Cukrzyca zwana jest niezakaźną epidemią. Choruje na nią co jedenasty Polak. Liczba chorych rośnie w zastraszającym tempie – o 2.5 proc. rocznie. Jeśli nic się nie zmieni, niedługo chorych na cukrzycę będzie około 4 mln Polaków. Narosło wokół niej wiele mitów. Przyjrzymy się im i kosztom leczenia cukrzycy.
Czym jest cukrzyca?
Pod pojęciem cukrzycy kryje się grupa chorób metabolicznych, objawiających się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jest on spowodowany zaburzeniami produkcji lub działania insuliny, która jest odpowiedzialna za pobieranie glukozy.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 ujawnia się w wieku dziecięcym albo w okresie dojrzewania. Dotyczy ona 5 proc. chorych. Jej znakiem rozpoznawczym jest całkowity brak insuliny w organizmie. Cukrzyca typu 2 jest z kolei typową dla osób w starszym wieku, otyłych lub z nadwagą. Pojawia się jako skutek niezdrowego trybu życia u osób, które nie są aktywne fizycznie, źle się odżywiają i mają za dużo stresu. Chorzy na ten typ cukrzycy mają normalny lub nadmierny poziom insuliny we krwi.
Czytaj także: Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne
Z cukrzycą związana jest cała masa powikłań. Często są one nieodwracalne i postępujące. Wśród nich wyróżnić możemy utratę wzroku, niewydolność nerek, amputację kończyn czy chorobę niedokrwienną serca. Cukrzyca może powodować kalectwo i przedwczesną śmierć.
Czytaj także: Na co chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja, cukrzyca…
Ile „kosztuje” cukrzyca? Koszty bezpośrednie i pośrednie
Szacunkowe dane mówią, że na leczenie cukrzycy i jej powikłań na całym świecie wydaje się 5 do 10 proc. całych nakładów na służbę zdrowia. W Polsce te wydatki to ponad 9 proc. całkowitych nakładów na opiekę zdrowotną, czyli 2,5 mld złotych rocznie. Jedną piątą tej sumy pochłaniają koszty leczenia powikłań cukrzycy.
Koszty bezpośrednie to cena wizyt u lekarzy specjalistów, pobytów w szpitalu, leczenia ambulatoryjnego, badań diagnostycznych oraz oczywiście koszt leków. Koszty pośrednie to związane z chorobą koszty rent, refundacji leków, nieobecności w pracy.
Czytaj także: NFZ – bezpłatnie, ale byle jak. Darmowa służba zdrowia to mit?
Ile kosztuje życie z cukrzycą?
Poza tym, że cukrzyca jest chorobą zagrażającą naszemu życiu, jest również bardzo droga. Koszty, na jakie narażeni są chorzy, czy rodzice chorych dzieci są ogromne.
Cukrzyca typy 1 jest chorobą przewlekłą, więc chory otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny – 153 złote miesięcznie. Niestety ta kwota jest zbyt mała, żeby pokryć wszystkie miesięczne koszty związane z chorobą. A jest ich długa lista: insulina to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, do tego potrzebny jest gleukometr (jednorazowy wydatek) i paski do niego – kolejne kilkadziesiąt złotych, ostrza do nakłuwacza to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Potrzebne są też pojemniczek i baterie do pompy insulinowej – to kolejne kilkadziesiąt złotych. No właśnie – pompa insulinowa. Ta kosztuje nawet 17 tys. złotych.
Czytaj także: Nie daj się chorobie! Sprawdź, jak działa ubezpieczenia od chorób przewlekłych
Co diabetycy mogą odliczyć od podatku?
Chorzy na cukrzycę mogą skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Jak to wygląda w praktyce?
Diabetycy mogą odliczać od podatku wydatki nielimitowane oraz limitowane.
W pierwszym przypadku do tych wydatków zalicza się: zakup i naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi, które są niezbędne w rehabilitacji lub potrzebne w codziennym życiu. W przypadku cukrzyków są koszty zakupu gleukometrów, pasków do gleukometrów, pomp insulinowych oraz systemów, które ciągle monitorują glikemię. Wydatki nielimitowane to również koszty adaptacji i wyposażenia mieszkania, związane z niepełnosprawnością (w przypadku cukrzyków może to być amputacja kończyn w wyniku rozwoju stopy cukrzycowej. Można też odliczyć koszty pobytu w sanatoriach, koszty rehabilitacji.
Diabetycy mogą również odliczyć od podatku koszty poniesione na zakup leków. Ustawa mówi, że odliczeniu podlega kwota w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi a kwotą 100 zł. Odliczeniu podlegają: insulina, leki doustne, leki przecipowikłaniowe. Ale nie suplementy diety!
Czytaj także: Wydatki na zdrowie. Ile dopłacamy za prywatne leczenie?
Cukrzyca a ubezpieczenie – jest kilka opcji
- Ubezpieczenie dla osób przewlekle chorych
Kwota składki może być dużo wyższa niż ubezpieczenia podstawowego, ale warto się na nie zdecydować. W przypadku zaostrzenia objawów, kiedy przez chorobę nie będziemy mogli normalnie funkcjonować, możemy liczyć na pieniądze, które wystarczą na zakup lekarstw czy opiekę.
- Polisa chroniąca od ciężkich zachorowań
Taka polisa zabezpiecza nas finansowo nie tylko w przypadku zachorowania na którąś z chorób cywilizacyjnych (wśród nich jest cukrzyca), ale również wtedy, kiedy zaburzona zostaje czynność jednego z narządów. Gwarantuje nam odpowiednie środki, dzięki którym stać nas będzie na życie, jeśli nie możemy pracować oraz na diagnostykę i leczenie.
- Ubezpieczenie turystyczne
Zadbajcie o nie, jeśli wybieracie się nawet w najkrótszą podróż. Koszt będzie niewspółmiernie niski do ewentualnych kosztów leczenia ambulatoryjnego czy pomocy lekarskiej, w przypadku dolegliwości pochodnych cukrzycy. Przy wybieraniu ubezpieczenia należy pamiętać o zaznaczeniu opcji: choroby przewlekłe.
Podsumowanie
- Liczba chorych na cukrzycę rośnie o ponad 2 % rocznie, jest to jedna z najgroźniejszych i najszybciej rozwijających się chorób przewlekłych
- Leczenie cukrzycy bywa kosztowne: sam koszt pompy insulinowej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych
- W przypadku zachorowania na cukrzycę musimy się liczyć z tym, że jest ona chorobą na całe życie
- Kupując ubezpieczenie, należy ujawnić informacje o chorobie. Bardzo istotne jest aby przy wykupywaniu np. ubezpieczenia turystycznego zaznaczyć opcję: choroba przewlekła.
- Zatajenie informacji o chorobie może skutkować problemami z wypłatą odszkodowania
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Pierwsze lata życia dziecka i edukacji żłobkowo-przedszkolnej to przeważnie seria nawracających chorób i problemów z tym związanych. Ile wydajemy na choroby dziecka? Ile kosztuje nas leczenie, wizyty lekarskie, a także nasza nieobecność w pracy? Sprawdzamy!

Polska jest krajem stosunkowo bezpiecznym pod względem epidemiologicznym. Nie ma zagrożenia malarią, żółtą febrą czy innymi chorobami tropikalnymi. Ale czy nasze położenie geograficzne sprawia, że nie ma wirusów i bakterii, które są bardzo groźne? Niestety nie! Jest kilka chorób, wywoływanych przez nie, które bardzo mogą uprzykrzyć nam życie. Groźne choroby w Polsce - zobacz, przed czym się chronić!

Ubezpieczenie lekowe sprawia, że leki przepisywane nam na receptę są tańsze, ponieważ część ich kosztów pokrywa ubezpieczyciel. Opłaca się więc tym, dla których wydatki w aptece stanowią sporą część domowego budżetu. Choć i tu są pewne obostrzenia.

Rośnie nasza świadomość ubezpieczeniowa i coraz częściej na liście rzeczy koniecznych do zrobienia przed wyjazdem na wakacje znajduje się zakup polisy turystycznej. Nie zawsze jednak spełnia ona swoją rolę tak jak powinna. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczenie turystyczne okaże się bezużyteczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz