Planujesz wyjazd za granicę? Bez względu czy ma on służyć celom rekreacyjnym czy służbowym, zadbaj o to, aby być odpowiednio ubezpieczonym. To bardzo ważne, ponieważ w razie, gdybyś potrzebował pomocy lekarskiej, pomoże ono uniknąć zbędnych kosztów, które w innych krajach są wyższe niż w Polsce. Co zatem powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym za granicą?
Ubezpieczenie zdrowotne a podróżowanie po UE
Niezależnie od częstotliwości oraz celu odbywania podróży, warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Jest to podstawowa sprawa, której nie należy lekceważyć. Powód jest prosty – w sytuacji awaryjnej, gdy ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, będziemy mogli skorzystać z pomocy medycznej w danym kraju bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Podróżując po Unii Europejskiej dobrze jest zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ umożliwia otrzymanie pomocy z zakresu podstawowej opieki medycznej na terenie wszystkich państw członkowskich na tych samych zasadach, na jakich otrzymują ją obywatele danego kraju. Oznacza to, iż jeśli w danym państwie UE obowiązuje pobieranie opłat za usługi medyczne, również i my będziemy musieli je uiścić, tylko, że nie będą one dla nas wyższe.
Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?
Ubezpieczenie zdrowotne poza UE
Podróżując samodzielnie poza Unię Europejską dobrze jest wykupić choćby podstawowy pakiet ubezpieczeń turystycznych, dzięki któremu niezależnie od kraju i okoliczności, uzyskamy zwrot kosztów leczenia. Długość trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od zawartej przez nas umowy. Wykupienie takich świadczeń na własną rękę nie jest wymagane, gdy podróżujemy wraz z biurem podróży. Wówczas, w momencie podpisania umowy o udziale w imprezie turystycznej, automatycznie zawieramy umowę ubezpieczenia turystycznego, które obowiązuje w terminie i miejscu organizacji imprezy. Warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia i, w razie potrzeby, wykupić pakiety dodatkowe.
Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca – jak to działa?
Podstawowe ubezpieczenia zdrowotne zagranicą
Podstawowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi za granicą są te od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia za granicą (KLZ). NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku zostanie utracone zdrowie lub życie. Nie obejmuje jednak ono sytuacji wynikających z chorób przewlekłych (np. cukrzycy, astmy). KLZ, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nie martwić się kosztami leczenia za granicą – ubezpieczyciel zwraca nam koszty wszelkich konsultacji medycznych i hospitalizacji w ustalonej wcześniej kwocie.
Dodatkowe ubezpieczenia turystyczne
Oprócz tych dwóch podstawowych można uzyskać także dodatkowe ubezpieczenia: assistance (pomoc w podróży), ubezpieczenie bagażu podróżnego, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy też ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej. Każde z nich wiąże się z dodatkową opłatą uzależnioną od firmy, z którą ma podpisaną umowę dane biuro podróży. W przypadku wyjazdów indywidualnych dobrze jest zapoznać się z ofertą pakietów turystycznych, dzięki którym zapewnisz sobie całkowitą ochronę. Niektóre firmy oferują odrębne ubezpieczenie dla osób, które planują podjąć się pracy zarobkowej poza granicami Polski. W tej sytuacji dobrze jest wypytać ubezpieczyciela, co dokładnie wchodzi w skład takiej ochrony oraz, jeśli wiemy, że będziemy pracowali w ciężkich warunkach, czy nie wykluczają one ewentualnej wypłaty odszkodowania.
Czytaj także: Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne – kiedy z niego skorzystać?
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
![](https://punkta.pl/app/uploads/2022/04/zdj8_article_main_1148x426-370x168.jpg)
Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?
![Składka zdrowotna](https://punkta.pl/app/uploads/2018/09/Skladka-zdrowotna-370x168.jpg)
Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Co najważniejsze, aby obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego został spełniony, nie wystarczy zgłosić osoby do NFZ, ale należy opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w terminie. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest podstawa jej naliczania? I w końcu - kto jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?
![](https://punkta.pl/app/uploads/2020/04/Ubezpieczenie-zdrowotne-Ukrainca-w-Polsce-370x168.jpg)
Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.
![ubezpieczenie zdrowotne w allianz - co obejmuje i ile kosztuje](https://punkta.pl/app/uploads/2017/10/ubezpieczenie-zdrowotne-w-allianz-1-370x168.jpg)
Grupowe ubezpieczenie zdrowotne to jedna z najpopularniejszych form pozafinansowej motywacji pracowników. Ubezpieczenia te wygrywają w pojedynku z państwową służbą zdrowia. Tym razem analizujemy ofertę ubezpieczenia zdrowotnego w TU Allianz Życie Polska S.A. (Allianz). Jakie korzyści niesie ono dla pracowników, kto może zostać objęty ochroną i jakie świadczenia gwarantują poszczególne pakiety?
![EKUZ - ile ważne?](https://punkta.pl/app/uploads/2018/09/europejska-karta-ubezpieczenia-zdrowotnego-370x168.png)
Planujesz podróż zagraniczną? Rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego? A może wystarczy Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co to jest karta EKUZ i jak działa? W jakich krajach zapewni Ci swobodny dostęp do świadczeń medycznych? Prezentujemy mały przewodnik dotyczący karty EKUZ.
![](https://punkta.pl/app/uploads/2024/03/AdobeStock_618888996-370x168.jpeg)
Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.
Najchętniej czytane
![](https://punkta.pl/app/uploads/2021/12/punkta_najtansze_oc_poprawka-370x168.png)
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
![Śmierć właściciela pojazdu](https://punkta.pl/app/uploads/2020/02/smierc-wlasciciela-pojazdu-1-370x168.jpg)
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
![Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon](https://punkta.pl/app/uploads/2020/08/czy-dowod-rejestracyjny-jest-do-odbioru-370x168.png)
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.