Ubezpieczenie zdrowotne za granicą, czyli Polaku, nie lecz się sam

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Fot. daycha kijpattanapinyo/Freeimages.com

Planujesz wyjazd za granicę? Bez względu czy ma on służyć celom rekreacyjnym czy służbowym, zadbaj o to, aby być odpowiednio ubezpieczonym. To bardzo ważne, ponieważ w razie, gdybyś potrzebował pomocy lekarskiej, pomoże ono uniknąć zbędnych kosztów, które w innych krajach są wyższe niż w Polsce. Co zatem powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym za granicą?

Ubezpieczenie zdrowotne a podróżowanie po UE

Niezależnie od częstotliwości oraz celu odbywania podróży, warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Jest to podstawowa sprawa, której nie należy lekceważyć. Powód jest prosty – w sytuacji awaryjnej, gdy ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, będziemy mogli skorzystać z pomocy medycznej w danym kraju bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Podróżując po Unii Europejskiej dobrze jest zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ umożliwia otrzymanie pomocy z zakresu podstawowej opieki medycznej na terenie wszystkich państw członkowskich na tych samych zasadach, na jakich otrzymują ją obywatele danego kraju. Oznacza to, iż jeśli w danym państwie UE obowiązuje pobieranie opłat za usługi medyczne, również i my będziemy musieli je uiścić, tylko, że nie będą one dla nas wyższe.

Ubezpieczenie zdrowotne poza UE

Podróżując samodzielnie poza Unię Europejską dobrze jest wykupić choćby podstawowy pakiet ubezpieczeń turystycznych, dzięki któremu niezależnie od kraju i okoliczności, uzyskamy zwrot kosztów leczenia. Długość trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od zawartej przez nas umowy. Wykupienie takich świadczeń na własną rękę nie jest wymagane, gdy podróżujemy wraz z biurem podróży. Wówczas, w momencie podpisania umowy o udziale w imprezie turystycznej, automatycznie zawieramy umowę ubezpieczenia turystycznego, które obowiązuje w terminie i miejscu organizacji imprezy. Warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia i, w razie potrzeby, wykupić pakiety dodatkowe.

Podstawowe ubezpieczenia zdrowotne zagranicą

Podstawowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi za granicą są te od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia za granicą (KLZ). NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku zostanie utracone zdrowie lub życie. Nie obejmuje jednak ono sytuacji wynikających z chorób przewlekłych (np. cukrzycy, astmy). KLZ, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nie martwić się kosztami leczenia za granicą – ubezpieczyciel zwraca nam koszty wszelkich konsultacji medycznych i hospitalizacji w ustalonej wcześniej kwocie.

Dodatkowe ubezpieczenia turystyczne

Oprócz tych dwóch podstawowych można uzyskać także dodatkowe ubezpieczenia: assistance (pomoc w podróży), ubezpieczenie bagażu podróżnego, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy też ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej. Każde z nich wiąże się z dodatkową opłatą uzależnioną od firmy, z którą ma podpisaną umowę dane biuro podróży. W przypadku wyjazdów indywidualnych dobrze jest zapoznać się z ofertą pakietów turystycznych, dzięki którym zapewnisz sobie całkowitą ochronę. Niektóre firmy oferują odrębne ubezpieczenie dla osób, które planują podjąć się pracy zarobkowej poza granicami Polski. W tej sytuacji dobrze jest wypytać ubezpieczyciela, co dokładnie wchodzi w skład takiej ochrony oraz, jeśli wiemy, że będziemy pracowali w ciężkich warunkach, czy nie wykluczają one ewentualnej wypłaty odszkodowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments