5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Aktualizacja:
ubezpieczenie turystyczne

Rośnie nasza świadomość ubezpieczeniowa i coraz częściej na liście rzeczy koniecznych do zrobienia przed wyjazdem na wakacje znajduje się zakup polisy turystycznej. Nie zawsze jednak spełnia ona swoją rolę tak jak powinna. Mogą zdarzyć się sytuacje, w których ubezpieczenie turystyczne okaże się bezużyteczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

baner w treści – stały - 1

 

Ubezpieczenie turystyczne daje poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje „spokojną głowę” podczas wakacyjnych wojaży. O ile żadna polisa nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa absolutnego, tak odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia, ochroni nas przed kosztownymi konsekwencjami. Warunkiem jest wybranie ubezpieczenia skrojonego na miarę naszych potrzeb.

Podpowiadamy jak to zrobić i jakich błędów unikać wybierając polisę turystyczną!

Amatorskie uprawianie sportu czy sporty ekstremalne: gdzie jest granica?

Bardzo często wykupując ubezpieczenie turystyczne, otrzymujemy w pakiecie polisę obejmującą amatorskie uprawianie sportów. Niech Cię nie zmyli jednak to pojęcie. Może okazać się, że nawet jeśli Twoje ubezpieczenie obejmuje ryzyka związane z uprawianiem sportu, w określonych przypadkach ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Dlaczego? Być może rodzaj aktywności jaki uprawiasz, zaliczany jest do sportów podwyższonego ryzyka, albo nawet sportów ekstremalnych, o które Twoja polisa nie została rozszerzona. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego ubezpieczenia, sprawdź w OWU wyjaśnienie takich pojęć jak amatorskie uprawianie sportu, sporty wysokiego ryzyka czy sporty ekstremalne.

Przykład: Jazda poza stokiem narciarskim, czy wspinaczka wysokogórska zostanie z dużym prawdopodobieństwem zaliczona do sportów ekstremalnych, nawet jeśli nie bierzesz udziału w zawodach, ani nie zajmujesz się biciem rekordów. Jeśli dojdzie do wypadku, a Twoja polisa będzie obejmowała tylko sporty amatorskie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. W sytuacjach spornych, kiedy nie mamy pewności co do tego jaką polisę wybrać, warto kupić tą o szerszym zakresie, zwłaszcza, że jej koszt może się zwiekszyć o  zaledwie kilkadziesiąt złotych –  w całym podróżnicznym budżecie nie jest to zawrotna kwota. 

UWAGA:

Niedawno świat obiegła informacja o akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Wówczas wszyscy zastanawiali się nad kwestią ubezpieczenia w takich przypadkach. Znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia na wyprawę w najwyższe góry nie jest łatwe, a nawet najlepsza polisa nie zagwarantuje nam, że zorganizowanie pomocy tam będzie możliwe. Ubezpieczyciele niechętnie obejmują ochroną wyjazdy w wysokie góry. Limity wysokości, do której udzielana jest ochrona wahają się zazwyczaj w granicach 5000-5500 m n.p.m. Jeśli wybieramy się w wyższe góry, takie ubezpieczenie okaże się bezużyteczne. Wówczas warto rozważyć ofertę ubezpieczenia dla osób uprawiających ekstremalną aktywność górską.

Nagle zachorowanie czy powikłania chorób przewlekłych?

Większość polis obejmuje ochroną tylko i wyłącznie zachorowania nagłe, które mają początek podczas wyjazdu. Oznacza to, że jeśli cierpisz np. na chorobę serca, a nie wykupiłeś ubezpieczenia obejmującego choroby przewlekłe, w przypadku zaostrzenia jej objawów podczas podróży, ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia.

Ubezpieczenie zaostrzenia lub powikłania chorób przewlekłych powinny wykupić osoby cierpiące m.in. na nadciśnienie, choroby serca, choroby układu krążenia, astmę czy cukrzycę.

Poniżej przykładowa kalkulacja ubezpieczenia zawierającego koszty leczenia następstw chorób przewlekłych dla jednej osoby na tygodniowy wyjazd w Europie:

Takie ubezpieczenie jest droższe niż standardowe o kilkadziesiąt złotych, ale zapewnia naprawdę spokojny wypoczynek.

Karencja: kiedy ubezpieczyciel roztoczy nad Tobą opiekę?

Wyjeżdżasz na wakacje, a w ferworze wcześniejszych przygotowań kompletnie zapomniałeś o znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Myślisz: nic straconego, wykupię ubezpieczenie już na miejscu. Oczywiście możesz to zrobić… ale jest jeden szkopuł. W warunkach każdego ubezpieczenia znajdziemy informację o okresie karencji, czyli okresie, w którym ochrona ubezpieczeniowa jest ograniczona bądź w ogóle jeszcze nie obowiązuje.

Każdy ubezpieczyciel indywidualnie określa okres karencji, który często jest uzależniony od czasu i sytuacji, w której podpisujemy umowę. W jednym przypadku ochrona ubezpieczeniowa może zaczynać się już następnego dnia od podpisania umowy, ale równie dobrze może zacząć obowiązywać dopiero po dwóch czy pięciu dniach. Umowę ubezpieczenia możesz podpisać również przebywając już na zagranicznym wyjeździe. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku okres karencji może wynosić nawet do 7 dni.

Oznacza to, że jeśli ulegniesz wypadkowi np. 3 dni po wykupieniu ubezpieczenia, nie jesteś chroniony, a ubezpieczenie nie pokryje wówczas kosztów Twojego leczenia.

Ubezpieczenie bagażu: czy wszystko jest bezpieczne?

Wyjeżdżasz na wymarzone wakacje. Szczęśliwie lądujesz w miejscu docelowym i z niecierpliwością oczekujesz na swój bagaż. Na taśmie pojawiają się ostatnie walizki, a Twojego bagażu wciąż brak. Zostajesz tylko z tym, co masz przy sobie. W bagażu głównym miałeś sprzęt fotograficzny do uwiecznienia niezapomnianych momentów, komputer, nie wspominając już o kąpielówkach.  Pierwszą panikę uspokajasz przekonaniem, że posiadasz ubezpieczenie bagażu, które pomoże w zaistniałej sytuacji.

O ile polisa ta zagwarantuje pomoc w odzyskaniu zaginionego bagażu czy wypłaci odszkodowanie za jego zniszczenie, o tyle może okazać się, że nie obejmuje ona ubezpieczeniem sprzętu elektronicznego, gotówki,  środków płatniczych oraz biżuterii.

Jeśli więc w bagażu głównym przewozisz wszystkie wartościowe rzeczy, nie łudź się, że ubezpieczyciel wypłaci Ci za nie odszkodowanie.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji: czy możesz zmienić plany?

Planując zagraniczny wyjazd ze sporym wyprzedzeniem, nie jesteśmy w stanie przewidzieć pewnych sytuacji. Może okazać się, że sytuacja życiowa zmusi nas do rezygnacji z podróży, albo jej skrócenia. W takich przypadkach zbawienne może okazać się ubezpieczenie obejmujące rezygnację z uczestnictwa. To ma jednak jasno i precyzyjnie określone sytuacje, w których możemy liczyć na zwrot kosztów. Polisa ta dotyczy szczególnych sytuacji losowych, na które nie mamy wpływu, np. śmierć członka rodziny, choroba osoby bliskiej, czy nieszczęśliwy wypadek.

Jeśli rezygnacja z wyjazdu podyktowana będzie zmianą planów czy zobowiązaniami zawodowymi uniemożliwiającymi wyjazd – ubezpieczenie to okaże się bezużyteczne.

Podsumowanie

  1. Podstawą dla każdego turysty jest ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, assistance oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. W zależności od planowanej formy wypoczynku warto uwzględnić także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie sportów podwyższonego ryzyka, czy powikłania chorób przewlekłych.
  2. Wybierając ubezpieczenie turystyczne sprawdź, jakie rodzaje ryzyk wchodzą w jego zakres i upewnij się, że są to zdarzenia, na jakie będziesz narażony podczas swojego wyjazdu.
  3. Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym odpowiednio wcześniej - ubezpieczyciele indywidualnie ustalają okres karencji, w którym ochrona nie obowiązuje.
  4. Ubezpieczenie bagażu zazwyczaj nie obejmuje ochroną gotówki, środków płatniczych, biżuterii, ani sprzętu elektronicznego.
  5. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji dotyczy szczególnych sytuacji losowych, na które nie mamy wpływu


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.26  •  Samochód
Czy czekają nas podwyżki cen samochodów?

Klienci salonów samochodowych muszą liczyć się z rosnącymi cenami samochodów. Statystyki wskazują, że średnia cena nowego auta osobowego wzrosła z około 52 tys. zł w 2003 roku do ponad 175 tys. zł w 2023 roku. Ten niebywały wzrost był spowodowany kumulacją wielu czynników, od inflacji po zmiany w przepisach unijnych dotyczących bezpieczeństwa i emisji CO2. Co nas czeka w 2024 roku?

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej