Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. Kup polisę online

Aktualizacja:
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej

Ile razy zrezygnowałeś z zakupu atrakcyjnej wycieczki albo biletu lotniczego tylko dlatego że nie byłeś pewien, czy w tym czasie „coś” nie zakłóci Twoich wakacyjnych planów? Ile razy żałowałeś swojej decyzji waląc głową w mur, że przeszła Ci koło nosa świetna oferta? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak bezstresowo planować wakacyjne wyjazdy dzięki ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej.

Czym jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej?

Coraz częściej plany wakacyjne – nie tylko te w naszej głowie – robimy z dużym wyprzedzeniem. Wcześniejsze wykupienie oferty biura podróży pozwala nam bowiem na zaoszczędzenie nawet do kilkunastu procent ceny.  Żebyś mógł spokojnie cieszyć się zbliżającym urlopem, warto byś rozważył wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej, które może uchronić przed poniesieniem niechcianych wydatków w przypadku, kiedy z przyczyn od Ciebie niezależnych nie będziesz mógł wyjechać, albo będziesz zmuszony wcześniej zakończyć podróż. Czy wykupienie takiego ubezpieczenia faktycznie ma sens? Przyjrzyjmy się bliżej ogólnym warunkom ubezpieczenia (OWU) i sprawdźmy, na ile możesz spać spokojnie posiadając taką ochronę.

Czytaj także: Zmiana planów urlopowych – jak odzyskać pieniądze? Sprawdź ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu

Od czego można się ubezpieczyć?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem na przykład wycieczki na Malediwy czy też biletów lotniczych na Kubę, wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji teoretycznie możesz być spokojny, że w przypadku kiedy z przyczyn od Ciebie niezależnych nie będziesz mógł odbyć podróży, ubezpieczyciel zwróci poniesione wydatki. Będziesz objęty ochroną nie tylko w przypadku kiedy odwołasz wycieczkę, ale również jeśli będziesz zmuszony ją przerwać w trakcie.

Kiedy możemy skorzystać z ubezpieczenia kosztów rezygnacji, a kiedy nie będzie ono działać?

OWU jasno wskazują, w jakich przypadkach możesz ubiegać się o odszkodowanie i są to:

 • Śmierć – Twoja i bliskiej Ci osoby (partner, współmałżonek, rodzice, teściowie, dzieci i wnuki), która nastąpi nie wcześniej niż 30 dni przed datą rozpoczęcia podróży.

 • Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie Twoje lub członka rodziny, przedwczesny poród.

 • Szkoda w mieniu taka jak pożar, powódź czy kradzież z włamaniem.

 • Utrata pracy czy podjęcie pracy, kiedy decydujesz się na wakacje będąc zarejestrowanym w Urzędzie Pracy, jako bezrobotny i pracę podejmować będziesz w czasie, kiedy planowałeś wcześniejszy wyjazd.

Kiedy nie działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

 • W przypadku odwołania lub przerwania imprezy turystycznej przez organizatora.

 • W przypadku upadłości organizatora.

 • W przypadku, kiedy istniały wcześniejsze lekarskie przeciwwskazania abyś odbył podróż.

 • Odpowiedzialność towarzystwa nie obejmuje również zadośćuczynienia za doznany ból, cierpienia fizyczne i moralne, jakie poniesiesz w związku z tym, że Twój wakacyjny wyjazd nie doszedł do skutku.

Wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji, pamiętaj również o sprawdzeniu sumy ubezpieczenia, do której wypłacane jest odszkodowanie. W większości towarzystw ubezpieczeniowych wynosi ona maksymalnie 4 000 EUR w przypadku ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej i 1500 EUR w przypadku ubezpieczenia kosztów anulowania biletu podróży.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

Aby ubezpieczenie kosztów rezygnacji zaczęło działać, pamiętaj, że umowę musisz podpisać najpóźniej w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej, czyli wykupienia wycieczki lub zakupu biletów podróżnicy, jednak nie później niż na jeden dzień przed jej rozpoczęciem.

Koszt takiego ubezpieczenia wynosi około 3% wartości imprezy turystycznej.

Czy ubezpieczeniem kosztów rezygnacji objęci są wszyscy podróżujący?

Jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi, ubezpieczeniem objęte są wszystkie osoby z przedstawionej przez Ciebie do ubezpieczenia rezerwacji.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne – kiedy się przyda? Na co zwrócić uwagę? Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę?

Jakie towarzystwa proponują ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji, jako ubezpieczenie samo w sobie i jako opcja do ubezpieczeń turystycznych jest dość popularne na polskim rynku ubezpieczeniowym. W swojej ofercie mają je takie towarzystwa jak Europa, Signal Iduna, Allianz, ERV czy Gothaer. Przed wyborem odpowiedniej oferty dla siebie pamiętaj o konieczności zapoznania się z wyłączeniami odpowiedzialności oraz sumą ubezpieczenia.

Aby spokojnie cieszyć się zbliżającym urlopem warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej, które uchronić nas może przed poniesieniem niechcianych wydatków w przypadku, kiedy z przyczyn od nas niezależnych nie możemy odbyć zaplanowanej podróży.

Czytaj także: 5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Ubezpieczenie odwołania wyjazdu lub anulowania biletu

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej gwarantuje zwrot poniesionych kosztów, gdy nie możesz pojechać na planowany i opłacony urlop.
 • Polisę musisz wykupić w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej, ale nie później niż na jeden dzień przed jej rozpoczęciem.
 • Jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi, ubezpieczeniem objęte są wszystkie osoby z przedstawionej przez Ciebie do ubezpieczenia rezerwacji.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej