Zielona Karta – to międzynarodowy dokument, który potwierdza, że Ty jako kierowca masz ubezpieczenie OC zgodne z przepisami obcego kraju, w którym przebywasz. Taki certyfikat może być wystawiony na okres przynajmniej 15 dni i mówiąc najprościej, nie chroni ani Ciebie ani twoich pasażerów, tylko te osoby, które mogą zostać poszkodowane przez Ciebie – one dostaną wtedy odszkodowanie na podstawie przepisów obowiązujących w danym państwie. Cena Zielonej Karty zależy od pojemności silnika, kursu dolara, czasu planowanej podróży oraz kierunku wyjazdu. Można ją kupić u polskich ubezpieczycieli – większość oferuje Zieloną Kartę gratis do OC.
Zielona Karta to polisa od odpowiedzialności cywilnej kierowcy podróżującego po państwach spoza Unii Europejskiej. Oficjalna nazwa tej polisy to Międzynarodowa Karta Ubezpieczenia Samochodowego – znasz ją jednak jako Zieloną Kartę, a to dlatego że taki właśnie jest jej kolor. Treść polisy jest sporządzana nie tylko w języku polskim, ale także angielskim lub francuskim.
Większość państw Europy honoruje polskie polisy OC i jadąc tam na wakacje, nie musisz zabierać dodatkowych dokumentów. Wystarczy, że masz przy sobie dowód zawarcia polisy i opłacenia składki, to się może przydać w razie kontroli drogowej albo jakiegoś wypadku za granicą.
Zieloną Kartę powinieneś natomiast wykupić, gdy podróżujesz do następujących krajów:
Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Mołdawia, Maroko, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina.
Zielona Karta nie przyda Ci się, jeśli wybierasz się do krajów Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub stowarzyszonych ze wspólnotą. Oto ich lista:
Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Ubezpieczenie OC obejmuje również następujące terytoria: Lichtenstein, Monako, San Marino, Wyspy Normandzkie (Channel Islands), Gibraltar, Wyspa Man, Wyspy Owcze (Faroe).
Więcej o Zielonej Karcie przeczytasz w tym artykule Akademii Punkta.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.