Zmiana ubezpieczyciela OC. Instrukcja krok po kroku

Aktualizacja:
Zmiana ubezpieczyciela OC

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Umowa ubezpieczenia z reguły zawierana jest na rok. Czasem z wygody, czasem z przyzwyczajenia, trwasz przy tym samym ubezpieczycielu od wielu lat. Tymczasem inne towarzystwo oferuje Ci tańsze OC. Czy możliwe jest zerwanie umowy OC? Jak wygląda zmiana ubezpieczyciela OC? Podpowiadamy, jak zmienić ubezpieczyciela krok po kroku!

Na początek dla rozwiania wszelkich wątpliwości – zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa, jednak w ściśle określonych sytuacjach. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jakich przypadkach możesz zrezygnować z OC, i jak powinno wyglądać wymówienie polisy – doskonale trafiłeś. Poniżej przedstawiamy małe kompendium wiedzy na temat zmiany ubezpieczyciela OC.

Zmiana ubezpieczyciela OC kiedy możesz to zrobić?

Powiedzieliśmy sobie, że zmiana ubezpieczyciela samochodu jest możliwa. Tak, to prawda. Samo, przeniesienie ubezpieczenia OC wcale nie jest takie trudne (ale o tym powiemy sobie za chwilę). Musimy jednak wiedzieć, że zrezygnować z OC i zmienić ubezpieczyciela możemy tylko w kilku przypadkach. Oto one.

  • Zawarłeś umowę ubezpieczenia OC na rok i właśnie zbliża się data jej wygaśnięcia.
  • Kupiłeś samochód, a w pakiecie otrzymałeś OC poprzedniego właściciela.
  • Jeśli zawarłeś umowę na odległość (czyli przez telefon lub internet), możesz od niej odstąpić w ciągu 30 dni.
  • Podpisałeś nową umowę, a nie wypowiedziałeś starej, w związku z czym posiadasz podwójne OC.

Teraz przyjrzyjmy się z bliska każdej z tych możliwości.

W tych sytuacjach zmiana firmy ubezpieczeniowej OC jest możliwa

Załóżmy, że umowa ubezpieczenia OC wykupiona w jednym towarzystwie dobiega końca. Chcąc się przekonać czy Twój ubezpieczyciel na pewno ma dla Ciebie najlepszą ofertę, korzystasz z porównywarki ubezpieczeń. A ceny OC porównywać warto, ponieważ – w zależności od towarzystwa – mogą różnić się nawet o kilkaset złotych. Znajdujesz więc tańsze ubezpieczenie. Czy zmiana OC jest możliwa? W takiej sytuacji musisz złożyć wypowiedzenie OC przed końcem aktualnej polisy. Musisz jednak pamiętać, żeby nową umowę podpisać najpóźniej w dniu zakończenia poprzedniej – czyli tak, aby zachować ciągłość ubezpieczenia! Pomiędzy kolejnymi umowami nie może być ani jednego dnia przerwy!

W drugim przypadku mowa o sytuacji, w której razem z samochodem otrzymałeś OC po poprzednim właścicielu. Kupno auta z ważną polisą wydaje się czystą oszczędnością, ale pamiętaj, że niekoniecznie jest to ubezpieczenie najtańsze na rynku. W każdej chwili ubezpieczyciel może przygotować nową kalkulację i kazać Ci dopłacić do składki. W takiej sytuacji, ubezpieczenie OC możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Tutaj, podobnie jak w poprzednim przykładzie – zadbaj o ciągłość ubezpieczenia!

Jeżeli zawarłeś umowę przez telefon lub internet, możesz ją wypowiedzieć bez konsekwencji w ciągu 30 dni. Natomiast przedsiębiorstwa mają na to 7 dni. To bardzo przydatna opcja zwłaszcza dla osób podejmujących szybkie decyzje bez dokładnej analizy. Oczywiście jeszcze lepszym rozwiązaniem jest porównanie ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Zrobisz to między innymi dzięki kalkulatorowi OC/AC, który znajdziesz poniżej.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Na koniec pułapka podwójnego ubezpieczenia, do którego może dojść w momencie, gdy dotychczas obowiązująca polisa OC uległa automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok, a Ty w tym czasie podpisałeś umowę z innym towarzystwem. Aby uniknąć płacenia za podwójne ubezpieczenie OC, jak najszybciej zerwij umowę, która przedłużyła się automatycznie. Pamiętaj, że rezygnację z ubezpieczenia OC automatycznie przedłużonego możesz zrobić w każdej chwili.

Jak zmienić ubezpieczyciela OC krok po kroku?

Jeśli chcesz uniknąć płacenia podwójnego OC lub po prostu zmienić ubezpieczyciela, pamiętaj, że musisz dokonać wymówienia dotychczasowej polisy OC. Aby zerwanie polisy i zmiana firmy ubezpieczeniowej OC były skuteczne, muszą odbyć się na piśmie.

Rezygnacja z ubezpieczenia OC powinna zawierać imię i nazwisko właściciela i współwłaścicieli pojazdu, adres zamieszania, numer rejestracyjny, markę i model samochodu oraz numer polisy ubezpieczeniowej.

Pamiętaj, że w każdym wniosku o rezygnację z ubezpieczenia musisz także wskazać powód decyzji. Czy obowiązują Cię jakieś terminy? Jak najbardziej! Zatem kiedy zrezygnować z OC? Nie później niż jeden dzień przed końcem obowiązującej polisy. Wniosek o rezygnację z ubezpieczenia samochodu możesz złożyć u ubezpieczyciela na kilka sposobów. Wyślij go pocztą, kurierem bądź złóż osobiście u agenta ubezpieczeniowego.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Inny ubezpieczyciel a korzyści dla kierowcy?

Zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawowo, a to oznacza, że każde towarzystwo zapewnia nam dokładnie taką samą ochronę. To, czym różnią się oferty poszczególnych towarzystw to tylko i wyłącznie cena. Jeśli znajdziemy tańsze OC, niż to, które aktualnie proponuje nam nasz ubezpieczyciel, raczej nie kierujemy się sentymentem. Decyzję o zmianie ubezpieczyciela podejmujemy z chęci oszczędności. I właśnie ona jest głównym motywatorem przejścia do innego towarzystwa. Pamiętajmy, że choć nasz ubezpieczyciel będzie nas kusił specjalnymi ofertami dla stałych klientów, w rzeczywistości i tak może się okazać, że jego ubezpieczenie jest o wiele droższe, od tego, które możemy kupić u konkurencji. Dlatego też warto porównywać oferty różnych towarzystw!

OC/AC – porównaj oferty

Co z wypracowanymi zniżkami?

Korzyści korzyściami, a co z wypracowanymi zniżkami? Czy zmieniając ubezpieczyciela OC, tracimy bezpowrotnie dotychczasowe zniżki za bezszkodową jazdę? Zniżek nie tracimy, jednak musimy liczyć się z tym, że ich wysokość może się nieco zmienić. Nowy ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przebieg ubezpieczenia w poprzednim towarzystwie. Pamiętajmy, że w tym przypadku wysokość zniżek będzie zależała od historii szkodowości i może być nieco inna niż u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Zmiana ubezpieczyciela AC. Jak to zrobić?

Właściciele polis AC nie powinni mieć żadnych problemów ze zmianą ubezpieczyciela. W świetle prawa, jeżeli polisa AC została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, odstąpić od niej można w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia. W tym celu, podobnie jak w przypadku zmiany ubezpieczyciela OC, musisz złożyć wniosek o odstąpieniu od umowy. Jeśli składka została zapłacona za rok z góry, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela o zwrot pieniędzy za niewykorzystaną ochronę.

Pytania i odpowiedzi

Czy można zmienić ubezpieczenie OC w trakcie trwania umowy?
Czy trzeba wypowiedzieć polisę OC przy zmianie ubezpieczyciela?
Kiedy można zmienić ubezpieczyciela OC?
Czy można wypowiedzieć umowę OC w trakcie jej trwania?

Podsumowanie

  • Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w trzech przypadkach: po zakończeniu obowiązywania dotychczasowej umowy oraz w dowolnym momencie po kupnie samochodu z polisą poprzedniego właściciela, a także w przypadku polisy automatycznie przedłużonej.
  • Skuteczna rezygnacja OC musi odbyć się na piśmie. Nie później niż jeden dzień przed końcem obowiązującej polisy, musisz złożyć w towarzystwie wniosek o rezygnację z ubezpieczenia OC.
  • Niektóre towarzystwa zezwalają na przesłanie rezygnacji z umowy mailem.
  • Pamiętaj, aby nową umowę ubezpieczenia OC podpisać najpóźniej w dniu zakończenia poprzedniej. Pomiędzy kolejnymi umowami nie może być ani jednego dnia przerwy.
  • W przypadku polis AC, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, możesz odstąpić od niej w ciągu 30 dni od dnia jej zawarcia.

Monika Margalska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Specjalista ds. obsługi posprzedażowej. Jako specjalistka obsługi posprzedażowej w Punkta doskonale wie dlaczego ludzie faktycznie powinni się ubezpieczać. Gdyby zapytać ją o to, czy powinno móc się codziennie przyprowadzać psa do pracy, długo by się nie zastanawiała nad odpowiedzią.

guest
6 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej