Współwłasność samochodu, czyli jedno auto i dwóch właścicieli. Co trzeba wiedzieć?

Aktualizacja:
wspolwlasnosc-samochodu

Zniżki na ubezpieczenia rosną wraz z czasem bezwypadkowej jazdy. To znaczy, że im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym niższe składki płaci. Czy z tego wynika, że młodzi i niedoświadczeni nie skorzystają tego typu bonusów? Niekoniecznie. W pewnym sensie zniżkami można się podzielić. Sposobem na to jest współwłasność samochodu.

Co oznacza współwłasność samochodu?

Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd należy formalnie do więcej niż jednej osoby. Może ich być nawet kilka. Rozwiązanie to opłaca się szczególnie młodym kierowcom, którzy dzięki temu oszczędzają na składkach. Jak to możliwe i czy takie rozwiązanie zawsze jest opłacalne dla wszystkich współwłaścicieli? 

Darmowy kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Współwłaściciel auta a tańsze ubezpieczenie. Sposób na oszczędności dla młodych kierowców

Wyobraź sobie, że niedawno odebrałeś prawo jazdy i planujesz zakup pierwszego samochodu. Niestety  wysokość ubezpieczenia może przyprawić o zawrót głowy… Jak to rozwiązać? Wielu młodych kierowców decyduje się na dodanie do polisy drugiego, bardziej doświadczonego kierowcy. Współwłaściciel a OC i jego wysokość. Jak to się łączy?

Zniżki jednej osoby (np. bardziej doświadczonego kierowcy) przechodzą wtedy na cały pojazd, dzięki czemu nawet osoba o krótkiej (lub braku) historii ubezpieczeniowej płaci mniej. Co ważne, nie ma znaczenia, jaki jest (albo czy w ogóle występuje) stopień pokrewieństwa między współwłaścicielami samochodu.

Jak to wygląda w praktyce i jak może obniżyć stawkę za ubezpieczenie? Po pierwsze, młody kierowca zostanie po latach doceniony indywidualnie za bezszkodową jazdę pojazdem o statusie współwłasności. Po drugie, ubezpieczyciel przy ustalaniu składki weźmie pod uwagę bezkolizyjną jazdę obu kierowców. Składka będzie więc wyższa niż u pierwszego ze współwłaścicieli, ale nie tak drastycznie wysoka, jak gdyby liczono ją dla samego świeżo upieczonego kierowcy. Konkretne liczby warto porównać u różnych ubezpieczycieli.

Oczywiście takie rozwiązanie ma minusy. Dowiesz się o nich więcej w dalszej części artykułu.

Sprawdź też

Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?

Najtańsze OC w marcu 2023 r. ▷ Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Współwłasność samochodu: wady

Rozwiązanie to ma oczywiście swoje minusy. Jeśli dojdzie do wypadku z winy prowadzącego, zniżki przepadają wszystkim współwłaścicielom auta. Może więc zdarzyć się tak, że bardziej doświadczony kierowca, który od lat nie miał nawet stłuczki, straci zniżki przez mniej doświadczonego współwłaściciela. Chyba że auto miało wykupione ubezpieczenie z gwarancją ochrony zniżek. Trzeba też wiedzieć, że na ewentualną sprzedaż muszą wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele samochodu. Są oni również zobowiązani do płacenia podatku za pojazd. Co więcej, każda zmiana (dodanie albo zniesienie współwłasności samochodu) musi zostać wpisana do dowodu rejestracyjnego.

Zgłoszenie młodego współużytkownika samochodu

Musisz poinformować ubezpieczyciela o każdym nowym użytkowniku auta, nawet jeśli nie zawierasz umowy o współwłasności. Jeśli więc Twoje dziecko zdało egzamin na prawo jazdy i chcesz, by regularnie korzystało z Twojego samochodu, zgłoś to firmie ubezpieczeniowej. Niestety w tym przypadku licz się z podwyższeniem składki ubezpieczenia. Co, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku? Firma ubezpieczeniowa nie może Ci odmówić wypłaty, ale jeśli dojdzie do szkody i tak zrekalkuluje składkę. A co w przypadku polisy AC? Tu sytuacja zależna jest od zapisów w umowie ubezpieczeniowej. Może być tak, że otrzymasz odszkodowanie, ale w kwocie niższej niż należna.

Znajdź najtańsze OC/AC na rynku

Ustanowienie współwłasności samochodu w 3 krokach

  1. Najpierw auto musi zyskać drugiego właściciela. Masz na to 2 sposoby: sprzedaż lub darowizna współwłasności samochodu. Uwaga: zarówno na jednej, jak i drugiej umowie musi znaleźć się informacja, jaka część auta będzie należała do nowego właściciela.
  2. Jeśli współwłaściciel nie należy do Twojej najbliższej rodziny, musisz zapłacić podatek od darowizny w wysokości 2% nabywanej części samochodu. 
  3. Ostatni krok to zmiana w dowodzie rejestracyjnym. Załatwisz to w wydziale komunikacji. Będziesz potrzebować umowy kupna-sprzedaży albo darowizny, dokumentu OC, karty pojazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dowodów osobistych wszystkich współwłaścicieli.

Zobacz także: Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Zniesienie współwłasności samochodu

Współwłasność samochodu jest jak najbardziej zbywalna, a formalności prostsze, niż mogłyby Ci się wydawać. Na początek potrzebujesz umowy o zrzeczeniu się współwłasności (będzie niezbędna np. jeśli jeden ze współwłaścicieli samochodu zmarł). Umowa musi zawierać dane osobowe współwłaściciela, wysokość udziałów i wartość darowizny. Następnie wypełnij wniosek o wykreślenie danej osoby z dowodu rejestracyjnego (gotowy wzór wniosku znajdziesz bez problemu na stronach wydziałów komunikacyjnych). Na koniec udaj się do urzędu, złóż dokumenty i zapłać podatek (niestety tylko zniesienie współwłasności między członkami najbliższej rodziny jest zwolnione z opłat). A jeśli chcesz sprzedać auto i zgadza się na to każda ze stron, nie ma konieczności znoszenia współwłasności. Wystarczy, że na umowie kupna/sprzedaży samochodu podpiszą się wszystkie osoby widniejące jako właściciele danego pojazdu.

Zobacz także: Dobrowolne zrzeczenie się współwłasności samochodu

Współwłasność samochodu a wymiana dowodu rejestracyjnego

Czy musisz wymieniać dowód rejestracyjny po zniesieniu współwłasności? To zależy. Jeżeli zrzekająca się osoba widnieje na pierwszym miejscu, należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Jeśli natomiast na drugim, nie musisz wymieniać dokumentu. Urzędnik po prostu wykreśli jego nazwisko z dowodu.

Jeżeli chcesz wybrać korzystne ubezpieczenie samochodu, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu porównasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz najlepszą ofertę.

Darmowy kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak ustanowić współwłasność samochodu?
Jak pozbyć się współwłasności samochodu?
Czy współwłaściciel samochodu może go ubezpieczyć?
Czy współwłaściciel musi być na polisie OC?
Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?
Czy współwłaściciel nabywa zniżki?
Czy współwłaściciel może sam ubezpieczyć samochód?
Czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji?

Podsumowanie

  1. Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd ma kilku właścicieli.
  2. Współwłasność opłaca się młodym kierowcom, którzy płacą niższe składki na ubezpieczenie.
  3. Można ją ustanowić zawierając umowę kupna-sprzedaży lub podpisując akt darowizny.
  4. Każdy współwłaściciel musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym.
  5. Zrzeszenie współwłasności wymaga podpisania obustronnej umowy, którą następnie należy przedstawić w wydziale komunikacji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej