Ubezpieczenie zdrowotne za granicą, czyli Polaku, nie lecz się sam

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Fot. daycha kijpattanapinyo/Freeimages.com

Planujesz wyjazd za granicę? Bez względu czy ma on służyć celom rekreacyjnym czy służbowym, zadbaj o to, aby być odpowiednio ubezpieczonym. To bardzo ważne, ponieważ w razie, gdybyś potrzebował pomocy lekarskiej, pomoże ono uniknąć zbędnych kosztów, które w innych krajach są wyższe niż w Polsce. Co zatem powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym za granicą?

Ubezpieczenie zdrowotne a podróżowanie po UE

Niezależnie od częstotliwości oraz celu odbywania podróży, warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Jest to podstawowa sprawa, której nie należy lekceważyć. Powód jest prosty – w sytuacji awaryjnej, gdy ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, będziemy mogli skorzystać z pomocy medycznej w danym kraju bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Podróżując po Unii Europejskiej dobrze jest zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ umożliwia otrzymanie pomocy z zakresu podstawowej opieki medycznej na terenie wszystkich państw członkowskich na tych samych zasadach, na jakich otrzymują ją obywatele danego kraju. Oznacza to, iż jeśli w danym państwie UE obowiązuje pobieranie opłat za usługi medyczne, również i my będziemy musieli je uiścić, tylko, że nie będą one dla nas wyższe.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie zdrowotne poza UE

Podróżując samodzielnie poza Unię Europejską dobrze jest wykupić choćby podstawowy pakiet ubezpieczeń turystycznych, dzięki któremu niezależnie od kraju i okoliczności, uzyskamy zwrot kosztów leczenia. Długość trwania ochrony ubezpieczeniowej zależy od zawartej przez nas umowy. Wykupienie takich świadczeń na własną rękę nie jest wymagane, gdy podróżujemy wraz z biurem podróży. Wówczas, w momencie podpisania umowy o udziale w imprezie turystycznej, automatycznie zawieramy umowę ubezpieczenia turystycznego, które obowiązuje w terminie i miejscu organizacji imprezy. Warto jednak zapoznać się ze szczegółowymi warunkami ubezpieczenia i, w razie potrzeby, wykupić pakiety dodatkowe.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca – jak to działa?

Podstawowe ubezpieczenia zdrowotne zagranicą

Podstawowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi za granicą są te od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz kosztów leczenia za granicą (KLZ). NNW gwarantuje wypłatę odszkodowania, jeśli w wyniku następstw nieszczęśliwego wypadku zostanie utracone zdrowie lub życie. Nie obejmuje jednak ono sytuacji wynikających z chorób przewlekłych (np. cukrzycy, astmy). KLZ, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nie martwić się kosztami leczenia za granicą – ubezpieczyciel zwraca nam koszty wszelkich konsultacji medycznych i hospitalizacji w ustalonej wcześniej kwocie.

Dodatkowe ubezpieczenia turystyczne

Oprócz tych dwóch podstawowych można uzyskać także dodatkowe ubezpieczenia: assistance (pomoc w podróży), ubezpieczenie bagażu podróżnego, OC, ubezpieczenie sprzętu sportowego czy też ubezpieczenie kosztów odwołania imprezy turystycznej. Każde z nich wiąże się z dodatkową opłatą uzależnioną od firmy, z którą ma podpisaną umowę dane biuro podróży. W przypadku wyjazdów indywidualnych dobrze jest zapoznać się z ofertą pakietów turystycznych, dzięki którym zapewnisz sobie całkowitą ochronę. Niektóre firmy oferują odrębne ubezpieczenie dla osób, które planują podjąć się pracy zarobkowej poza granicami Polski. W tej sytuacji dobrze jest wypytać ubezpieczyciela, co dokładnie wchodzi w skład takiej ochrony oraz, jeśli wiemy, że będziemy pracowali w ciężkich warunkach, czy nie wykluczają one ewentualnej wypłaty odszkodowania.

Czytaj także: Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne – kiedy z niego skorzystać?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej