Wszystko co musisz wiedzieć, aby ubezpieczyć samochód w Polsce, ale wstydzisz się zapytać!

Aktualizacja:
ubezpieczenie-samochodu-w-polsce

Jesteś obcokrajowcem? Sprawdzasz opcje ubezpieczenia samochodu w Polsce? To wcale nie musi być trudne. Jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie powinieneś wybrać i ile to kosztuje, to doskonale trafiłeś! Nie przepłacaj - porównaj ubezpieczenia komunikacyjne i wybierz najkorzystniejszą ofertę.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce

W Polsce istnieją dwa typy ubezpieczeń komunikacyjnych: obowiązkowe i dobrowolne. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni sprawcę wypadku, jak i poszkodowanego. Z ubezpieczenia OC wypłacane jest odszkodowanie, ale tylko osobom poszkodowanym, za koszty powstałe z wypadku, wynikłego z naszej winy. Takie przykładowe koszty ubezpieczenia, to koszty naprawy zniszczonego samochodu poszkodowanego, koszty leczenia i rehabilitacji osób uczestniczących w wypadku, a także koszty związane ze zniszczeniem mienia, na przykład uszkodzonego ogrodzenia.

Ubezpieczeniem OC musi dysponować bez wyjątku każdy właściciel samochodu zarejestrowanego w Polsce. Umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres 12 miesięcy, a jego ważność regularnie sprawdzana podczas kontroli drogowych. Brak ubezpieczenia OC skutkuje wysokimi karami finansowymi, ryzykiem jeszcze większych kosztów w przypadku kolizji drogowej i konieczności pokrycia powstałych strat.

Kara może wynieść kilka tysięcy złotych, ale to tylko początek problemów. Jeśli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, będziesz musiał pokryć wszystkie koszty z tym związane. Wiele osób w ten sposób wpada w olbrzymie kłopoty i dorabia się długu liczonego w milionach złotych.

Zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa, dlatego oferta firm ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczenia OC samochodu w Polsce musi być taka sama! Różnica polega na cenie, i dlatego nie warto przepłacać! Już teraz, możesz TU porównać ceny i znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu.

Dobrowolne ubezpieczenie Autocasco (AC)

Ubezpieczenie OC samochodu w Polsce jest obowiązkowe, jednak nie chroni majątku sprawcy wypadku. Do tego celu służy ubezpieczenie Autocasco (AC). Wykupując ten rodzaj ubezpieczenia samochodu w Polsce, można wystąpić o zwrot kosztów naprawy samochodu, w przypadku kolizji drogowej, zniszczenia pojazdu w przypadku szkody parkingowej, kradzieży auta, czy szkody całkowitej. Decydując się na ubezpieczenie AC samochodu w Polsce, należy niezwykle uważnie wybrać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)! W tym dokładnie przeanalizować w umowie przedmiot ubezpieczenia, zakres i ewentualne  wyłączenia. Oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych nie są takie same, i mogą znacznie różnić się ceną i zakresem. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze ubezpieczenia samochodu AC, warto skorzystać z profesjonalnej porównywarki i kalkulatora cen Tutaj.

Niezwykle popularnym dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, często oferowanym jako dodatek do oferty ubezpieczenia AC, lub w ramach ceny ubezpieczenia AC samochodu, jest ubezpieczenie Assistance. W przypadku kolizji drogowej zapewnia pomoc serwisową, w tym holowanie pojazdu, zapewnienie parkingu czy pojazdu zastępczego.

Ubezpieczenie samochodu w Polsce

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce jest zróżnicowany: od lat funkcjonują towarzystwa ubezpieczeniowe z tradycjami jak PZU (około 30% rynku), Hestia czy Warta (około 12%) a także mniejsze podmioty w tym: Allianz, Generali, Proama. Warto zauważyć, że wypłacalność odszkodowań komunikacyjnych w Polsce jest bardzo wysoka, a ryzyko braku ważnej polisy kosztowne. Regularnie też, towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w ofertach pod względem warunków, jak i wysokości składek. Warto zatem monitorować ceny i porównywać oferty w profesjonalnych kalkulatorach ubezpieczeń, na przykład TU.

Nie wiesz jakie ubezpieczenie wybrać? Zadzwoń do naszego doradcy lub kup polisę online!

[Widget_reklama_porownywarki]

 

Podsumowanie

  1. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC, jego zakres regulowany jest ustawą i musi być taki sam w ofercie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego,
  2. Nie warto przepłacać i najsensowniejszą opcją jest wybór najtańszej oferty
  3. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC, jego warunki i cena różnią się w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych, więc zawsze należy dokładnie przeanalizować Warunki Ogólne Ubezpieczenia, w tym przedmiot, zakres i wyłączenia
  4. Najtańszą opcją jest zakup ubezpieczenia w pakiecie, dlatego jeśli poszukujesz OC i AC - zaznacz taką opcję w kalkulatorze lub zapytaj o nią doradcę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments