Punkta

Czym jest ubezpieczenie szpitalne?

Ubezpieczenie Zdrowotne Kosztów Leczenia Szpitalnego lub Ubezpieczenie Szpitalne – te nazwy odnoszą się do tego samego rodzaju świadczeń dodatkowych, dzięki którym nie będziemy musieli ponosić dodatkowych opłat za hospitalizację. Jest ono ubezpieczeniem dodatkowym dokupowanym do NNW. Oznacza to, iż pokrycie kosztów ma miejsce w przypadku, kiedy zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek i w jego wyniku będziemy musieli przebyć operację, by móc odzyskać zdrowie. Inną opcją jest tzw. Zasiłek Szpitalny, który obejmuje nas ochroną ubezpieczeniową również w przypadku, gdy nie ulegliśmy wypadkowi, a dany zabieg jest planowany z wyprzedzeniem.

Co obejmuje ubezpieczenie szpitalne?

W przypadku wariantu pierwszego, czyli dodatkowej ochrony do ubezpieczenia NNW, ubezpieczenie gwarantuje zwrot kosztów hospitalizacji, możliwość opłacenia dalszego leczenia oraz, jeśli to konieczne, dalszą rehabilitację. W zależności od wykupionego pakietu, takie ubezpieczenie może również zapewnić źródło finansowania dla rodziny, jeśli choroba przedłuża się i uniemożliwia powrót do pracy. Wariant drugi, czyli Zasiłek Szpitalny, zazwyczaj pokrywa koszty leczenia w prywatnym szpitalu, dodatkową opiekę pielęgniarską, częściową rekompensatę dochodów oraz zakup lekarstw. Część firm oferuje również pobyt pacjenta w placówce o podwyższonym standardzie. Oczywiście w obu wariantach istotna jest wysokość stawki – im większa, tym więcej świadczeń nam przysługuje z tytułu ubezpieczenia.

Czy mając ubezpieczenie szpitalne nie płacę za szpital?

Ubezpieczenia szpitalne mają za zadanie zwrot kosztów leczenia. Oznacza to, że za hospitalizację musimy zapłacić z własnej kieszeni a następnie, po przedstawieniu stosownych rachunków, faktur i innych dokumentów, możemy ubiegać się o zwrot kosztów. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe określają indywidualny czas oczekiwania na pieniądze – może się on wahać do 30 do nawet 90 dni. Nie wszystkie oferują również pełny zwrot kosztów – z tego powodu dobrze jest przed zakupem porównać oferty i zapoznać się ze szczegółowymi informacjami danego ubezpieczyciela. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie pełną i opłacalną ochronę!