zapewne do czynienia nie raz, choć niekoniecznie zdaje sobie z tego sprawę. Umowa dorozumiana zostaje zawarta na przykład wtedy, gdy wsiadamy do autobusu. W takiej sytuacji do zawarcia umowy dochodzi pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem, a zajęcie miejsca w pojeździe jest najlepszym dowodem na wolę strony wyrażającą chęć zawarcia takiej umowy. Co najważniejsze, o umowie dorozumianej możemy mówić także w kontekście zawarcia umowy o pracę. Nie zawsze strony muszą zawrzeć taką umowę w formie pisemnej.
Potwierdzenie tych słów znajdziemy w wyroku Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2007 roku, kiedy to stwierdzono, że Kodeks pracy, mimo wprowadzenia wymogu zachowania formy pisemnej, wskazuje też na możliwość nawiązania stosunku pracy w inny sposób (na przykład poprzez dopuszczenie pracownika do pracy). O ważnej umowie możemy mówić wtedy, gdy pracodawca przedstawił pracownikowi na piśmie proponowane warunki pracy, ale pracownik umowy nie podpisał, a pomimo tego przystąpił do pracy.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Prawo zmieniło się na korzyść klientów, UOKiK grozi karami, ale Compensa w dalszym ciągu nie łagodzi swojego stanowiska w sprawie opłat likwidacyjnych. Nawet gdy klienci mają solidne dowody na to, że przy sprzedaży tzw. „polisolokat” dochodziło do nieprawidłowości. Dziś opisuję potyczki z ubezpieczycielem dwóch klientek, które zawarły umowy za pośrednictwem firmy OVB.
Wniosek ubezpieczeniowy, określany także jako wniosek o zawarcie umowy ubezpieczenia, to dokument ustalający warunki zawarcia umowy ubezpieczenia.
Każdy kierowca poruszający się po polskich drogach jest zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w przypadku umów zawartych na odległość, np. przez telefon lub Internet, mamy dodatkowe prawa, w tym możliwość odstąpienia od takiej umowy. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy, kiedy i jak można zrezygnować z ubezpieczenia OC zawartego online.
Umowa użyczenia samochodu to umowa nazwana i uregulowana w Kodeksie cywilnym w artykułach 710–719. Właśnie w tymże kodeksie znajdziemy informacje niezbędne do tego, by zawrzeć prawidłowo skonstruowaną i ważną umowę użyczenia. Język kodeksów prawnych jednak nie należy do najłatwiejszych, dlatego też podpowiemy, jak powinna wyglądać umowa użyczenia i co musi się w niej znaleźć.
Aż 6500 zł zapłacił ojciec naszego Czytelnika za ubezpieczenie pożyczki, które i tak nie daje mu żadnej ochrony. W dodatku sprzedano mu polisę od niezdolności do pracy - choć ma 78 lat i jest na emeryturze. Co na to KNF?
Certyfikat ubezpieczenia to dokument, stanowiący zaświadczenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, będące jednocześnie czasowym dowodem ubezpieczenia.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.