Nie daj się chorobie! Sprawdź, jak działa ubezpieczenia od chorób przewlekłych

Aktualizacja:
ubezpieczenie-od-chorob-przewleklych

Życie pisze różne scenariusze. Chociaż kluczem do szczęścia jest skupianie się na tych pozytywnych, to jednak warto być zawsze przygotowanym na gorsze chwile. W tym kontekście nieocenioną pomocą jest posiadanie ubezpieczenia od chorób przewlekłych. Zobacz, co warto wiedzieć przed zakupem takiej polisy.

Dlaczego warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia od chorób poważnych?

Choć myśląc o chorobie, najpewniej przede wszystkim pomyślisz o własny dyskomfort i pogorszeniu stanu zdrowia, to dodatkowo, wiąże się z nią również ryzyko wysokich kosztów. W rezultacie nie chodzi tu jedynie o Twoją (czasową lub stałą) niezdolność do pracy. To również opłaty związane z leczeniem, rehabilitacją czy pobytem w placówkach medycznych – a te mogą stanowić ogromne obciążenie portfela. Warto więc zastanowić się nad rozwiązaniami, które pozwolą Ci ich uniknąć. Jednym z nich jest ubezpieczenie od chorób przewlekłych. Przed czym chroni? Kto może z niego skorzystać? Ile kosztuje? Sprawdź razem z nami!

Porównaj ceny ubezpieczenia zdrowotnego

Na czym polega ubezpieczenie na wypadek choroby przewlekłej?

Za chorobę przewlekłą TU uznają schorzenia, które trwają co najmniej 3 miesiące (a mogą nawet do końca życia) lub mają charakter nawrotowy. Konkretne choroby, od których można się ubezpieczyć, są różne w zależności od firmy, w której chcesz wykupić polisę. Przykładowy wykaz chorób objętych ubezpieczeniem w PZU zawiera m.in.:

 • anemię aplastyczną,
 • różne nowotwory o złośliwym lub niezłośliwym charakterze,
 • przewlekłe choroby nerek związane z ich niewydolnością,
 • przeszczepy narządów,
 • choroby Parkinsona, Alzheimera i Huntingtona,
 • gruźlicę,
 • HIV/AIDS,
 • stwardnienie rozsiane.

Jeśli usłyszysz taką diagnozę, wystarczy zgłosić się do PZU z informacją o posiadaniu ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz pogorszeniu stanu zdrowia. Następnie konsultant potwierdzi ustalenia lekarza, a następnie rozpocznie procedurę wypłatę świadczenia o ustalonej w umowie wysokości.

Kto powinien rozważyć zakup takiej polisy?

Nawet jeśli jesteś obecnie w świetnej formie, a ostatnie badania lekarskie tylko to potwierdziły, musisz brać pod uwagę to, że taki stan raczej nie będzie trwać wiecznie. Niestety niektóre choroby są poniekąd zapisane w genach i bywają przekazywane z pokolenia na pokolenie. W związku z tym często nie mamy jak ich uniknąć. Ubezpieczenie od chorób przewlekłych może nam skutecznie oszczędzić wielu nerwów. Nawet jeśli w rodzinie członkowie cieszą się dobrym zdrowiem, są inne czynniki indywidualne i środowiskowe, które mogą być przyczyną pogorszenia Twojego stanu. Pewne jest tylko to, że taka sytuacja może spotkać każdego i nie sposób samodzielnie oszacować ryzyka, że trafi właśnie na Ciebie.

Z tego powodu zakup polisy na zdrowie z dobrym pakietem na wypadek wystąpienia choroby przewlekłej zaleca się każdemu bez wyjątku. Dlatego nie ma znaczenia, czy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, czy też po prostu chcesz spać ze spokojną głową. Ubezpieczenie od chorób możesz zresztą wykupić nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest m.in. ubezpieczenie dziecka od choroby.

Ubezpieczenia od chorób – porównanie

Ile może kosztować ubezpieczenie od chorób zakaźnych czy przewlekłych? Przyjrzyjmy się kilku ofertom znalezionym w kalkulatorze ubezpieczenia zdrowotnego Punkta dla 29-letniej mieszkanki Wrocławia, która postanowiła zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, wykupując dobrą polisę na zdrowie.

