Czy warto mieć Autocasco? 4 powody by odpowiedzieć TAK!

Aktualizacja:
czy warto kupić autocasco, czy warto mieć AC

Kradzież samochodu spod bloku, wgniecenie karoserii podczas stłuczki czy szkoda całkowita wskutek wypadku drogowego to tylko kilka powodów, dla których warto kupić autocasco. Jakie inne argumenty stoją za ubezpieczeniem AC? Ile kosztuje autocasco i przed czym chroni? Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie AC za pomocą porównywarki ubezpieczeń.

Zastanawiasz się, czy warto płacić za AC? Ubezpieczenie autocasco (AC) jest ubezpieczeniem dobrowolnym. To oznacza, że jego brak nie jest w żaden sposób karany przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), który weryfikuje wyłącznie, czy zarejestrowane pojazdy mechaniczne mają obowiązkowe ubezpieczenie OC. Niemniej jednak warto kupić pakiet składający się z OC i AC, aby zapewnić sobie ochronę finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze i nie tylko.

Czym jest autocasco?

Na stronie internetowej Rzecznika Finansowego autocasco (AC) jest zdefiniowane jako „ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli) na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży”. Ta zwięzła definicja wymienia wszystkie ryzyka, przed którymi chroni to ubezpieczenie.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Przy okazji warto podkreślić, że Biuro Rzecznika Finansowego czuwa nad poprawnością umów ubezpieczeniowych, w tym autocasco. Eksperci przeprowadzają analizy dokumentów, stwierdzając, czy stosowane klauzule są zgodne z prawem i sprawiedliwe dla konsumentów.

Dlaczego warto mieć autocasco na wypadek kradzieży samochodu?

Kradzież samochodu jest jedną ze szkód, za którą możesz otrzymać odszkodowanie z ubezpieczenia autocasco. Media powołujące się na dane zgromadzone przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podają, że aż ponad 7000 samochodów zostało wyrejestrowanych z powodu kradzieży w Polsce w 2021 roku. To oznacza, że łupem złodziei padło ok. 3% aut więcej w porównaniu z 2020 rokiem.

Na czele rankingu najczęściej kradzionych samochodów znajdują się popularne modele, m.in. Toyota Corolla, Hyundai Tucson, Mitsubishi Outlander, Audi A4 czy BMW Serii 5. Cena ubezpieczenia autocasco na wypadek kradzieży tych samochodów będzie się różnić nie tylko ze względu na parametry techniczne pojazdów, ale też miejsce parkowania. Pamiętaj, że auto pozostawione w miejscu niestrzeżonym na całą noc jest bardziej zagrożone w porównaniu z samochodem chronionym w prywatnym garażu z alarmem. Znaczenie ma nawet stopień przestępczości w danym mieście.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Co zrobisz, kiedy po wyjściu z domu zobaczysz puste miejsce zamiast auta? W takiej sytuacji szczęściem w nieszczęściu jest wykupione ubezpieczenie autocasco. Odszkodowanie za kradzież samochodu zrekompensuje Ci jego utratę i pozwoli, chociaż częściowo, sfinansować zakup nowych czterech kółek. Wartość pojazdu maleje wraz z upływem czasu, co odbija się na wysokości odszkodowania z AC. Jeżeli chcesz otrzymać kwotę, która pozwoli Ci na sfinansowanie zbliżonego modelu samochodu, wybierz autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia, która pozostaje taka sama przez cały okres umowy.

Sprawdź rozszerzenia ubezpieczenia AC na wypadek kradzieży pojazdu

Ubezpieczenie autocasco zapewnia nie tylko odszkodowanie pokrywające częściowo lub całkowicie zakup nowego samochodu, ale także dodatkowe świadczenia, dzięki którym okres między kradzieżą auta a zarejestrowaniem nowego samochodu staje się mniej dokuczliwy.

Dobrym przykładem jest dodatek do polis komunikacyjnych Link4 – „Pomoc po kradzieży”. Klauzula gwarantuje świadczenie do 2000 zł, które można spożytkować na różne cele, np.:

 • zakup mienia ruchomego znajdującego się w bagażniku skradzionego pojazdu, ale nieobjętego ubezpieczeniem autocasco,
 • wypożyczanie auta,
 • przejazdy taksówkami,
 • zarejestrowanie nowego pojazdu.

Oprócz tego zyskujesz dostęp do całodobowej infolinii, która działa od poniedziałku do niedzieli. Wykwalifikowani konsultanci odbierają telefony od klientów zestresowanych kradzieżą samochodu. Eksperci doradzają, jakie kroki należy podjąć od razu po spostrzeżeniu pechowego zdarzenia. Ponadto ułatwiają zorganizowanie transportu, przekazując klientom dane kontaktowe korporacji taksówkarskich czy wypożyczalni samochodów.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

4 powody, dla których warto płacić za AC

 1. Zniszczenie samochodu

Zmieniający się klimat powoduje niespotykane wcześniej w naszym kraju zjawiska atmosferyczne, m.in. silne burze, którym towarzyszą potężne orkany, osiągające więcej niż 100 km/h na terenach zamieszkanych. Jednym z pechowych skutków wichury może być zerwanie ciężkiego konaru z drzewa, pod którym stoi Twój samochód. W takiej sytuacji ubezpieczenie autocasco chroni Cię przed naprawą uszkodzeń z własnej kieszeni. Uwaga – sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje oddzielne ubezpieczenie szyb w pojeździe. Zdarza się, że zlikwidowanie szkody z dodatkowej klauzuli pozwala na zachowanie zniżek na AC. Jeżeli groźne warunki atmosferyczne przyczynią się do całkowitego zniszczenia auta, otrzymasz odszkodowanie za szkodę całkowitą.

 1. Nieznany sprawca szkody

Jedziesz po zakupy do supermarketu. Idziesz do sklepu, a po powrocie zastajesz np. wgniecenie w drzwiach, uszkodzone lusterko czy zarysowany element karoserii. W dodatku sprawca nie zostawia za wycieraczką kartki z kontaktem, a kamera monitoringu nie obejmuje miejsca, w którym stał samochód. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest likwidacja szkody z polisy autocasco. Oczywiście możesz rozważyć, czy naprawa drobnej szkody częściowej jest warta zgłoszenia, czy lepiej pokryć ten koszt z własnej kieszeni.

Trzeba też podkreślić, że niektórzy ubezpieczyciele proponują obniżenie składki AC w zamian za zastosowanie franszyzy integralnej. To wartość, do której firma ubezpieczeniowa nie odpowiada finansowo za szkodę. Może wynosić kilkaset złotych.

 1. Uszkodzenie samochodu na skutek zderzenia ze zwierzęciem
  Podczas jazdy przez las, zwłaszcza nocą, może Cię zaskoczyć dzikie zwierzę, które wyskoczy na drogę i zostanie oślepione światłami. Jeżeli nie uda Ci się go ominąć, może dojść nie tylko do śmierci zwierzęcia, ale również do poważnego uszkodzenia pojazdu, szczególnie przedniej maski i szyby. Dzięki ubezpieczeniu autocasco nie musisz się martwić o naprawę auta. Co ciekawe, AC obejmuje także inne szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta, np. kable przegryzione przez gryzonie czy karoserię porysowaną przez ostre pazurki.
 1. Uszkodzenia w Twoim samochodzie spowodowane przez… Ciebie

Wyjeżdżasz z miejsca parkingowego i – nieco zbyt silnie – skręcasz kierownicą. Skutek? Bok samochodu przetarty o słupek wyznaczający granicę parkingu. O ile ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa szkody w samochodzie, w który uderzysz jako sprawca kolizji, o tyle w takiej sytuacji możesz liczyć wyłącznie na AC.

Pełne autocasco czy minicasco – co wybrać?

Dyskusji nie podlega fakt, że ubezpieczenie autocasco trzeba wykupić dla nowego samochodu, zwłaszcza jeśli finansujesz jego zakup kredytem. AC przydaje się także dla samochodu mającego kilka czy kilkanaście lat. Nie musisz go ubezpieczać w pełnym zakresie. Wystarczy, że zapłacisz za AC chroniące wyłącznie od wybranych ryzyk, np. kradzieży z włamaniem czy uszkodzeń na skutek działania żywiołów.

Pamiętaj, że rezygnacja z autocasco nie jest dobrym pomysłem. Co prawda polisa AC nie będzie tarczą chroniącą Twój samochód przed jego zniszczeniem czy kradzieżą, ale dzięki autocasco otrzymasz odszkodowanie, które pokryje Twoje straty.

Ile kosztuje autocasco? AC nie musi być drogie!

Wiesz już, że warto wykupić i regularnie płacić za autocasco. Ile kosztuje AC? Możesz się zaskoczyć! Ponieważ ceny OC utrzymują się ostatnio na względnie niskim poziomie, o czym napisaliśmy w naszym raporcie cen OC w 2021 roku, cena pakietu, czyli OC + AC, będzie również atrakcyjna. W szczególnych przypadkach może wynieść tyle, ile samo ubezpieczenie OC u konkurencyjnej firmy.

Aby to zilustrować, przeprowadziliśmy kalkulację dla 35-letniego mężczyzny – mieszkańca Warszawy, właściciela Škody Octavii z 2015 roku. Najtańszą polisę OC wraz z podstawowymi dodatkowymi dla tej osoby zaproponowało BeeSafe – 900,57 zł. Jednak samo ubezpieczenie OC, które nie Ci się nie przyda, kiedy auto zostanie skradzione, uszkodzone lub spowodujesz kolizję.

Ile kosztuje pakiet OC z minicasco lub pełnym AC?

Kalkulator ubezpieczeń OC i AC na Punkta.pl zaproponował właścicielowi Škody Octavii pakiety ubezpieczeniowe zarówno z minicasco, jak i pełnym autocasco. Okazało się, że dzięki porównywarce kierowca mógłby zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych i zyskałby szerszy zakres ochrony w niższej cenie.

Jedna z najkorzystniejszych ofert, czyli pakiet od Link4 za 1376,42 zł, obejmował AC zapewniające odszkodowanie po kradzieży pojazdu, szkodach częściowych wywołanych przez żywioły i szkodzie całkowitej. W przypadku pakietu z minicasco od MTU, który kosztował 1687 zł, ochrona na wypadek kradzieży i szkody całkowitej była aktywna wyłącznie w Polsce. Odmienną konfigurację zaproponowało BeeSafe – wypłatę odszkodowania tylko po kradzieży i szkodach wyrządzonych przez siły przyrody.

Gdyby właściciel Škody Octavii wolał pełne autocasco ze stałą sumą ubezpieczenia, która nie jest pomniejszana po każdej wypłacie odszkodowania za szkodę częściową, mógłby się zdecydować na ofertę Uniqa za nieco ponad 2000 zł.

Co prawda Uniqa proponuje ochronę wyłącznie na terytorium Polski, ale jeśli kierowca nie planuje wycieczek zagranicznych własnym samochodem, nie musi przepłacać za autocasco, którego nie wykorzysta w pełni.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy warto kupić ubezpieczenie AC?

Wyobraź sobie, że doprowadzasz do wypadku przez chwilę nieuwagi, poślizg czy gwałtowne hamowanie. Uszkodzenia nie są ogromne, ale naprawa rozbitych reflektorów, zniszczonej maski, błotnika, urwanego lusterka i zarysowanych drzwi zostanie słono wyceniona przez mechanika. Koszt naprawy to blisko 8000 zł. Boli, prawda? Nie jest to jeszcze najgorszy scenariusz, ponieważ przy całkowitej kasacji auta straty wyniosłyby o wiele więcej. Właśnie dlatego warto rozważyć zakup AC.

koniec polisy oferta

Podsumowanie

 1. Autocasco (AC) jest zdefiniowane jako „ubezpieczenie pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli) na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży".
 2. AC przydaje się w wielu wypadkach, m.in. kiedy sprawca szkody jest nieznany lub jest właścicielem ubezpieczonego pojazdu.
 3. Mitem jest, że AC jest drogim ubezpieczeniem. Często można je wykupić w pakiecie OC za 1 % wartości samochodu. To niewielka kwota, jeśli przeliczysz ją na komfort i bezpieczeństwo.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments