Ile kosztuje leczenie cukrzycy?

Aktualizacja:
ile-kosztuje-leczenie-cukrzycy

Cukrzyca zwana jest niezakaźną epidemią. Choruje na nią co jedenasty Polak. Liczba chorych rośnie w zastraszającym tempie – o 2.5 proc. rocznie. Jeśli nic się nie zmieni, niedługo chorych na cukrzycę będzie około 4 mln Polaków. Narosło wokół niej wiele mitów. Przyjrzymy się im i kosztom leczenia cukrzycy.

baner w treści – stały - 1

Czym jest cukrzyca?

Pod pojęciem cukrzycy kryje się grupa chorób metabolicznych, objawiających się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Jest on spowodowany zaburzeniami produkcji lub działania insuliny, która jest odpowiedzialna za pobieranie glukozy.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 ujawnia się w wieku dziecięcym albo w okresie dojrzewania. Dotyczy ona 5 proc. chorych. Jej znakiem rozpoznawczym jest całkowity brak insuliny w organizmie. Cukrzyca typu 2 jest z kolei typową dla osób w starszym wieku, otyłych lub z nadwagą. Pojawia się jako skutek niezdrowego trybu życia u osób, które nie są aktywne fizycznie, źle się odżywiają i mają za dużo stresu. Chorzy na ten typ cukrzycy mają normalny lub nadmierny poziom insuliny we krwi.

Czytaj także: Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Z cukrzycą związana jest cała masa powikłań. Często są one nieodwracalne i postępujące. Wśród nich wyróżnić możemy utratę wzroku, niewydolność nerek, amputację kończyn czy chorobę niedokrwienną serca. Cukrzyca może powodować kalectwo i przedwczesną śmierć.

Czytaj także: Na co chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja, cukrzyca…

Ile „kosztuje” cukrzyca? Koszty bezpośrednie i pośrednie

Szacunkowe dane mówią, że na leczenie cukrzycy i jej powikłań na całym świecie wydaje się 5 do 10 proc. całych nakładów na służbę zdrowia. W Polsce te wydatki to ponad 9 proc. całkowitych nakładów na opiekę zdrowotną, czyli 2,5 mld złotych rocznie. Jedną piątą tej sumy pochłaniają koszty leczenia powikłań cukrzycy.

Koszty bezpośrednie to cena wizyt u lekarzy specjalistów, pobytów w szpitalu, leczenia ambulatoryjnego, badań diagnostycznych  oraz oczywiście koszt leków.  Koszty pośrednie to związane z chorobą koszty rent, refundacji leków, nieobecności w pracy.

Czytaj także: NFZ – bezpłatnie, ale byle jak. Darmowa służba zdrowia to mit?

Ile kosztuje życie z cukrzycą?

Poza tym, że cukrzyca jest chorobą zagrażającą  naszemu życiu, jest również  bardzo droga. Koszty, na jakie narażeni są chorzy, czy rodzice chorych dzieci są ogromne.

Cukrzyca typy 1 jest chorobą przewlekłą, więc chory otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny – 153 złote miesięcznie. Niestety ta kwota jest zbyt mała, żeby pokryć wszystkie miesięczne koszty związane z chorobą. A jest ich długa lista: insulina to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie, do tego potrzebny jest gleukometr (jednorazowy wydatek) i paski do niego – kolejne kilkadziesiąt złotych, ostrza do nakłuwacza to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Potrzebne są też pojemniczek i baterie do pompy insulinowej – to kolejne kilkadziesiąt złotych. No właśnie – pompa insulinowa. Ta kosztuje nawet 17 tys. złotych.

Czytaj także: Nie daj się chorobie! Sprawdź, jak działa ubezpieczenia od chorób przewlekłych

Co diabetycy mogą odliczyć od podatku?

Chorzy na cukrzycę mogą skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Jak to wygląda w praktyce?

Diabetycy mogą odliczać od podatku wydatki nielimitowane oraz limitowane.

W pierwszym przypadku do tych wydatków zalicza się: zakup i naprawę sprzętu, urządzeń i narzędzi, które są niezbędne w rehabilitacji lub potrzebne w codziennym życiu. W przypadku cukrzyków są koszty zakupu gleukometrów, pasków do gleukometrów, pomp insulinowych oraz systemów, które ciągle monitorują glikemię. Wydatki nielimitowane to również koszty adaptacji i wyposażenia mieszkania, związane z niepełnosprawnością (w przypadku cukrzyków może to być amputacja kończyn w wyniku rozwoju stopy cukrzycowej. Można też odliczyć koszty pobytu w sanatoriach, koszty rehabilitacji.

Diabetycy mogą również odliczyć od podatku koszty poniesione na zakup leków. Ustawa mówi, że odliczeniu podlega kwota w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi a kwotą 100 zł. Odliczeniu podlegają: insulina, leki doustne, leki przecipowikłaniowe. Ale nie suplementy diety!

Czytaj także: Wydatki na zdrowie. Ile dopłacamy za prywatne leczenie?

Cukrzyca a ubezpieczenie – jest kilka opcji

  1. Ubezpieczenie dla osób przewlekle chorych

Kwota składki może być dużo wyższa niż ubezpieczenia podstawowego, ale warto się na nie zdecydować. W przypadku zaostrzenia objawów, kiedy przez chorobę nie będziemy mogli normalnie funkcjonować, możemy liczyć na pieniądze, które wystarczą na zakup lekarstw czy opiekę.

  1. Polisa chroniąca od ciężkich zachorowań

Taka polisa zabezpiecza nas finansowo nie tylko w przypadku zachorowania na którąś z chorób cywilizacyjnych (wśród nich jest cukrzyca), ale również wtedy, kiedy zaburzona zostaje czynność jednego z narządów. Gwarantuje nam odpowiednie środki, dzięki którym stać nas będzie na życie, jeśli nie możemy pracować oraz na diagnostykę i leczenie.

  1. Ubezpieczenie turystyczne

Zadbajcie o nie, jeśli wybieracie się nawet w najkrótszą podróż. Koszt będzie niewspółmiernie niski do ewentualnych kosztów leczenia ambulatoryjnego czy pomocy lekarskiej, w przypadku dolegliwości pochodnych cukrzycy. Przy wybieraniu ubezpieczenia należy pamiętać o zaznaczeniu opcji: choroby przewlekłe.

Podsumowanie

  1. Liczba chorych na cukrzycę rośnie o ponad 2 % rocznie, jest to jedna z najgroźniejszych i najszybciej rozwijających się chorób przewlekłych
  2. Leczenie cukrzycy bywa kosztowne: sam koszt pompy insulinowej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych
  3. W przypadku zachorowania na cukrzycę musimy się liczyć z tym, że jest ona chorobą na całe życie
  4. Kupując ubezpieczenie, należy ujawnić informacje o chorobie. Bardzo istotne jest aby przy wykupywaniu np. ubezpieczenia turystycznego zaznaczyć opcję: choroba przewlekła.
  5. Zatajenie informacji o chorobie może skutkować problemami z wypłatą odszkodowania


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej