Jak kupić OC przez Internet?

Aktualizacja:

Kończy Ci się ubezpieczenie? Wypadło na dzień wolny od pracy? Dobrze wiesz, że musisz zachować ciągłość ubezpieczenia. Nic się nie martw – ubezpieczenie OC możesz kupić online. Ubezpieczenie OC przez internet to oszczędność czasu i pieniędzy. Polisa OC zakupiona online może zostać wypowiedziana do 30 dni.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest podstawowym i jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Żaden kierowca nie może poruszać się pojazdem po drogach publicznych bez wykupienia tej polisy. OC gwarantuje odszkodowanie osobom trzecim, które zostały ofiarami w wypadku komunikacyjnym. W takiej sytuacji ubezpieczyciel bierze na siebie wypłatę roszczeń. Zakres opieki towarzystwa ubezpieczeniowego w samej polisie określony jest przez przepisy prawne, oznacza to, że ochrona każdego z ubezpieczycieli w przypadku tej polisy jest identyczna. Ustawodawca określił również sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC w przypadku pojazdów mechanicznych, to jest:

 • 5 mln euro za szkody na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych;
 • 1 mln euro za szkody w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych.

Czym skutkowałby brak OC? Opłatami za leczenie osób poszkodowanych, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, rekompensatami za rehabilitację, pobyt w szpitalu itp. Oczywiście sprawca wypadku musiałby również zapłacić za naprawę uszkodzonego pojazdu. Jak widać lista może być długa i bardzo droga. Niejednokrotnie może okazać się, że winnego wypadku nie stać na zapłacenie wszystkich roszczeń. Często prowadzi to bankructwa, czyli utraty wszystkiego, co posiadamy.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia: kary za brak OC

Bardziej lub mniej świadomie nie dopilnowałeś ważności ubezpieczenia OC? Kary za brak OC są naprawdę surowe. W przypadku samochodów osobowych może to być nawet 4500 złotych w 2019 roku! Należy jednak pamiętać, że opłaty te uzależnione są od płacy minimalnej i już od stycznia 2020 roku zapłacimy o wiele więcej:

 • 1-3 dni – 1040 zł,
 • 4-14 – 2600 zł,
 • powyżej 14 dni  – 5200 zł.

Jeszcze więcej zapłacą pojazdy ciężarowe bez ważnego OC w kolejnym roku:

 • 1-3 dni – 1560 zł,
 • 4-14 – 3900 zł,
 • powyżej 14 dni  – 7800 zł.

Jakie są zalety zakupu OC przez internet?

Najważniejsza zaleta jest dogodność. Możesz kupić ubezpieczenie wtedy, kiedy Ty masz na to czas. Nie trzeba ustalać spotkań i umawiać się z agentami lub czekać kilkanaście minut na rozmowę z konsultantem towarzystwa ubezpieczeniowego. Bardzo ważne jest także bardzo szybkie dostarczenie efektów w postaci gotowych polis przez kalkulatory OC. Wystarczy, że wprowadzisz do systemu niezbędne dane dotyczące kierowcy i pojazdu, a otrzymasz tabelę z ofertami wielu ubezpieczycieli. Jeżeli jesteś zainteresowany, możesz połączyć wybór obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego z innym, dodatkowym. Bywa, że ubezpieczyciele przyznają dodatkowe zniżki osobom zainteresowanym zakupem kilku polis. Niezwykle istotnym jest też natychmiastowy zakup OC. Nie musimy czekać wybieramy datę, od której ma obowiązywać ubezpieczenie i opłacamy rachunek.

OC przez internet – jedynie w tym wypadku możesz odstąpić od umowy

Jeśli zakupisz obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne od agenta to nie masz możliwości zrezygnowania. Polskie prawo przewiduje odstąpienie od umowy OC jedynie w wypadku zakupu przez internet lub telefon. W takich sytuacji konsument ma prawo w ciągu 30 dni wypowiedzieć polisę towarzystwu ubezpieczeniowemu. A ubezpieczyciel potrąci nam składkę ubezpieczenia o czas, w którym korzystaliśmy z OC. Trzeba pamiętać, że wraz z wypowiedzeniem musimy przystąpić do kolejnej umowy OC, by nie narazić się na wysokie kary.

Jak kupić OC przez internet?

To bardzo proste – wystarczy dowód osobisty, dokumenty pojazdu i kilka minut przy komputerze. Ubezpieczyciele najczęściej pytają o:

 • markę + model samochodu
 • rok produkcji
 • rodzaj paliwa
 • pojemność silnika
 • miejsce parkowania pojazdu

a także:

 • PESEL –  nie jest to informacja obowiązkowa, ale część ubezpieczycieli nie wylicza bez tej informacji potencjalnych składek,
 • płeć oraz stan cywilny,
 • liczbę dzieci,
 • zawód,
 • historię ubezpieczeniową.

Wystarczą tylko takie informacje, aby sprawdzić, co oferują ubezpieczyciele. Wybierając ubezpieczenie OC możemy kierować się wyłącznie ceną, ponieważ tak jak wspominaliśmy zakres opieki w każdy, towarzystwie ubezpieczeniowym jest taki sam.

Podsumowanie

OC przez internet? Oczywiście, ale jak wybrać ubezpieczenie? Czy kupując OC online można odstąpić od ubezpieczenia? To tylko kilka pytań, na które warto znać odpowiedź!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej