Zmiana planów urlopowych - jak odzyskać pieniądze? Sprawdź ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu

Aktualizacja:
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu

Surfując po internecie, trafiasz na atrakcyjną ofertę letniego lub zimowego wyjazdu. Skuszony ceną kupujesz. Jednak kilka tygodni przed wyjazdem okazuje się, że Twoje plany mocno się zmieniły i na wykupione wakacje nie pojedziesz. Co robić? Jak odzyskać pieniądze? Co daje ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu?

Czy można zwrócić wykupioną wycieczkę?

Większość polskich biur podróży dopuszcza taką opcję, choć klienci nigdy nie otrzymują 100 ceny, którą zapłacili.  Kwota potrącenia zależna jest od czasu, jaki pozostał do wyjazdu i zawsze ustalana jest przez biuro podróży w oparciu o rzeczywiste koszty, które zostały już poniesione. Przykładowo, w biurze podróży Itaka kwoty potrąceń wyglądają następująco:

 • zwrot do 40 dni przed datą wyjazdu – stała opłata manipulacyjna 250 PLN/os.,
 • od 39 do 31 dni przed datą wyjazdu – do 20% ceny imprezy,
 • od 30 do 21 dni przed datą wyjazdu – do 30% ceny imprezy,
 • od 20 do 14 dni przed datą wyjazdu – do 50% ceny imprezy,
 • od 13 do 8 dni przed datą wyjazdu – do 70% ceny imprezy,
 • od 7 do 2 dni przed datą wyjazdu – do 80% ceny imprezy,
 • na 1 dzień przed datą wyjazdu i mniej – do 90% ceny imprezy.

Podobny cennik mają pozostali operatorzy działający na polskim rynku – w biurze podróży Neckermann, zwracając wycieczkę samolotem najpóźniej 30 dni przed planowanym wyjazdem stracimy 20% jej ceny. Gdy zrezygnujemy w dniu wyjazdu lub po jego upłynięciu, biuro potrąci nam nawet 75% jej kosztów.

Czytaj także: Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. Kup polisę online

A co w sytuacji, gdy wybieramy się na urlop organizowany we własnym zakresie? Linie niskobudżetowe z zasady nie przyjmują zwrotów zakupionych biletów. Droższe linie też nie oddadzą nam pieniędzy za bilet, choć czasem możemy otrzymać zwrot opłat lotniskowych, których faktycznie nie ponieśliśmy. Jedyna sytuacja, w której możliwy jest całkowity zwrot to śmierć pasażera lub członka jego najbliższej rodziny.

A co z noclegiem? Tu sytuacja jest bardziej zróżnicowana i zależna od miejsca, w którym planowaliśmy nocować. Zwykle – w hotelach, pensjonatach i prywatnych kwaterach po prostu tracimy wpłaconą zaliczkę.

Czytaj także: Wakacje okazały się klapą? Sprawdź, jak złożyć reklamację biura podróży!

Jak często rezygnujemy z wykupionych wyjazdów?

Biura podróży nie udostępniają dokładnych informacji na ten temat. – Jest to jednak niewielki odsetek całości rezerwacji – przyznaje Piotr Henicz, wiceprezes Zarządu Biura Podróży ITAKA. Przyczyny rezygnacji są najczęściej rodzinne lub zdrowotne – choroba nasza lub kogoś z rodziny, śmierć bliskiej nam osoby. Bywa też, że w ostatniej chwili zmieniają się nasze plany urlopowe lub nagle pogarsza się sytuacja finansowa.

Czytaj także: Ubezpieczenie na zimowy wyjazd za granicę – czy to wliczone w cenę wyjazdu będzie wystarczające?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu

Najlepszym i najskuteczniejszym zabezpieczeniem na wypadek niespodziewanej zmiany planów jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej od kosztów rezygnacji z wyjazdu, która gwarantuje nam zwrot wydatków poniesionych w związku z wyjazdem. Ma to sens szczególnie przed podróżami, na które decydujemy się z dużym wyprzedzeniem. Na przykład, w ramach tzw. oferty first minute. Jak dokładnie działa tego typu ubezpieczenie?

SZUKASZ UBEZPIECZENIA OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z WYJAZDU? TUTAJ KUPISZ POLISĘ WARTA ONLINE >>>

Działające na terenie naszego kraju biura podróży zwykle wykupienie tego typu polisy jako opcję dodatkową. Cena ubezpieczenia jest proporcjonalna do wartości wykupionych wczasów, ale także zakresu ubezpieczenia (całość lub część ceny wyjazdu). Przykład? W biurze Itaka, kupując wczasy o wartości do 3000 złotych za polisę zapłacimy od 89 złotych (w wariancie zwrotu 80% wartości wycieczki przy polisie z podstawową ochroną) do 300 złotych (w opcji zwrotu 100% kosztów przy polisie z rozszerzeniem zwrotu kosztów rezygnacji z wycieczki na skutek następstw chorób przewlekłych).

W większości biur podróży, ubezpieczenie możemy wykupić do 7 dni od chwili kupna wyjazdu.

Czytaj także: 5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

W jakich sytuacjach możemy skorzystać z ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu?

Biuro podróży Rainbow, które swoim klientom oferuje dodatkowo płatne „Ubezpieczenie kosztów rezygnacji lub przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej 100%” dopuszcza zwrot kosztów w sytuacji, w której klient nie może wziąć udziału w wyjeździe z ważnych przyczyn losowych takich, jak:

 • nagła choroba
 • nieszczęśliwy wypadek
 • śmierć bliskiej osoby,
 • następstwa choroby przewlekłej,
 • szkoda na mieniu powstała w wyniku zdarzenia losowego,
 • utrata pracy,
 • komplikacji dotyczących ciąży,
 • porodu przed 32. tygodniem ciąży.

Z wycieczki w biurze pomożemy też zrezygnować (odzyskując w całości poniesione koszty), jeśli w kraju do którego jedziemy w ciągu miesiąca poprzedzającego wyjazd doszło do zamachów terrorystycznych. Zapis ten dotyczy jednak tylko Europy z wyjątkiem Turcji i ogranicza się do 250 km od miejsca naszego wypoczynku.

Polisy ubezpieczeniowe oferowane przez inne biura podróży gwarantują zwrot środków także wtedy, gdy dojdzie do zgonu ubezpieczonego, ubezpieczonemu zostaną skradzione dokumenty, pracodawca wyznaczy początek pracy na dzień trwania urlopu (dotyczy tylko osób bezrobotnych), a egzaminator wyznaczy na ten czas termin egzaminu poprawkowego (dotyczy uczniów lub studentów).

Oczywiście propozycje poszczególnych touroperatorów mogę się różnić, zarówno pod względem zakresu ubezpieczenia, jak i jego ceny. Dlatego zawsze, przed zawarciem umowy, zalecamy dokładną i wnikliwą lekturę OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu – przegląd ofert

Dodatkową polisę od kosztów rezygnacji możemy też wykupić w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, niezależnie od wyjazdu, który kupiliśmy w biurze podróży. Taką opcję oferuje wielu ubezpieczycieli działających na polskim rynku:

 • AXA Travel – opcja rezygnacji z lotu do kwoty 1000 euro,
 • Signal Iduna – do wyboru polisa w jednej z czterech opcji: rezygnacji z wykupionego biletu samolotowego, autokarowego lub promowego, rezygnacji z imprezy turystycznej, przerwania imprezy turystycznej lub anulowania rezerwacji noclegów),
 • TU Europa – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wycieczki, biletu podróżnego, imprezy turystycznej, najmu, czarteru, noclegu, szkolenia czy imprezy masowej dostępne w trzech wariantach różniących się listą dopuszczalnych powodów rezygnacji z wyjazdu,
 • ERV – ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej, biletu, hotelu oraz szkolenia w dwóch wariantach – 100% zwrotu kosztów oraz 100% zwrotu z rozszerzeniem o następstwa chorób przewlekłych,
 • AIG – zwrot kosztów wyjazdu do wysokości 1800 euro,
 • Warta Travel – zwrot kosztów niewykorzystanej imprezy turystycznej (do 17 tys. złotych) i niewykorzystanych biletów podróżnych (do 4 tys. złotych),
 • Generali – ubezpieczenie obejmuje zwrot kosztów niewykorzystanego wyjazdu, kupionego biletu podróżnego lub zarezerwowanych noclegów.

Jak wybrać najlepszą polisę?

Bez względu na to, czy polisę ubezpieczeniową kupujemy w biurze podróży, razem z wyjazdem czy niezależnie, bezpośrednio u ubezpieczyciela, powinniśmy zwrócić uwagę na te same kwestie. Jakie? Po pierwsze, dopasować ubezpieczenie do wyjazdu, na który się decydujemy. Część polis obejmuje tylko wyjazdy turystyczne, inne pozwalają objąć ubezpieczeniem także bilety lotnicze kupione na własną rękę czy noclegi rezerwowane jako prywatna osoba. Zwróćmy na to uwagę, przeczytajmy dokładnie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Po drugie, sprawdźmy dokładnie kwotę, na jaką opiewa polisa. Czy wystarczy, by pokryć rzeczywiste koszty wyjazdu? Po trzecie, przejrzyjmy dokładnie listę sytuacji, w których możemy liczyć na zwrot kosztów podróży. Im pełniejsza – tym bezpieczniej możemy się czuć. Pamiętajmy, by nie kierować się wyłącznie najniższą ceną polisy!

Zmiana ceny wycieczki, wahania kursów walut

Śmierć bliskiej osoby, choroba, wypadek, utrata pracy – większość polis pokrywa koszty wyjazdu, z którego zrezygnowaliśmy z powodów losowych. Co jednak w sytuacji, gdy w wyniku zawirowań na rynkach finansowych ceny walut idą w górę?

Jak zastrzega Piotr Henicz, wiceprezes Zarządu Biura Podróży ITAKA, organizator wyjazdu zasadniczo nie może zmienić jego ceny. Taką regulację nakłada na biura podróży Ustawa o usługach turystycznych (par. 17, ust. 1). Jest to możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy w umowie zawarto zapis o możliwej podwyżce cen. – Nawet wtedy touroperator musi jednak dokładnie uzasadnić przyczyny podwyżki i udokumentować wzrost kosztów transportu, opłat urzędowych i podatków (np. opłat lotniskowych lub przeładunkowych w portach lotniczych) lub wzrost cen walut – tłumaczy wiceprezes Henicz. W okresie 20 dni poprzedzających wyjazd cena nie może jednak wzrosnąć w żadnej sytuacji.

Warto jednak wiedzieć, że klienci biur podróży, przewoźników, linii lotniczych i innego rodzaju organizatorów wycieczek mają prawo do bezkosztowej rezygnacji z usługi przy każdej, nawet minimalnej zmianie ceny. W praktyce jednak biura podróży robią wszystko, by nie obciążać klientów zmianami cen paliwa czy różnicami wynikającymi z wahnięć cen walut. Tego typu zmiany to duża strata wizerunkowa, więc do sytuacji, w której klient musi dopłacić do wcześniej zakupionej imprezy praktycznie nie dochodzi.

Jeśli jednak wykupimy wyjazd i po jakimś czasie chcemy z niego zrezygnować, bo ceny walut w danym kraju wzrosły i nie stać nas na pobyt, mamy pecha. Żadna polisa od kosztów rezygnacji nie gwarantuje nam jednak pokrycia cen wyjazdu przez wzrost cen walut. Biura podróży i inni organizatorzy transportu także nie dopuszczają takiej opcji.

Podsumowanie

 1. Gdy kupujesz wyjazd dużo wcześniej, pomyśl o ubezpieczeniu od kosztów rezygnacji z wycieczki. Taką opcję oferują biura podróży oraz niezależnie - ubezpieczyciele.
 2. Przeczytaj dokładnie OWU ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wycieczki - działa tylko w określonych sytuacjach. Dostosuj polisę do swoich potrzeb i rzeczywistych kosztów wyjazdu.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej