HDI OC i AC - sprawdź, czy w HDI kupisz tańsze i lepsze ubezpieczenie niż w innych firmach

Aktualizacja:
HDI-logo

HDI nie jest odrębną firmą ubezpieczeniową, tylko marką drugiego co do wielkości polskiego ubezpieczyciela, czyli Warty. Jednak testy porównywarki ubezpieczeń mfind pokazują, że OC w HDI jest tańsze niż w Warcie. A co z jakością ubezpieczeń i obsługą klienta?

HDI – informacje o firmie i udział w rynku

W 2002 roku międzynarodowy holding HDI przejął działające w Polsce towarzystwo ubezpieczeń SAMOPOMOC – wtedy marka HDI zaistniała na polskim rynku. W 2012 roku HDI połączyło się z Wartą. Od tamtej pory pod marką HDI oferowane są ubezpieczenia dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – czyli prawdopodobnie właśnie dla Ciebie. Sprawdź, czy ubezpieczenie OC w HDI kupisz taniej!

Udział Warty w rynku ubezpieczeń majątkowych wynosi 14%.

Czytaj także: Warta OC i AC – sprawdź, czy oferta Warty jest dla Ciebie najkorzystniejsza

HDI OC I AC – czy warto kupić? Dlaczego lepiej porównać oferty?

Ubezpieczenie OC w HDI jest proponowane w dwóch wersjach:

 • OC zwykłe, czyli podstawowe ubezpieczenie obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
 • pakiet OC Turbo, czyli OC + assistance + ochrona zniżek w przypadku spowodowania szkody o wartości niższej niż 2 tys. zł.

Do pakietu OC Turbo możesz dokupić dodatkowe rozwiązania takie jak mini GAP (wypłata do 3 tys zł w przypadku kradzieży pojazdu), ubezpieczenie szyb i ubezpieczenie opon.

Ubezpieczenie AC w HDI (autocasco) także jest w dwóch wersjach:

 • Pakiet HDI AC – podstawowe autocasco z gotówkowym rozliczeniem szkody
 • Pakiet AC Turbo – masz wybór pomiędzy otrzymaniem gotówki a naprawą bezgotówkową w warsztacie współpracującym z HDI

Do obydwu pakietów możesz dokupić NNW, assistance w 3 wariantach, ubezpieczenie szyb albo ubezpieczenie opon. Jednak tylko w AC Turbo dostępna jest ochrona zniżek.

Szczególnie atrakcyjnie przedstawia się w Turbo kontynuacja ubezpieczenia – HDI oferuje wtedy Pakiet Wygoda, charakteryzujący się tym, że wypłacane jest 110% wartości samochodu w razie kradzieży,. Nawet nie musisz okazywać dowodu rejestracyjnego przy zgłaszaniu tego faktu ubezpieczycielowi, co sprawia, że HDI może wypłacić odszkodowanie nawet jeśli złodzieje ukradną Ci samochód wraz z dokumentami.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami. Czy dostaniesz odszkodowanie z AC?

HDI kusi atrakcyjnymi przywilejami dla stałych klientów. Niestety nawet na wielkie korzyści można po prostu nie mieć pieniędzy, albo właśnie niższa cena ubezpieczenia w innej firmie może sprawić, że jednak nie kupisz OC w HDI. Internetowy kalkulator OC AC Punkta ułatwi Ci porównanie ofert w innych firmach. Łatwo dowiesz się, czy cena OC w HDI jest atrakcyjna na tle konkurencji.

O przedłużeniu OC i AC w HDI przeczytasz TUTAJ.

HDI – assistance

HDI oferuje Assistance w trzech pakietach: Standardowym, Złotym i Złotym Plus.

hdi-assistance

Źródło: HDI

Wariant standardowy obejmuje holowanie jedynie w razie kolizji, tylko w Polsce, i to do limitu 100 km. Posiadając wariant Złoty możesz liczyć na holowanie także po awarii (do 200 km i również za granicą) i auto zastępcze po wypadku lub kradzieży (ale nie po awarii!) udostępniane na 5 dni. Najobszerniejszy wariant Złoty Plus to holowanie rozszerzone do 400 km, auto zastępcze przy awarii do 5 dni, a z powodu kradzieży lub wypadku –  na max 10 ni. Tylko w najdroższym pakiecie HDI wesprze Cię kierowcą zastępczym i opieką nad dziećmi.

Zdecydowanie najciekawszym rozwiązaniem jest wariant Podróżnik 15, który możesz wykupić przed wyjazdem (np. na wakacje) w kraju lub za granicą. Za opłatą odpowiednio niższej składki otrzymujesz piętnastodniowe assistance o najbogatszym zakresie, odpowiadającym pakietowi Złoty Plus. Jeśli mało jeździsz samochodem, ale raz lub dwa razy w roku lubisz wyjeżdżać nim na urlop, takie krótkoterminowe assistance powinno Cię zainteresować.

Więcej o assistance w HDI przeczytasz w artykule: HDI Assistance – zawsze możesz liczyć na pomoc

Ranking ubezpieczycieli: HDI wypada… coraz drożej 🙁

 • OC w HDI bywało dosyć tanie. W naszym raporcie o cenach OC z 2015 roku zdobyło czwarte miejsce na dwadzieścia dwa badane towarzystwa. W styczniu 2016 roku wynik pogorszył się gorszy – OC w HDI zdrożało, różnica pomiędzy średnimi cenami wyniosła aż 103 zł, co sprawiło że w aktualnym rankingu firma mogła zająć dopiero siódme miejsce. Jednak OC w HDI i tak jest tańsze od średniej cen wszystkich ubezpieczycieli.
 • Nie stracisz cierpliwości próbując zgłosić szkodę na infolinii HDI. Gdy w 2015 roku testowaliśmy infolinie, konsultanci HDI odebrali telefon po półtorej minuty – co jest dobrym wynikiem. Znacznie gorzej działała infolinia produktowa – na połączenie czekaliśmy prawie 5 minut!
 • Jeśli zechcesz skontaktować się z HDI drogą elektroniczną, na początku możesz być zaniepokojony, bo firma nie przyśle Ci ani autorespondera ani potwierdzenia odczytania Twojej wiadomości. Jednak HDI odpisało na naszą testową wiadomość e-mail, i to w bardzo dobrym czasie, bo po 46 minutach.
 • Wielbiciele klasycznych form komunikacji nie będą raczej narzekać, ale jeżeli chętniej korzystasz z Facebooka lub Twittera, zalety HDI się kończą. Te nowoczesne platformy komunikacji z klientem są ubezpieczycielowi obce. HDI, podobnie z resztą jak Warta,  nie prowadzi działań w mediach społecznościowych.

HDI – Rodzaje ubezpieczeń, wybrane produkty

HDI Twój Dom

Ubezpieczenie murów i ruchomości, w podstawowym zakresie chroniące głównie przed skutkami katastrof pochodzenia naturalnego, tj. pożarem, powodzią, uderzeniem pioruna itp. W standardzie nie znajdziesz ryzyka przepięcia czy dewastacji, ale również nie będzie kradzieży z włamaniem. Wszystkie opcje ponad standard można za to dowolnie zestawiać, dobierając dowolnie potrzebne składniki.

Częścią zestawu może też być assistance, w pozwalające skorzystać z zastępczego zakwaterowania (do 90 dni) gdyby w wyniku ubezpieczanych zdarzeń mieszkanie w miejscu ubezpieczenia nie było możliwe. Oferowany jest też dozór mienia, ale w zdecydowanie krótszym, pięciodniowym czasie,  a także przegląd instalacji gazowej i elektrycznej oraz jednorazowa usługa ślusarza.

HDI Firma Plus

Pakiet dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W jego składnikach znajdziesz ochronę od skutków zdarzeń losowych (żywioły, upadki statków powietrznych, huk ponaddźwiękowy), uszkodzenia mienia w transporcie, szkody kradzieżowe, jak i assistance obejmujący pomoc medyczną także dla pracowników. Można również ubezpieczyć od kradzieży i zniszczenia przenośny i stacjonarny sprzęt elektroniczny. Elementy wyżej wymienione można łączyć dowolnie przy zawieraniu polisy. Warto zwrócić uwagę na 12 dodatkowych opcji do wyboru – wśród nich np. rozmrożenie czy też dewastacja towaru.

HDI – Zielona Karta

Ubezpieczenie Zielona Karta w HDI jest dodatkowo płatne, a wysokość składki zależy od pojazdu, jaki chcesz ubezpieczyć oraz czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej. Najkrótszy okresubezpieczenia to 15 dni, a ceny zaczynają się od 40 zł. Co ciekawe, dla posiadaczy OC w Warcie Zielona Karta w HDI jest bezpłatna.

Więcej o Zielonej Karcie w HDI przeczytasz TUTAJ.

HDI – Samochód zastępczy

Samochód zastępczy w HDI dostaniesz, jeśli masz wykupione ubezpieczenie HDI Assistance, które w zależności od wariantu zapewnia:

 • Auto na 5 dni po wypadku lub kradzieży (wariant Złoty)
 • Auto na 10 dni po wypadku lub kradzieży, oraz na 5 dni po awarii, w tym przypadku dwukrotnie w ciągu roku (wariant Złoty Plus)

Samochodem zastępczym może być pojazd maksymalnie klasy C.

HDI – zgłoszenie szkody

Szkodę w HDI możesz zgłosić na kilka sposobów:

 • przez formularz online dostępny na stronie internetowej ubezpieczyciela,
 • telefonicznie, pod numerem infolinii 801 801 181, a z zagranicy +48 22 449 99 99,
 • zamawiając rozmowę SMSem o treści SZKODA na numer 661 001 581

HDI – likwidacja szkód

W HDI możesz skorzystać z bezpośredniej likwidacji, standardowo przy OC, bez żadnych opłat. Warto przy tym pamiętać, że ten ubezpieczyciel obiecuje zająć się sprawą tylko jeżeli sprawca ma polisę w firmie, która przystąpiła do systemu BLS.

Czytaj także: PIU startuje z kampanią informacyjną o bezpośredniej likwidacji szkód

HDI – wypowiedzenie OC

OC w HDI możesz wypowiedzieć najprościej online, korzystając z formularza dostępnego na stronie www. Alternatywnie, można skorzystać z poczty lub faksu, wysyłając formularz ze wzoru do pobrania z serwisu internetowego HDI, albo z dostępnych w internecie wzorów.

Więcej informacji i wzór wypowiedzenia OC w HDI znajdziesz w artykule: Wypowiedzenie OC w HDI – jak to zrobić?

HDI – zwrot składki

Identyczną drogę co przy wypowiedzeniach, HDI przygotowało dla osób ubiegających się o zwrot składki. Formularz do wysyłki jest ten sam, zmienia się tylko wzór przesyłanego dokumentu. W tym przypadku najlepiej nie formułować go własnymi słowami i zdać się na to, co przygotowała firma. Również w przypadku zwrotu składki, możesz zamiast internetu użyć tradycyjnej poczty lub faksu.

Agent HDI

HDI ma terenowe placówki zajmujące się sprzedażą ubezpieczeń. Ich adresy i numery telefonów dostępne są na stronie www ubezpieczyciela. Również multiagencje ubezpieczeniowe najczęściej mają w swojej ofercie ubezpieczenia HDI, więc dostęp do produktów tej firmy nie jest szczególnie trudny. Niestety HDI nie prowadzi sprzedaży polis przez internet.

HDI – kontakt (adres, telefon, email)

Adres do wysyłki dokumentów (zaświadczenia, wypowiedzenia, zawiadomienia)

HDI Asekuracja TU S.A.
Al. Jerozolimskie 133A
02-304 Warszawa

Telefon:

801 801 181

+48 22 449 99 99

E-mail:

info@hdi-asekuracja.pl

HDI – oddziały i punkty obsługi klienta

Sieć placówek HDI jest niewielka. Co najmniej jedną można znaleźć w każdym województwie, przy czym wskazane jest korzystanie z wyszukiwarki na stronie internetowej towarzystwa, aby upewnić się czy w Twoim mieście jest oddział HDI. Z uwagi na małą liczbę oddziałów najlepiej kontaktować się z ubezpieczycielem telefonicznie lub przez e-mail.

HDI – Opinie

Przypatrując się ofercie HDI, trudno nie odnieść wrażenia, że w wielu punktach są to wariacje na temat propozycji Warty, tylko skierowane do klienta prywatnego. W niektórych przypadkach uboższe – tak jak assistance, w innych zaś bardzo odważne, jak choćby możliwość otrzymania odszkodowania po kradzieży samochodu wraz z dokumentami, jeżeli zdecydujesz się przedłużyć polisę na kolejny rok. Dla kogoś, kto uważnie porównuje ceny i zakresy ubezpieczeń, jest szansa, że wspomniane bonusy lojalnościowe będą kartą przetargową w ręku HDI, ponieważ ten ubezpieczyciel, chociaż zdrożał ostatnimi czasy, wciąż nie należy do najdroższych na rynku.

Klienci HDI są raczej powściągliwi w Internecie. Nie znajdziemy w sieci wiele opinii o tym towarzystwie, lecz również nie znaleźliśmy żadnych negatywnych – większość przedstawiała się neutralnie. Ubezpieczenia w HDI są tańszą, ale i nieco uboższą pod pewnymi względami wersją ubezpieczeń Warty.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
5 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
5 lat temu

Omijajcie szerokim łukiem hdi warta oszukają was !!

Andrew
Andrew
5 lat temu

prezentowany assistance już nieaktualny !!!

Agnieszka
Agnieszka
5 lat temu
Reply to  Andrew

Dziękujemy, aktualizujemy!

Tinnuviel
Tinnuviel
4 lat temu

WARTA UJAWNIA DANE OSOBOWE! Odradzam współpracę – ujawnili moje dane osobowe nazwisko, PESEL, adres zameldowanie, dane o moim kredycie hipotecznym. Wysłali pismo o szkodzie zamiast do Banku to na pomylony adres prywatny. Domagam się od nich wypłaty odszkodowania za ujawnienie moich danych, sprawa jest już u Rzecznika Finansowego; Biuro GIODO również wszczęło wobec nich postępowanie. Nawet przeprosin nie dostałam. Żałosne kogo zatrudniają i jak nie próbują nawet brać odpowiedzialności za błędy. Nie zawierajcie umów z Wartą jeśli nie chcecie aby Wasz PESEL krążył wśród nieuprawnionych.

poszkodowany
poszkodowany
4 lat temu

Ubezpieczyciel zaniża odszkodowania w stosunku do rzeczywistych kosztów naprawy (w moim przypadku o 51%) – Ubezpieczyciel nie jest wstanie podać nawet jakie części wycenił w kosztorysie – Ubezpieczyciel przedstawia osoby jak rzeczoznawców mimo iż tak naprawdę pełnią stanowiska likwidatora szkody.