Zielona karta w HDI - jak wyrobić, o czym pamiętać?

Aktualizacja:

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pojedynczego kroku. Najpierw przygotowania i sprawdzenie, jakie dokumenty będą potrzebne. Może wystarczy tylko OC, a może będzie trzeba załatwić Zieloną Kartę w HDI - sprawdzamy tę ofertę!

Komu w drogę, temu Zielona Karta w HDI

Zielona Karta to międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia komunikacyjnego. Potrzebujesz jej, żeby móc podróżować samochodem do krajów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zrzeszonych w systemie Zielonej Karty. Z tym dokumentem w zielonym kolorze tłumaczonym na język angielski lub francuski, wybierz się do: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji, Ukrainy i Białorusi. Na drogach UE oraz na terenie Szwajcarii, Andory, Islandii i Norwegii wystarczy Ci zwykłe krajowe OC.

Czytaj także: Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia – co musisz wiedzieć?

Ubezpieczenie graniczne – czym się różni od Zielonej Karty w HDI?

Jeśli planujesz zasiąść za kółkiem w podróż do kraju spoza UE, EOG lub systemu Zielonej Karty, będziesz musiał liczyć się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia granicznego. Jest to krótkoterminowa polisa OC (15-30 dni) wydawana przez miejscowe towarzystwo ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie przyda się także tym, którzy zapomnieli wyrobić Zieloną Kartę przed wyjazdem lub nie zdawali sobie sprawy, że będzie im potrzebna (na przykład w trakcie wyprawy do Dubrownika).

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z myślą o polskich kierowcach za granicą przygotowało Europejską Mapę Cen Ubezpieczeń Granicznych. Wynika z niej, że najwięcej przyjdzie zapłacić wjeżdżającym na teren Maroka – 57 euro za polisę 15-dniową i 88 euro za polisę 30-dniową, a najtaniej przekraczającym granice Ukrainy – 9,2 euro za polisę 15-dniową i 12 euro za polisę 30-dniową. Jedynym miejscem w Europie, w którym nie zadziała ani krajowe OC ani Zielona Karta, jest Kosowo. Tam polski kierowca będzie musiał zaopatrzyć się w ubezpieczenie graniczne (30 euro za 15 dni i 41 euro za 30 dni).

Czytaj także: Zielona Karta: Chorwacja – bez niej nie zwiedzisz Dubrownika

Jesteś ubezpieczony w Warcie? Zieloną Kartę w HDI dostaniesz za darmo

Zielona Karta chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z ruchem drogowym za granicą. Umowa zawierana jest na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy, przy czym okres ochrony rozpoczyna się w momencie przekroczenia granicy i kończy wraz z powrotem do Polski. Dla kierowców, którzy posiadają lub zawierają w WARCIE ubezpieczenie HDI OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zaopatrzonych w polskie tablice rejestracyjne zwyczajne, ubezpieczenie HDI Zielona Karta na dany pojazd jest bezskładkowe. W innych przypadkach wysokość składki zależy od rodzaju pojazdu, pojemności silnika oraz okresu ochrony. Oto kilka przykładów z tabeli składek (załącznik do OWU HDI ZK):

  • samochody osobowe o pojemności silnika do 900 cm3 oraz o napędzie elektrycznym: 15 dni – 129 zł, od 16 do 30 dni – 174 zł, 12 miesięcy – 757 zł
  • samochody osobowe o pojemności silnika 901-1300 cm3: 15 dni – 171 zł, 16 do 30 dni – 231 zł, 12 miesięcy – 1004 zł
  • motorowery i motocykle: 15 dni – 50 zł, 16 do 30 dni – 68 zł, 12 miesięcy – 294 zł

Czytaj także: Zielona Karta – przygotuj się na zmiany od 2023 roku!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ubezpieczenia Zielona Karta skontaktuj się z HDI pod numerem 801 801 181 lub Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Więcej o ubezpieczeniach OC i AC w HDI przeczytasz TUTAJ.

Podsumowanie

  • Zielona Karta chroni kierowcę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobie trzeciej w związku z ruchem drogowym za granicą.
  • Umowa zawierana jest na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
  • Dla kierowców, którzy posiadają lub zawierają w WARCIE ubezpieczenie HDI OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ubezpieczenie HDI Zielona Karta jest za darmo.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej