Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

Aktualizacja:
cena AC-od czego zależy cena AC

Auto Casco (w skrócie AC) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Kupując ubezpieczenie OC, które jest obowiązkowe mamy możliwość dodatkowego zakupu Auto Casco. Korzystając z polisy AC mamy pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty wypadku spowodowanego z naszej winy, bądź wypłaci odszkodowanie w wypadku kradzieży naszego samochodu. Autocasco ile kosztuje i od czego zależy jego cena?

Ubezpieczenie AC w Polsce nie jest obowiązkowe i nie ma określonego ustawowo zakresu jak to jest w przypadku OC. Możesz je wykupić, ale możesz pozostać także przy samym OC. AC przydaje się bardzo, zwłaszcza jeśli faktycznie dojdzie do szkody z naszej winy:

  • jeśli wpadniesz w poślizg,
  • zahaczysz o słupek na parkingu,
  • zagapisz się i wjedziesz w kogoś w korku,

Nie musisz wówczas wykładać kilkuset czy kilku tysięcy złotych. Myślisz, że to przesada?

Niewielka szkoda, powstała po wjechaniu z prędkością około 30km/h w barierę przydrożną Toyotą Corollą, na skutek  której został uszkodzony przód auta, chłodnica i jeden reflektor, została wyceniona przez warsztat naprawczy na blisko 7000 złotych.

Taki wydatek poniesiony z własnej kieszeni może naprawdę zaboleć. Ile kosztuje AC samochodu? Ubezpieczenie AutoCasco dla tego auta kupisz najprawdopodobniej poniżej 1000 zł. Zatem składka autocasco, biorąc pod uwagę zalety tego rozwiązania, może być szczególnie atrakcyjna.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Od czego zależy cena Auto Casco (AC)?

Różnice w cenie AC mogą być bardzo różne i wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Skąd się biorą? Przede wszystkim z różnego zakresu ochrony. AC może obejmować różne warianty i jeśli zależy nam na dobrym ubezpieczeniu, trzeba koniecznie zapoznać się z tym co wchodzi w zakres ochrony.  W tym celu dobrze będzie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), zestawić ze sobą kilka ofert oraz udać się po pomoc do doradcy ubezpieczeniowego, który z pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości.

Przede wszystkim wartość pojazdu

Ceny ubezpieczeń AC zależą od wartości i wieku pojazdu. Dla przykładu jedna z firm ubezpieczeniowych w swojej ofercie podzieliła pakiety AC w zależności od wieku pojazdu tj.

  • do 8 lat,
  • od 8 do 15 lat i
  • do 15 lat.  

Na cenę wpływ ma miejscowość, w której wykupujemy polisę ubezpieczenia. W dużych miastach, gdzie stłuczki i wypadki to codzienność polisa będzie droższa. Kolejnym czynnikiem warunkującą cenę są dane osobowe. Z wiekiem nabywamy doświadczenia, dlatego starsi kierowcy, o dłuższym stażu jazdy zapłacą mniej za polisę.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ostatnim czynnikiem są zniżki! Im więcej ich mamy, tym lepiej dla naszego portfela. Dodatkowo przeliczając polisy natrafiliśmy na pytanie o wykonywany zawód. On również warunkuje cenę AC.

Im szerszy zakres, tym droższe AC

Zakres AC wypadkowego może zawierać takie zmienne jak: wymiana części i naprawa pojazdu na podstawie kosztorysu przedstawionego przez warsztat samochodowy lub wymiana na części oryginalne i naprawa w ASO. Ten drugi wariant jest zawsze droższy. Przed wyborem polisy zastanówmy się też na jakie ryzyko tak naprawdę narażony jest samochód i jaki zakres wybrać. Standardowo będzie to kradzież, wypadek. Firmy ubezpieczeniowe oferują również pakiety holowania i assistance.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Korzystając z Kalkulatora ubezpieczeń Punkta możemy w łatwy sposób skalkulować oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Porównując polisy Auto Casco zwróćmy uwagę na przedmiot i zakres ubezpieczenia, wyłączenia zawarte w Ogólnych Warunkach ubezpieczenia oraz na kwoty sum ubezpieczeń poszczególnych elementów składki. Składowe te mają wpływ na cenę AC. Podczas dokonywania zakupu polisy  przede wszystkim zwróćmy uwagę na cenę i na to, co tak naprawdę za nią otrzymujemy.

Warto również pamiętać, że pakiet OC+AC zawsze wychodzi najkorzystniej cenowo.

Maj 2022 – porównanie cen OC dla kierowców oraz pakietów OC i AC

Wykonaliśmy przykładową symulację, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC. W maju 2022 roku ceny ubezpieczenia OC kształtują się na następującym poziomie:

Jeśli ubezpieczenie OC rozszerzymy o AC, ceny takiego pakietu wyglądają następująco:

Ile kosztuje ubezpieczenie AC? Ceny zaczynają się już od 600 zł!

AC nie musi być drogie. Jeśli masz spore zniżki i samochód, który nie kosztuje powyżej 20-30 tys. pakiet OC+AC możesz kupić nawet w cenie około 1000 zł. Standardowo za taki pakiet zapłacisz jednak między 1000 a 2000 zł.

Ofertę dla Twojego auta skalkulujesz tutaj. 

Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie –  skorzystaj z pomocy naszego doradcy. Zadzwoń teraz: 22 490 90 00

Podsumowanie

  1. Auto Casco to ubezpieczenie komunikacyjne, które nie jest obowiązkowe
  2. W przeciwieństwie do OC nie musisz posiadać AC - warto jednak je mieć, bo w razie szkody z naszej winy lub kradzieży auta, ubezpieczyciel pokryje koszt naszej szkody
  3. Koszt Autocasco zależy od wariantu -  dlatego koniecznie sprawdzaj OWU
  4. Jeśli kupujesz OC - rozważ od razu AC - pakiet wyjdzie taniej.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments