Zielona karta w HDI - jak wyrobić, o czym pamiętać?

Aktualizacja:

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pojedynczego kroku. Najpierw przygotowania i sprawdzenie, jakie dokumenty będą potrzebne. Może wystarczy tylko OC, a może będzie trzeba załatwić Zieloną Kartę w HDI - sprawdzamy tę ofertę!

Komu w drogę, temu Zielona Karta w HDI

Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia komunikacyjnego. Potrzebujesz jej, żeby móc podróżować samochodem do krajów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zrzeszonych w systemie Zielonej Karty. Z tym dokumentem w zielonym kolorze tłumaczonym na język angielski lub francuski, wybierz się do: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji, Ukrainy i Białorusi. Na drogach UE oraz na terenie Szwajcarii, Andory, Islandii i Norwegii wystarczy Ci zwykłe krajowe OC.

Ubezpieczenie graniczne – czym się różni od Zielonej Karty w HDI?

Jeśli planujesz zasiąść za kółkiem w podróż do kraju spoza UE, EOG lub systemu Zielonej Karty, będziesz musiał liczyć się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia granicznego. Jest to krótkoterminowa polisa OC (15-30 dni) wydawana przez miejscowe towarzystwo ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie przyda się także tym, którzy zapomnieli wyrobić Zieloną Kartę przed wyjazdem lub nie zdawali sobie sprawy, że będzie im potrzebna (na przykład w trakcie wyprawy do Dubrownika).

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z myślą o polskich kierowcach za granicą przygotowało Europejską Mapę Cen Ubezpieczeń Granicznych. Wynika z niej, że najwięcej przyjdzie zapłacić wjeżdżającym na teren Maroka – 57 euro za polisę 15-dniową i 88 euro za polisę 30-dniową, a najtaniej przekraczającym granice Ukrainy – 9,2 euro za polisę 15-dniową i 12 euro za polisę 30-dniową. Jedynym miejscem w Europie, w którym nie zadziała ani krajowe OC ani Zielona Karta, jest Kosowo. Tam polski kierowca będzie musiał zaopatrzyć się w ubezpieczenie graniczne (30 euro za 15 dni i 41 euro za 30 dni).

Jesteś ubezpieczony w Warcie? Zieloną Kartę w HDI dostaniesz za darmo

Zielona Karta chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z ruchem drogowym za granicą. Umowa zawierana jest na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy, przy czym okres ochrony rozpoczyna się w momencie przekroczenia granicy i kończy wraz z powrotem do Polski. Dla kierowców, którzy posiadają lub zawierają w WARCIE ubezpieczenie HDI OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zaopatrzonych w polskie tablice rejestracyjne zwyczajne, ubezpieczenie HDI Zielona Karta na dany pojazd jest bezskładkowe. W innych przypadkach wysokość składki zależy od rodzaju pojazdu, pojemności silnika oraz okresu ochrony. Oto kilka przykładów z tabeli składek (załącznik do OWU HDI ZK):

  • samochody osobowe o pojemności silnika do 900 cm3 oraz o napędzie elektrycznym: 15 dni – 129 zł, od 16 do 30 dni – 174 zł, 12 miesięcy – 757 zł
  • samochody osobowe o pojemności silnika 901-1300 cm3: 15 dni – 171 zł, 16 do 30 dni – 231 zł, 12 miesięcy – 1004 zł
  • motorowery i motocykle: 15 dni – 50 zł, 16 do 30 dni – 68 zł, 12 miesięcy – 294 zł

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ubezpieczenia Zielona Karta skontaktuj się z HDI pod numerem 801 801 181 lub Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Więcej o ubezpieczeniach OC i AC w HDI przeczytasz TUTAJ.

Podsumowanie

  • Zielona Karta chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z ruchem drogowym za granicą.
  • Umowa zawierana jest na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
  • Dla kierowców, którzy posiadają lub zawierają w WARCIE ubezpieczenie HDI OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie HDI Zielona Karta jest za darmo.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments