Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. Kup polisę online

Aktualizacja:
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej

Ile razy zrezygnowałeś z zakupu atrakcyjnej wycieczki albo biletu lotniczego tylko dlatego że nie byłeś pewien, czy w tym czasie „coś” nie zakłóci Twoich wakacyjnych planów? Ile razy żałowałeś swojej decyzji waląc głową w mur, że przeszła Ci koło nosa świetna oferta? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak bezstresowo planować wakacyjne wyjazdy dzięki ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej.

Czym jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej?

Coraz częściej plany wakacyjne – nie tylko te w naszej głowie – robimy z dużym wyprzedzeniem. Wcześniejsze wykupienie oferty biura podróży pozwala nam bowiem na zaoszczędzenie nawet do kilkunastu procent ceny.  Żebyś mógł spokojnie cieszyć się zbliżającym urlopem, warto byś rozważył wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej, które może uchronić przed poniesieniem niechcianych wydatków w przypadku, kiedy z przyczyn od Ciebie niezależnych nie będziesz mógł wyjechać, albo będziesz zmuszony wcześniej zakończyć podróż. Czy wykupienie takiego ubezpieczenia faktycznie ma sens? Przyjrzyjmy się bliżej ogólnym warunkom ubezpieczenia (OWU) i sprawdźmy, na ile możesz spać spokojnie posiadając taką ochronę.

Od czego można się ubezpieczyć?

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem na przykład wycieczki na Malediwy czy też biletów lotniczych na Kubę, wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji teoretycznie możesz być spokojny, że w przypadku kiedy z przyczyn od Ciebie niezależnych nie będziesz mógł odbyć podróży, ubezpieczyciel zwróci poniesione wydatki. Będziesz objęty ochroną nie tylko w przypadku kiedy odwołasz wycieczkę, ale również jeśli będziesz zmuszony ją przerwać w trakcie.

Kiedy możemy skorzystać z ubezpieczenia kosztów rezygnacji, a kiedy nie będzie ono działać?

OWU jasno wskazują, w jakich przypadkach możesz ubiegać się o odszkodowanie i są to:

 • Śmierć – Twoja i bliskiej Ci osoby (partner, współmałżonek, rodzice, teściowie, dzieci i wnuki), która nastąpi nie wcześniej niż 30 dni przed datą rozpoczęcia podróży.

 • Nieszczęśliwy wypadek, nagłe zachorowanie Twoje lub członka rodziny, przedwczesny poród.

 • Szkoda w mieniu taka jak pożar, powódź czy kradzież z włamaniem.

 • Utrata pracy czy podjęcie pracy, kiedy decydujesz się na wakacje będąc zarejestrowanym w Urzędzie Pracy, jako bezrobotny i pracę podejmować będziesz w czasie, kiedy planowałeś wcześniejszy wyjazd.

Kiedy nie działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

 • W przypadku odwołania lub przerwania imprezy turystycznej przez organizatora.

 • W przypadku upadłości organizatora.

 • W przypadku, kiedy istniały wcześniejsze lekarskie przeciwwskazania abyś odbył podróż.

 • Odpowiedzialność towarzystwa nie obejmuje również zadośćuczynienia za doznany ból, cierpienia fizyczne i moralne, jakie poniesiesz w związku z tym, że Twój wakacyjny wyjazd nie doszedł do skutku.

Wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji, pamiętaj również o sprawdzeniu sumy ubezpieczenia, do której wypłacane jest odszkodowanie. W większości towarzystw ubezpieczeniowych wynosi ona maksymalnie 4 000 EUR w przypadku ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej i 1500 EUR w przypadku ubezpieczenia kosztów anulowania biletu podróży.

Kiedy należy wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

Aby ubezpieczenie kosztów rezygnacji zaczęło działać, pamiętaj, że umowę musisz podpisać najpóźniej w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej, czyli wykupienia wycieczki lub zakupu biletów podróżnicy, jednak nie później niż na jeden dzień przed jej rozpoczęciem.

Koszt takiego ubezpieczenia wynosi około 3% wartości imprezy turystycznej.

Czy ubezpieczeniem kosztów rezygnacji objęci są wszyscy podróżujący?

Jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi, ubezpieczeniem objęte są wszystkie osoby z przedstawionej przez Ciebie do ubezpieczenia rezerwacji.

Jakie towarzystwa proponują ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji, jako ubezpieczenie samo w sobie i jako opcja do ubezpieczeń turystycznych jest dość popularne na polskim rynku ubezpieczeniowym. W swojej ofercie mają je takie towarzystwa jak Europa, Signal Iduna, Allianz, ERV czy Gothaer. Przed wyborem odpowiedniej oferty dla siebie pamiętaj o konieczności zapoznania się z wyłączeniami odpowiedzialności oraz sumą ubezpieczenia.

Aby spokojnie cieszyć się zbliżającym urlopem warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej, które uchronić nas może przed poniesieniem niechcianych wydatków w przypadku, kiedy z przyczyn od nas niezależnych nie możemy odbyć zaplanowanej podróży.

Ubezpieczenie odwołania wyjazdu lub anulowania biletu

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej gwarantuje zwrot poniesionych kosztów, gdy nie możesz pojechać na planowany i opłacony urlop.
 • Polisę musisz wykupić w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej, ale nie później niż na jeden dzień przed jej rozpoczęciem.
 • Jeśli podróżujesz z rodziną lub przyjaciółmi, ubezpieczeniem objęte są wszystkie osoby z przedstawionej przez Ciebie do ubezpieczenia rezerwacji.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments