Punkta

Dlaczego musisz wykupić ubezpieczenie

Jeździłeś już do innych krajów i wystarczało Ci podstawowe ubezpieczenie, którego koszt wynosił zaledwie kilka złotych dziennie? Nigdy nic złego Ci się nie stało? Nie rozumiesz, dlaczego teraz miałoby być inaczej?

Azja to zupełnie inna kultura, klimat, choroby, a także odmienna mentalność jej mieszkańców. Z wielu zagrożeń możesz sobie nawet nie zdawać sprawy. Żeby trafić do szpitala, wystarczy zatruć się miejscowym jedzeniem, zostać ugryzionym przez tropikalnego owada, potrąconym na ulicy albo znaleźć się w nieodpowiedniej dzielnicy o złej porze.

Takie rzeczy zdarzają się oczywiście wszędzie. Azję wyróżnia jednak wyjątkowo droga opieka medyczna. Jeżeli coś Ci się stanie, koszty leczenia mogą przewyższyć nawet 200 000 zł. Dodaj bardzo drogi transport medyczny, gdybyś musiał zostać przewieziony nagle do Polski.

Do tego dochodzi niebezpieczeństwo związane z kradzieżą czy utratą bagażu, a także spowodowanie wypadku, w którym z Twojej winy ucierpi ktoś trzeci.

Powinieneś uważać zwłaszcza, jeżeli organizujesz wyjazd samodzielnie. Możesz natknąć się na wielu oszustów i naciągaczy, którzy będą chcieli wykorzystać Twój brak doświadczenia.

Zachowaj podstawowe środki ostrożności

Jesteś w stanie oczywiście zminimalizować ryzyko związane z wyjazdem. Wystarczy, że zachowasz podstawowe środki ostrożności. Dowiedz się przed podróżą z wiarygodnych źródeł, jaka sytuacja polityczna panuje w rejonie, do którego chcesz jechać. Zbierz jak najwięcej informacji na temat klimatu, aktualnej temperatury, zwierząt, na które możesz się natknąć oraz kultury. Nie zapuszczaj się w podejrzane tereny. Pilnuj swojego bagażu, najlepiej trzymaj pieniądze w kilku różnych miejscach (w razie kradzieży nie zostaniesz bez niczego), obserwuj miejscowych. Nocuj w sprawdzonych, bezpiecznych miejscach. Przed podróżą wykonaj też wszystkie potrzebne badania i szczepienia.

Jakiego ubezpieczenia turystycznego potrzebujesz?

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię już, że dobre ubezpieczenie jest niezbędne przed podróżą do Azji.

Pamiętaj, że ubezpieczenie samo w sobie nie jest Twoim celem. Nie chodzi o to, żebyś poczuł się lepiej. Ubezpieczenie ma Ci zapewnić realną ochronę w razie nieszczęśliwego zdarzenia – przede wszystkim wypadku (bo to zdarza się najczęściej i jest najbardziej bolesne w skutkach), ale również utraty mienia czy wyrządzenia krzywdy komuś innemu.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać do Azji?

Ubezpieczenia turystyczne składają się z kilku „segmentów”, najważniejsze z nich to: ubezpieczenie NNW (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków), ubezpieczenie KL (ubezpieczenie kosztów leczenia), ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).

NNW to, jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie które chroni Cię przed konsekwencjami nagłego wypadku. Przykładami takich sytuacji mogą być: potrącenie przez auto, złamanie nogi, poturbowanie w wyniku napaści i wiele wiele innych. Ubezpieczeniu podlega Twoje życie i zdrowie. Ubezpieczeniu NNW zawsze powinno towarzyszyć ubezpieczenie KL. Dzięki KL towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty takich rzeczy, jak ratownictwo medyczne, badania, wizyty lekarskie, wykonane zabiegi, transport czy zakup potrzebnych leków.

NNW i KL to zdecydowanie najważniejsze elementy składowe każdego ubezpieczenia turystycznego. Przede wszystkim od nich zależy, czy oferta danego ubezpieczyciela będzie dla Ciebie dobra czy nie. Twoje życie i zdrowie jest najważniejsze i powinieneś zadbać o jego jak najlepszą ochronę.

Poza NNW i KL zwróć uwagę na ubezpieczenie bagażu, zwłaszcza jeżeli przewozisz cenne rzeczy, jak wysokiej klasy sprzęt fotograficzny czy komputer. Z pewnością nie musimy Ci tłumaczyć, jak łatwo stracić bagaż podczas podróży. W grę wchodzi nie tylko kradzież, ale również własne roztargnienie – możesz go nie zabrać z przedziału, zostawić w kawiarni, czy zwyczajnie zgubić gdzieś po drodze.

Ostatnie z wymienionych ubezpieczeń to polisa OC. Ubezpieczenie OC zabezpiecza Twoje interesy w przypadku spowodowania przez Ciebie szkody na innej osobie lub jej mieniu.

Od czego zależą koszty ubezpieczenia turystycznego?

Koszty ubezpieczenia zależą przede wszystkim od:

• liczby osób objętych ubezpieczeniem, • stanu zdrowia ubezpieczanych osób, • kierunku podróży,
• planowanej długości podróży,

• szerokości ubezpieczenia i wysokości sum gwarancyjnych, • oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.

Więcej osób to większa cena ubezpieczenia. Cena wzrasta również wraz z odległością od Polski i liczby dni zaplanowanego pobytu. Więcej za polisę zapłacą osoby chore, u których wzrasta ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

Tanie ubezpieczenia mają szereg wyłączeń (wyjątków, w których ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności) i niższe sumy gwarancyjne (mniejsze kwoty odszkodowań).

Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ponadto różne ceny ubezpieczeń, dlatego zawsze warto porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert.

Skorzystaj w tym celu z porównywarki cenowej. Porównywarka pomoże zaoszczędzić mnóstwo czasu i wybrać najlepszego ubezpieczyciela przez Internet.

Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując ubezpieczenie turystyczne?

Najważniejsze punkty przy kupowaniu ubezpieczenia turystycznego to wspomniane już: zakres ochrony, wyłączenia oraz sumy gwarancyjne.

Jeszcze przed wybraniem ubezpieczyciela zastanów się, jakiej ochrony potrzebujesz i co zamierzasz robić na wyjeździe. Uprawiasz sporty ekstremalne? Chcesz się zmierzyć z azjatycką dżunglą? A może planujesz spokojny wyjazd i odwiedzanie miejscowych restauracji? W każdym przypadku potrzebujesz innego zakresu ochrony.

Przed wykupieniem polisy przeczytaj dokładnie regulamin i przeanalizuj wyłączenia. Niektórzy ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów leczenia chorób tropikalnych, inni ewentualnego pobytu w szpitalu. Kolejni nie oddadzą Ci pieniędzy za sprzęt elektroniczny w utraconym bagażu.

Wybranie dobrego ubezpieczenia nie jest wcale łatwe i nie powinieneś tego robić w ostatniej chwili. Przy każdej ofercie musisz dokładnie przeczytać załączony regulamin, oszczędzi Ci to wielu rozczarowań i frustracji w razie ewentualnych problemów za granicą.

Bardzo ważne dla Ciebie są ponadto sumy gwarancyjne. Azja jest znana z bardzo wysokich kosztów opieki medycznej. Jeżeli coś Ci się stanie, ubezpieczyciel powinien w całości pokryć koszty Twojego leczenia. O jakiej sumie gwarancyjnej zatem myśleć? – najlepiej o 200 000-250 000 zł.

Zawsze bierz pod uwagę najgorsze scenariusze – pobyt w szpitalu, zabiegi i operacje na miejscu, transport medyczny do Polski. Jeżeli przydarzy Ci się coś takiego, a sumy gwarancyjne będą zbyt niskie, wszystkie dodatkowe koszty będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Upewnij się również, że w razie wypadku będziesz mógł skorzystać z miejscowej pomocy medycznej w systemie bezgotówkowym. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zwraca koszty leczenia na podstawie zebranych rachunków. Możesz jednak zwyczajnie nie być w stanie zapłacić za udzieloną pomoc, nawet pod warunkiem, że ubezpieczyciel odda ci później pieniądze.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Azji

Tak jak już napisaliśmy – cena zależy od całego szeregu rzeczy, w tym przede wszystkim warunków polisy. Przeanalizowaliśmy kilka ofert: tu dla 1 osoby na 14 dniowy pobyt w Tajlandii, bez rozszerzeń związanych z uprawianiem sportów.

Bardzo korzystnie wygląda oferta Generali, które w cenie 145 złotych oferuje wysokie koszty leczenia, ubezpieczenie bagażu, oraz NNW w dość przyzwoitej wysokości. Generali gwarantuje także możliwość rozliczeń bezgotówkowych –  jest w stanie zagwarantować pokryci kosztów medycznych bez konieczności samodzielnego opłacania usług.

 

Podobną ofertę ma Warta –  trzeba jednak przyznać, że jest drożej.

Atrakcyjną ofertę zaproponuje też PZU– ale jak widać, ceny trzeba porównywać, bo nie ma gwarancji, że pierwsza znaleziona przez nas oferta będzie najkorzystniejsza.

Jeśli już wybrałeś ubezpieczenie –  uważaj na siebie i ciesz się podróżą!