Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Aktualizacja:
ile-kosztuje-ac

Autocasco (w skrócie AC) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Kupując polisę OC, która jest obowiązkowa, mamy możliwość dodatkowego zakupu autocasco. Korzystając z AC, mamy pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty wypadku spowodowanego z naszej winy, bądź wypłaci odszkodowanie w wypadku kradzieży samochodu. Ile kosztuje autocasco i od czego zależy jego cena?

Ubezpieczenie AC w Polsce nie jest obowiązkowe – w przeciwieństwie do polisy OC. To, czy je wykupisz, czy pozostaniesz przy samym OC, zależy tylko od Ciebie. Miej jednak na uwadze, że AC bywa bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli faktycznie dojdzie do szkody z Twojej winy, na przykład gdy:

 • wpadniesz w poślizg,
 • zahaczysz o słupek na parkingu,
 • zagapisz się i wjedziesz w kogoś stojąc w korku.

Nie musisz wówczas wykładać kilkuset czy kilku tysięcy złotych z własnej kieszeni. Myślisz, że to przesada i kwoty nie są tak wysokie?

Niewielka szkoda powstała po wjechaniu z prędkością około 30 km/h w barierę przydrożną Toyotą Corollą, na skutek  której został uszkodzony przód auta, chłodnica i jeden reflektor, została wyceniona przez warsztat naprawczy na blisko 7000 złotych.

Taki wydatek poniesiony z własnej kieszeni może naprawdę zaboleć. Ile kosztuje AC samochodu? Ubezpieczenie autocasco dla tego auta kupisz najprawdopodobniej za mniej niż 1000 zł. Zatem koszt autocasco, biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania, może być naprawdę korzystny.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Od czego zależy cena autocasco (AC)?

Różnice w cenie AC mogą być znaczące i wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Skąd się biorą? Przede wszystkim z różnego zakresu ochrony. AC może obejmować różne warianty i jeśli zależy nam na dobrym ubezpieczeniu, trzeba koniecznie zapoznać się z tym, co dokładnie wchodzi w zakres polisy.  W tym celu dobrze będzie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) i zestawić ze sobą kilka ofert. Przydatny będzie na pewno nasz kalkulator. Jeżeli nadal nie jesteś pewien, co wybrać, skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym, który z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości.

Na cenę polisy AC mają wpływ czynniki takie jak przy OC – historia ubezpieczeniowa klienta, szkodowość, marka, pojemność silnika itp. Jednak to, co powoduje, że cena idzie w górę, wiąże się szczególnie z wartością pojazdu i zakresem ubezpieczenia AC. Polisa posiadająca udziały własne, amortyzację części czy likwidację w inny sposób niż w Autoryzowanych Serwisach będzie tańsza, ale co za tym idzie, możemy spodziewać się zmniejszonego odszkodowania. Tak jest też w przypadku polis Mini AC – ich zakres ogranicza się do wypłaty odszkodowania w wyniku opisanych zdarzeń (np. szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu) – wyjaśnia ekspertka Punkty Agnieszka Małysz. 

Przede wszystkim wartość pojazdu

Ceny ubezpieczeń AC zależą od wartości i wieku pojazdu. Dla przykładu jedna z firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie podzieliła pakiety AC w zależności od wieku pojazdu tj.:

 • do 8 lat,
 • od 8 do 15 lat,
 • do 15 lat.

kradzież - autocasco - punkta

Na cenę wpływ ma miejscowość, w której wykupujemy polisę ubezpieczenia. W dużych miastach, gdzie stłuczki i wypadki to codzienność polisa będzie droższa. Kolejnym czynnikiem warunkującą cenę są dane osobowe. Z wiekiem nabywamy doświadczenia, dlatego starsi kierowcy, o dłuższym stażu jazdy zapłacą mniej za polisę.

Ile zapłacisz za AC? Oblicz składkę

Ostatnim czynnikiem są zniżki! Im więcej ich mamy, tym lepiej dla naszego portfela. Co ciekawe – także Twój zawód warunkuje cenę AC.

Im szerszy zakres, tym droższe AC

Zakres AC wypadkowego może zawierać takie zmienne jak: wymiana części i naprawa pojazdu na podstawie kosztorysu przedstawionego przez warsztat samochodowy lub wymiana na części oryginalne i naprawa w ASO. Ten drugi wariant jest zawsze droższy. Przed wyborem polisy zastanówmy się też, na jakie ryzyko tak naprawdę narażony jest samochód i jaki zakres wybrać. Najczęściej są to kradzież i wypadek. Firmy ubezpieczeniowe oferują często także pakiety holowania i assistance.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Korzystając z Kalkulatora ubezpieczeń Punkta, możemy w łatwy sposób sprawdzić oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Porównując polisy autocasco, zwróćmy uwagę na przedmiot i zakres ubezpieczenia, wyłączenia zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia oraz na kwoty sum ubezpieczeń poszczególnych elementów składki. Elementy te mają wpływ na cenę AC. Oprócz kwoty, którą musisz zapłacić, koniecznie zorientuj się, co tak naprawdę za nią otrzymasz.

Warto również pamiętać, że pakiet OC+AC zawsze wychodzi najkorzystniej cenowo.

Marzec 2023 – porównanie cen pakietów OC i AC

Wykonaliśmy przykładową symulację, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC. Sprawdź, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu w 2023 roku. Ceny pakietów OC+AC w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych przedstawia tabela. W kalkulacji uwzględniliśmy polisę dla kierowcy Forda Focusa z 2015 roku. Kierowca ma prawo jazdy od 8 lat, natomiast od 7 opłaca składki. Mieszka w Krakowie i parkuje przy ulicy.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena OC+ACCzy polisa zawiera NNWMożliwość rozłożenia na raty
MTU 241186 złNieTak
Link 41625 złTakTak
MTU 241812 złTakTak
Euroins1937 złTakTak
Uniqua2195 złNieTak
Wiener2597 złTakTak
Trasti2940 złTakTak
Generali5181 złTakTak
Benefia2762 złTakTak

Naszych czytelników często interesuje, ile kosztuje autocasco w PZU. Jeżeli chcesz obliczyć składkę, przydatny będzie specjalny kalkulator, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego w kilka minut.

Mini AC – co to jest i jaki jest jego koszt?

AC Mini to rodzaj ubezpieczenia samochodu. Jest okrojoną wersją pełnego autocasco – z mniejszym zakresem ochrony. Minicasco zapewnia mniej kompleksową ochronę niż pełne autocasco, ale koszt składki jest znacznie niższy. Szczegóły dotyczące polisy są określane przez ubezpieczyciela w OWU. 

W Miniautocasco zawiera się głównie ochrona ubezpieczeniowa w przypadku szkód całkowitych, czyli takich, których koszt naprawy wynosi ponad 70% wartości pojazdu. Są to na przykład uszkodzenia spowodowane pożarem lub kradzieżą auta.

Ile kosztuje AC Mini? Sprawdziliśmy to w specjalnym kalkulatorze OC/AC. U większości ubezpieczycieli kwota ta nie przekracza tysiąca złotych. Jeżeli więc dysponujesz ograniczonym budżetem i nie potrzebujesz pełnego pakietu AC – jego wersja mini może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. 

Ile kosztuje ubezpieczenie AC? 

Podsumowując, AC nie zawsze jest drogie. Wszystko zależy od zakresu polisy. Co więcej, jeśli masz spore zniżki i samochód, który nie kosztuje powyżej 20-30 tys. pakiet OC+AC możesz kupić nawet w cenie około 1000 zł. Standardowo za taki pakiet zapłacisz jednak między 1000 a 3000 zł. Jeżeli zależy Ci na podstawowej ochronie – zdecyduj się na AC Mini.

Ofertę dla Twojego auta skalkulujesz tutaj. 

Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, skorzystaj z pomocy naszego doradcy. Zadzwoń teraz: 22 490 90 00.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje OC i AC?
Ile kosztuje AC?
Co to jest AC Mini?
Ile kosztuje OC i AC nowego samochodu?

Podsumowanie

 1. Autocasco to ubezpieczenie komunikacyjne, które nie jest obowiązkowe.
 2. W przeciwieństwie do OC, nie musisz posiadać AC – warto jednak je mieć, bo w razie szkody z naszej winy lub kradzieży auta, ubezpieczyciel pokryje koszt naszej szkody.
 3. Koszt autocasco zależy od wariantu –  dlatego koniecznie sprawdzaj OWU.
 4. Jeśli kupujesz OC, rozważ od razu AC - pakiet będzie tańszy.
 5. Jeżeli zależy Ci na niskiej składce miesięcznej – wybierz AC na raty lub rozważ AC Mini.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments