Współwłasność samochodu, czyli jedno auto i dwóch właścicieli. Co trzeba wiedzieć?

Aktualizacja:
wspolwlasnosc-samochodu

Zniżki na ubezpieczenia rosną wraz z czasem bezwypadkowej jazdy. To znaczy, że im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym niższe składki płaci. Czy z tego wynika, że młodzi i niedoświadczeni nie skorzystają tego typu bonusów? Niekoniecznie. W pewnym sensie zniżkami można się podzielić. Sposobem na to jest współwłasność samochodu.

Co oznacza współwłasność samochodu?

Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd należy formalnie do więcej niż jednej osoby. Może ich być nawet kilka. Rozwiązanie to opłaca się szczególnie młodym kierowcom, którzy dzięki temu oszczędzają na składkach. Jak to możliwe i czy takie rozwiązanie zawsze jest opłacalne dla wszystkich współwłaścicieli? 

Darmowy kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Współwłaściciel auta a tańsze ubezpieczenie. Sposób na oszczędności dla młodych kierowców

Wyobraź sobie, że niedawno odebrałeś prawo jazdy i planujesz zakup pierwszego samochodu. Niestety  wysokość ubezpieczenia może przyprawić o zawrót głowy… Jak to rozwiązać? Wielu młodych kierowców decyduje się na dodanie do polisy drugiego, bardziej doświadczonego kierowcy. Współwłaściciel a OC i jego wysokość. Jak to się łączy?

Zniżki jednej osoby (np. bardziej doświadczonego kierowcy) przechodzą wtedy na cały pojazd, dzięki czemu nawet osoba o krótkiej (lub braku) historii ubezpieczeniowej płaci mniej. Co ważne, nie ma znaczenia, jaki jest (albo czy w ogóle występuje) stopień pokrewieństwa między współwłaścicielami samochodu.

Jak to wygląda w praktyce i jak może obniżyć stawkę za ubezpieczenie? Po pierwsze, młody kierowca zostanie po latach doceniony indywidualnie za bezszkodową jazdę pojazdem o statusie współwłasności. Po drugie, ubezpieczyciel przy ustalaniu składki weźmie pod uwagę bezkolizyjną jazdę obu kierowców. Składka będzie więc wyższa niż u pierwszego ze współwłaścicieli, ale nie tak drastycznie wysoka, jak gdyby liczono ją dla samego świeżo upieczonego kierowcy. Konkretne liczby warto porównać u różnych ubezpieczycieli.

Oczywiście takie rozwiązanie ma minusy. Dowiesz się o nich więcej w dalszej części artykułu.

Sprawdź też

Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?

Najtańsze OC w marcu 2023 r. ▷ Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Współwłasność samochodu: wady

Rozwiązanie to ma oczywiście swoje minusy. Jeśli dojdzie do wypadku z winy prowadzącego, zniżki przepadają wszystkim współwłaścicielom auta. Może więc zdarzyć się tak, że bardziej doświadczony kierowca, który od lat nie miał nawet stłuczki, straci zniżki przez mniej doświadczonego współwłaściciela. Chyba że auto miało wykupione ubezpieczenie z gwarancją ochrony zniżek. Trzeba też wiedzieć, że na ewentualną sprzedaż muszą wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele samochodu. Są oni również zobowiązani do płacenia podatku za pojazd. Co więcej, każda zmiana (dodanie albo zniesienie współwłasności samochodu) musi zostać wpisana do dowodu rejestracyjnego.

Zgłoszenie młodego współużytkownika samochodu

Musisz poinformować ubezpieczyciela o każdym nowym użytkowniku auta, nawet jeśli nie zawierasz umowy o współwłasności. Jeśli więc Twoje dziecko zdało egzamin na prawo jazdy i chcesz, by regularnie korzystało z Twojego samochodu, zgłoś to firmie ubezpieczeniowej. Niestety w tym przypadku licz się z podwyższeniem składki ubezpieczenia. Co, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku? Firma ubezpieczeniowa nie może Ci odmówić wypłaty, ale jeśli dojdzie do szkody i tak zrekalkuluje składkę. A co w przypadku polisy AC? Tu sytuacja zależna jest od zapisów w umowie ubezpieczeniowej. Może być tak, że otrzymasz odszkodowanie, ale w kwocie niższej niż należna.

Znajdź najtańsze OC/AC na rynku

Ustanowienie współwłasności samochodu w 3 krokach

  1. Najpierw auto musi zyskać drugiego właściciela. Masz na to 2 sposoby: sprzedaż lub darowizna współwłasności samochodu. Uwaga: zarówno na jednej, jak i drugiej umowie musi znaleźć się informacja, jaka część auta będzie należała do nowego właściciela.
  2. Jeśli współwłaściciel nie należy do Twojej najbliższej rodziny, musisz zapłacić podatek od darowizny w wysokości 2% nabywanej części samochodu. 
  3. Ostatni krok to zmiana w dowodzie rejestracyjnym. Załatwisz to w wydziale komunikacji. Będziesz potrzebować umowy kupna-sprzedaży albo darowizny, dokumentu OC, karty pojazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dowodów osobistych wszystkich współwłaścicieli.

Zobacz także: Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Zniesienie współwłasności samochodu

Współwłasność samochodu jest jak najbardziej zbywalna, a formalności prostsze, niż mogłyby Ci się wydawać. Na początek potrzebujesz umowy o zrzeczeniu się współwłasności (będzie niezbędna np. jeśli jeden ze współwłaścicieli samochodu zmarł). Umowa musi zawierać dane osobowe współwłaściciela, wysokość udziałów i wartość darowizny. Następnie wypełnij wniosek o wykreślenie danej osoby z dowodu rejestracyjnego (gotowy wzór wniosku znajdziesz bez problemu na stronach wydziałów komunikacyjnych). Na koniec udaj się do urzędu, złóż dokumenty i zapłać podatek (niestety tylko zniesienie współwłasności między członkami najbliższej rodziny jest zwolnione z opłat). A jeśli chcesz sprzedać auto i zgadza się na to każda ze stron, nie ma konieczności znoszenia współwłasności. Wystarczy, że na umowie kupna/sprzedaży samochodu podpiszą się wszystkie osoby widniejące jako właściciele danego pojazdu.

Zobacz także: Dobrowolne zrzeczenie się współwłasności samochodu

Współwłasność samochodu a wymiana dowodu rejestracyjnego

Czy musisz wymieniać dowód rejestracyjny po zniesieniu współwłasności? To zależy. Jeżeli zrzekająca się osoba widnieje na pierwszym miejscu, należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Jeśli natomiast na drugim, nie musisz wymieniać dokumentu. Urzędnik po prostu wykreśli jego nazwisko z dowodu.

Jeżeli chcesz wybrać korzystne ubezpieczenie samochodu, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu porównasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz najlepszą ofertę.

Darmowy kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak ustanowić współwłasność samochodu?
Jak pozbyć się współwłasności samochodu?
Czy współwłaściciel samochodu może go ubezpieczyć?
Czy współwłaściciel musi być na polisie OC?
Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?
Czy współwłaściciel nabywa zniżki?
Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód?
Czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji?

Podsumowanie

  1. Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd ma kilku właścicieli.
  2. Współwłasność opłaca się młodym kierowcom, którzy płacą niższe składki na ubezpieczenie.
  3. Można ją ustanowić zawierając umowę kupna-sprzedaży lub podpisując akt darowizny.
  4. Każdy współwłaściciel musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym.
  5. Zrzeszenie współwłasności wymaga podpisania obustronnej umowy, którą następnie należy przedstawić w wydziale komunikacji.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej