Punkta

Volvo S40 – modele, generacje, historia

Pierwsza S40 zjechała z taśm produkcyjnych w 1995 roku. Auto zupełnie nie przypominało wcześniejszych wersji Volvo, które miały być przede wszystkim bezpieczne i proste, niekoniecznie interesujące designem. W konstrukcji S40 wykorzystano wiele ciekawych technologicznych rozwiązań. A po face liftingu zmieniono mu delikatnie stylizację, wprowadzono bezpośredni wtrysk paliwa w silnikach wysokoprężnych, większe tarcze hamulcowe, a także poprawiono układ kierowniczy i zawieszenie.

Druga generacja tego modelu była produkowana pomiędzy 2004 a 2012. Jej historia zaczyna się w 1999 roku, gdy Ford zapowiedział, że zbuduje w Szwecji nowy kompakt w oparciu o płytę podłogową wyciągniętą z Focusa, którą już miał dokładnie sprawdzoną. I tak oto powstała kolejna generacja S40. Mimo, iż widać w nim przypływ stylistyki zza wielkiej wody, to samochód jest naprawdę ładny i poprawny. Nie szokuje odbiorców, jest elegancki, prestiżowy i nie opatrzył się pomimo upływu lat.

Jeżeli chodzi o silniki napędzające kompakt Volvo, to diesle 1.6 oraz 2.0 są żywcem wyciągnięte z fabryk koncernu PSA. Jednak te pięciocylindrowe są już wytworem Volvo i przy pojemności 2.0 mają moc 150 oraz 177 KM, a przy 2.4 mogą się pochwalić 180 końmi pod maską. S40 jest dość duże i ciężkie, ale wszystkie jednostki dają radę. Volvo mknie żwawo na trasie, a im większa pojemność, tym większa radość z jazdy. Jeśli chodzi o eksploatację, to niestety silniki wysokoprężne bywają zawodne, dlatego lepszym wyborem jest benzyna. Przy czym należy pamiętać, że pięciocylindrowy silnik to zabawka dla tych z zasobniejszym portfelem.

Volvo S40 – opinie, wady i zalety

S40 jest samochodem o nienagannym wyglądzie, który się nie starzeje, pojazdem o wysokiej kulturze zawieszenia i właściwościach jezdnych oraz bogatym wyposażeniu. Jednocześnie jest to samochód raczej bezawaryjny, a jeśli coś już się złego przydarzy, to raczej drobne usterki niż większe awarie. I nie drenują one portfela użytkownika w wersjach 4-cylindrowych.

Zawieszenie w S40, przeniesione z Focusa dwójki, stanowi zaraz po bezpieczeństwie jeden z największych plusów tego samochodu. Co ciekawe, auto sprawia wrażenie dużego z zewnątrz, tymczasem w środku nie mamy zbyt dużo miejsca, a szczególnie odczują to osoby siedzące z tyłu. Do bagażnika też zbyt dużo nie wsadzimy, bo ma pojemność 404 litrów.

Wielokulturowość ma pozytywne aspekty. Każdy oferuje to, co ma najlepszego, a powstaje z tego atrakcyjna i wartościowa mieszanka. Przynajmniej tak się na szczęście stało w przypadku tego szwedzko-amerykańskiego produktu, czyli Volvo S40.

Volvo S40 – cena

Volvo S40 I generacji (1995-2004) to wydatek od kilku do maksymalnie 10 000 zł. Nieco wyższa jest cena modeli II generacji (2004-2012). Tutaj za najstarsze Volvo S40 zapłacimy ok. 6 000 zł – 7 500 zł. Z kolei model z roku 2012 może nas kosztować nawet 30 000 zł.

Volvo S40 – ubezpieczenie

Nie musi być drogo – wystarczy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind, która szybko i bezproblemowo w ciągu kilku minut wyliczy dla nas najtańsze OC.

Ile za OC Volvo S40 z 2012 roku zapłaci doświadczony kierowca?

Doświadczony kierowca, dla którego skalkulujemy cenę polisy OC, ma prawo jazdy od 2001 roku. Jeździ Volvo S40 z 2012 roku. Jego historia ubezpieczeniowa mogłaby trafić do Sèvres jako wzorzec prawidłowej jazdy. Żadnych uchybień, szkód, zero skłonności do brawury. To zrozumiałe – codziennie wozi dzieci do przedszkola. Ubezpieczyciele lubią takich kierowców i oferują im korzystne zniżki. Nasz kierowca może liczyć na najwyższą, wynoszącą 60%. W każdym mieście zapłaci inną stawkę, ponieważ TU analizują statystyki wypadków i tam, gdzie zdarza się ich więcej, OC jest wyższe.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Ciechocinek 475 zł mtu24.pl
Zamość 450 zł mtu24.pl
Katowice 512 zł AXA Direct
Szymbark 492 zł mtu24.pl

Pozostałe propozycje ubezpieczenia OC Volvo S40 z 2012 roku dla doświadczonego kierowcy z Ciechocinka:

Inne propozycje ubezpieczenia OC Volvo S40 z 2012 roku dla doświadczonego kierowcy z Szymbarku:

Ile za OC Volvo S40 z 2012 roku zapłaci młody kierowca?

Młody kierowca zawsze zapłaci wyższą stawkę OC niż doświadczony. W budżecie młodego człowieka to niemały wydatek, ale zapłacić trzeba. Zawsze warto jednak skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind, ponieważ szybko i sprawnie wyliczy najtańsze OC na podstawie naszych danych.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Ciechocinek 1163 zł AXA Direct
Zamość 1211 zł Ergo Hestia
Katowice 1385 zł AXA Direct
Szymbark 1205 zł AXA Direct

Inne propozycje ubezpieczenia OC Volvo S40 z 2012 roku dla młodego kierowcy z Zamościa:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Volvo S40 z 2012 roku dla młodego kierowcy z Katowic: