Punkta

Kupując polisę OC/AC jesteśmy zobowiązani do podania ubezpieczycielowi niektórych danych, w szczególności tych, które dotyczą pojazdu i kierowcy. Co zrobić gdy zachodzi zmiana danych zawartych w polisie OC?

Ubezpieczyciel wymaga poinformowania o następujących zmianach:

  1. Dane osobowe
  2. Numer rejestracyjny
  3. Zmiana właściciela
  4. Montaż instalacji gazowej
  5. Powiększenie pojemności silnika
  6. Nowy (młody, niedoświadczony) kierowca

O zmianie danych osobowych musimy poinformować bank, urzędy – to wiemy i robimy zawsze, chociaż bywa że z opóźnieniem.  Dodatkowo pamiętajmy, żeby informację tę przekazać również ubezpieczycielowi. Należy to zrobić możliwie jak najszybciej. To ważne, żeby dane z polisy były takie same, jak te w innych naszych dokumentach.

Analogicznie musimy postąpić w przypadku zmiany numeru rejestracyjnego samochodu oraz kiedy pojawia się nowy współwłaściciel auta. W tym drugim przypadku należy się nastawić na zmianę stawki składki ubezpieczeniowej. W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego przesyłamy skan do ubezpieczyciela.

Poinformuj o sprzedaży auta!

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela wraz z samochodem. Stąd narzucony nam prawnie obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu w ciągu 14 dni – należy przekazać dane osoby, której sprzedaliśmy auto.

Uwaga, ważne – osoba, nowy właściciel samochodu nie jest związany nierozerwalną umową z poprzednim towarzystwem ubezpieczeniowym, może jej zmienić w każdej chwili. Należy złożyć wypowiedzenie na piśmie i koniecznie tego samego dnia podpisać nową umowę z wybraną przez siebie firmą. To istotne, żeby nie było przerwy w ubezpieczeniu.

Czasem jednak opłaca się ubezpieczenie kontynuować –  w końcu oznacza ono brak konieczności uiszczania dodatkowej składki do końca trwania polisy.

Instalujesz gaz? Powiadom ubezpieczyciela!

Ubezpieczyciel musi też wiedzieć o tym, że zainstalowaliśmy w naszym samochodzie instalację gazową, ale tylko w przypadku polisy AC. Samo OC odnotowania tej zmiany nie wymaga. Dlaczego jest to ważne w przypadku AC? Instalacja gazowa zwiększa wartość samochodu, więc jeśli zapomnimy o tym wspomnieć, w przypadku jakiejkolwiek szkody ubezpieczyciel wypłaci nam niższą kwotę, a w przypadku awarii instalacji LPG może w ogóle nie pokryć kosztów jej naprawy.

Jeśli ingrujemy w pojemność silnika, poinformujmy o tym ubezpieczyciela. Prawdopodobnie będzie konieczna drobna rekalkulacja składki ubezpieczenia OC.

Rekalkulacja składki ubezpieczenia –  zmiana danych kierowcy lub nowy kierowca

Kolejnym przypadkiem, o którym musimy poinformować ubezpieczyciela, jest udostępnienie samochodu młodej osobie, niedoświadczonej w prowadzeniu auta. Czyli jeśli nasze dziecko otrzymuje prawo jazdy i my pozwalamy mu regularnie  korzystać z naszego samochodu, ubezpieczyciel powinien o tym wiedzieć. Niestety w tym przypadku musimy się liczyć z podwyższeniem składki ubezpieczenia. Co jeśli nie dopełnimy tego obowiązku? Ubezpieczyciel nie może co prawda odmówić wypłaty odszkodowania, ale na pewno dokona rekalkulacji i będziemy musieli sporo dopłacić.  Zdarza się to rzadko, ale może mieć miejsce w szczególnych wypadkach –  szczególnie wtedy kiedy młody kierowca spowoduje wypadek naszym autem.

W przypadku polisy AC odszkodowanie może zostać pomniejszone. Aby się przed tym zabezpieczyć , zasadniczo lepiej dopełnić formalności i zgłosić nowego kierowcę ubezpieczycielowi.

Jak zmienić dane w polisie OC/AC?

Coraz więcej towarzystw udostępnia klientom możliwość zmiany danych w polisie OC/AC przez internet. Dane możesz zmienić logując się na swoje konto w towarzystwie.

Jeśli nie masz takiej opcji, informację możesz prawie zawsze przekazać za pomocą infolinii, w oddziale, lub przekazując dane i niezbędne do zmiany dokumenty drogą pocztową lub elektroniczną.