Punkta

Wybierasz się w podróż samolotową. Bilet lotniczy dzierżysz już w dłoni. W ostatniej chwili Twój lot zostaje odwołany, a w najlepszym przypadku opóźniony o kilka godzin. Cierpliwie czekasz czy rozpoczynasz starania o odszkodowanie związane z niedogodnościami? To zależy, czy wcześniej zdecydowałeś się na ubezpieczenie lotu. 

Opóźnienie i odwołanie lotu: prawa podróżnego?

Jeśli chodzi o opóźnienie lotu czy ich odwołanie, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Szwajcarii obowiązują unijne zasady określające odpowiedzialność przewoźnika oraz wysokość odszkodowań za opóźnione loty. Mowa tutaj o lotach do i z lotnisk tych krajów, a także lotów startujących z krajów trzecich, z destynacją któregoś z krajów EOG lub Szwajcarii. I tak na przykład – jeśli wskutek opóźnienia lotu do miejsca docelowego dotrzesz co najmniej 3 godziny po planowanej godzinie przylotu, możesz ubiegać się o odszkodowanie. Jak wysokie odszkodowanie? To zależy od dystansu, jaki pokonujesz.

250 EUR dla lotów na dystansie do 1500 km,

400 EUR dla lotów na dystansie 1500 km do 3500 km lub powyżej 3500 km, jeśli zarówno lotnisko wylotowe, jak i docelowe znajdują się na terenie Unii Europejskiej,

600 EUR dla lotów na dystansie przekraczającym 3500 km, o ile przynajmniej jedno z lotnisk znajduje się poza obszarem UE.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku lotów, gdzie opóźnienie przekracza 5 godzin. Wówczas masz prawo do otrzymania zwrotu kosztów zakupionego wcześniej biletu lub zagwarantowania lotu powrotnego do pierwszego miejsca wylotu. To jednak nie wszystko! Masz także prawo do zakwaterowania w hotelu i zapewnienia transportu między lotniskiem a hotelem, jeśli opóźnienie generuje konieczność nocowania przed oczekiwanym lotem.

Odwołany lot: co Ci przysługuje?

W przypadku kiedy Twój lot został odwołany, zyskujesz prawo do zwrotu kosztów zakupionego biletu lub zapewnienie przez przewoźnika alternatywnego połączenia lotniczego do docelowego miejsca twojej podróży. Na czas oczekiwania na nie, linie lotnicze mają obowiązek zapewnić ci posiłek oraz napoje. A co jeśli w sytuacji, kiedy zaoferowane połączenie znacząco różni się od pierwotnie przez ciebie wykupionego? Dodatkowo powiadomienie o odwołaniu lotu nastąpiło mniej niż 2 tygodnie przed planowanym wylotem? Wówczas przysługuje Ci prawo do odszkodowania na zasadach analogicznych jak w przypadku opóźnienia lotu.

Teoria vs. praktyka: czy warto wykupić ubezpieczenie lotu? 

W teorii jesteśmy więc stosunkowo dobrze chronieni przed następstwami sytuacji związanych z opóźnieniami czy anulacjami lotów. Po co więc ubezpieczać się dodatkowo? Czy warto wybrać ubezpieczenie lotu?

Otóż nie zapominajmy, iż prawo unijne ma siłą rzeczy ograniczony zasięg i jego przepisy nie będą nas chronić w przypadku, kiedy nasza podróż nie będzie obejmowała krajów wymienionych bądź linii lotniczych, nie będących liniami któregoś z tych krajów. Co więcej, sam proces uzyskiwania odszkodowania od linii lotniczych jest procesem długotrwałym i nie zawsze zwieńczonym pozytywnym rozpatrzeniem naszych roszczeń.

Przy odpowiedniej polisie ubezpieczeniowej zyskujesz dodatkowy parasol ochronny, obejmujący odszkodowanie za opóźnienie czy odwołanie lotu, którego nie pokrył przewoźnik, zwrot kosztów niezbędnych zakupów w przypadku zagubienia twojego bagażu przez linie lotnicze oraz pokrycie kosztów ewentualnego noclegu oraz taksówki z i na lotnisko w przypadku znacznego opóźnienia lotu.

Opóźniony i odwołany lot? Co robić KROK PO KROKU? 

Oczywiście podobnie jak w sytuacji, w której zamierzamy starać się o zwrot poniesionych kosztów lub/i odszkodowania za opóźniony lot u przedstawiciela linii lotniczych, również w przypadku zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela, musimy pamiętać o konieczności właściwego udokumentowania zaistniałej sytuacji. Niezbędne będzie tutaj uzyskanie od przewoźnika dokumentu potwierdzającego fakt opóźnienia lotu (zawierającego numer lotu).

W kwestii wyboru odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, należy zwrócić uwagę nie tylko na sumy ubezpieczenia na wypadek opóźnienia/odwołania lotu, ale też na na warunki danego ubezpieczyciela i zawarte w nich wyłączenia. W zależności od ubezpieczyciela, mogą one obejmować działanie tak zwanej siły wyższej, zapowiedziane strajki pracowników lotniska/linii lotniczych, czasowe lub długotrwałe wycofanie samolotu przez władze portu lotniczego bądź władze lotnictwa cywilnego etc.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe będzie też określało czy ubezpieczenie lotu dotyczy rejsów czarterowych czy wyłącznie zdarzeń związanych z lotami rejsowymi. Dodatkowo warto też zwrócić uwagę czy i w jaki sposób dany ubezpieczyciel uzależnia wypłatę odszkodowań od faktu otrzymania przez ubezpieczonego zwrotu części świadczeń/odszkodowania przez przewoźnika.

Anulowanie podróży: ubezpieczenie kosztów rezygnacji 

Odrębnym choć pokrewnym tematem jest anulowanie podróży samolotowej przez nas samych. Szczególnie w przypadku planowania lotu z dużym wyprzedzeniem, warto wziąć pod uwagę możliwe komplikacje. Może się zdarzyć, że w ostatniej chwili wydarzy się coś, co pokrzyżuje nasze plany wyjazdowe. To właśnie dlatego warto przemyśleć kwestię wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji. W przypadku większości ubezpieczycieli koszt takiego ubezpieczenia wynosi około 3% wartości wykupionej pakietowej imprezy lub kosztu kupowanego przez nas biletu.

Tutaj również warto zwrócić uwagę na warunki danej polisy oraz możliwe jej rozszerzenia. Część ubezpieczycieli proponuje swoim klientom ubezpieczenie obejmujące zwrot wyłącznie określonej części poniesionych przez nich kosztów (na przykład 80%). Inne towarzystwa ubezpieczeniowe wyłączają z dopuszczalnych przyczyn rezygnacji z wyjazdu następstwa chorób przewlekłych. Zdarzają się jednak takie, które proponują nam pakiety „all-risk”. W ich przypadku, lista powodów, z których ubezpieczony może zrezygnować z wyjazdu i nie stracić zainwestowanych podróż środków nie jest już tak restrykcyjna. Szczególnie w przypadku gdy inwestujemy w planowaną podróż większe środki finansowe, warto rozważyć zakup takiego właśnie wariantu ubezpieczenia – niwelujemy wówczas ryzyko, że podany przez nas powód rezygnacji z wyjazdu zostanie przez ubezpieczyciela odrzucony.

Jednym słowem – mało jest rzeczy równie przyjemnych jak planowanie podróży. W całym tym ferworze przygotowań do wyjazdy, warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Planujmy podróż z głową i odpowiednio się zabezpieczmy.