UbezpieczycielNazwa pakietuWyróżniki ofertyCena (za miesiąc)
WienerFit Zdrowie10 lekarzy specjalistów
21 badań ambulatoryjnych
Podstawowa opieka lekarska Specjalistyczna opieka lekarska
13,33 zł
Signal IdunaPełnia Zdrowia Direct4 lekarzy specjalistów
5 zabiegów ambulatoryjnch
62 badania ambulatoryjne Podstawowa opieka lekarska Specjalistyczna opieka lekarska
55 zł
Signal IdunaPełnia Zdrowia Polmed13 lekarzy specjalistów
5 zabiegów ambulatoryjnych 71 badań ambulatoryjnych
Podstawowa opieka lekarska Specjalistyczna opieka lekarska
Szczepienia ochronne
75 zł
Signal IdunaPełna Zdrowia Start+13 lekarzy specjalistów
5 zabiegów ambulatoryjnych 102 badania ambulatoryjne
Podstawowa opieka lekarska
Specjalistyczna opieka lekarska
Szczepienia ochronne
99 zł
Źródło: Wyliczenia własne przeprowadzone w kalkulatorze ubezpieczenia zdrowotnego Punkta, stan na 20.11.2022 r.

W tym przypadku najtańszy pakiet wyniósł zaledwie kilkanaście złotych, czyli równowartość jednej kawy wypitej na mieście. Z pewnością nawet on może stanowić ogromne wsparcie, gdy usłyszysz niekorzystną diagnozę od lekarza.

Czy można ubezpieczyć się w czasie choroby? 

Polisa na zdrowie jest zazwyczaj objęta karencją, która może nawet kilkunastu miesięcy. Przed podpisaniem umowy jest również przeprowadzana ankieta medyczna, podczas której należy poinformować ubezpieczyciela o trwającej chorobie. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na zarzut wyłudzenia świadczenia, a tym samym na rozwiązanie umowy bez wypłaty żadnego odszkodowania.

Chociaż sprzedaż polisy osobie już chorej nie jest zakazana, to jednak towarzystwa decydują się na to rzadko. Mają tu na względzie m.in. wysokie ryzyko ubezpieczeniowe i ochronę własnych interesów. 

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne dla Ciebie

Kalkulator ubezpieczenia zdrowotnego

Choroba alkoholowa a ubezpieczenie na życie – najczęstsze wyłączenia

Jak w przypadku każdej innej polisy, tak i tutaj istnieją pewne sytuacje, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela zostaje wyłączona. Należą do nich m.in. zatajenie aktualnego stanu zdrowia w ankiecie medycznej, posiadania wad wrodzonych lub narażanie własnego zdrowia poprzez zażywanie substancji odurzających czy uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Dla wyjaśnienia wątpliwości sprawdź przed podpisaniem OWU, czyli dokument zawierający dokładną rozpiskę usług w ramach ubezpieczenia od chorób przewlekłych. 

Przede wszystkim wypłata świadczenia z ubezpieczenia od chorób przewlekłych nie nastąpi też, jeśli do jej wykrycia dojdzie w tzw. okresie karencji, czyli w czasie pomiędzy podpisaniem umowy a rozpoczęciem świadczenia ochrony. Karencja może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, a konkretne warunki ustala wybrane towarzystwo.

Czytaj także: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – rzeczy, o których musisz pamiętać!

 

Pytania i odpowiedzi

Czy ubezpieczenie od chorób przewlekłych obejmuje osoby chore?
Jaka jest cena ubezpieczenia w razie choroby?
Jakie ubezpieczenie chroni od chorób zakaźnych?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie zdrowotne to jedna z polis, które obejmują ubezpieczenie od chorób przewlekłych.
 2. Ceny polis zaczynają się już za zaledwie kilkanaście złotych za rok.
 3. Wykaz chorób objętych ubezpieczeniem w PZU obejmuje m.in. nowotwory, przeszczepy, HIV czy stwardnienie rozsiane.
 4. Ubezpieczenie od chorób przewlekłych działa dopiero po upływie tzw. okresu karencji.
 5. Zatajenie stanu zdrowia przed podpisaniem umowy może być powodem do odmowy wypłacenia odszkodowania. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments