Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Aktualizacja:
Woman holding passport waiting in transit area in the airport, standing by for the next schedule traveling, late delay of the arrival departure, missing checking in the boarding pass

Standardowe ubezpieczenie turystyczne w swoich wyłączeniach ma zwykle choroby przewlekłe. Osoba, która cierpi na taką chorobę powinna zadbać o dodatkową ochronę podczas podróży. Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla osoby przewlekle chorej? Podpowiadamy!

Czytaj także: 5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Choroba przewlekła: definicja i przykłady

Według definicji choroby przewlekłe to choroby trwające powyżej trzech miesięcy, często rozwijające się niepostrzeżenie, lecz trwale. Spowodowane są zwykle stanami patologicznymi w organizmie. Są długotrwałe w toku, miewają nawroty i rzuty. Powstałe w ich skutek zmiany są trwałe i nieodwracalne. Mają postępujący charakter, ograniczają ogólną sprawność całego organizmu, mogą pozostawić chorego w inwalidztwie oraz wymagają regularnej opieki lekarskiej, monitoringu stanu zdrowia, badań itp. 

Czytaj także: Nie daj się chorobie! Sprawdź, jak działa ubezpieczenia od chorób przewlekłych

Do najczęściej spotykanych dziś chorób przewlekłych zaliczamy m.in.: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca i inne choroby układu krążenia, cukrzycę, astmę, POChP i inne przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotwory, przewlekłe alergie oraz nietolerancje pokarmowe (np. celiakię), a także AIDS, osteoporozę, padaczkę, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby autoimmunologiczne (jak stwardnienie rozsiane czy choćby niedoczynność tarczycy). 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd: o czym warto pamiętać? 

Ubezpieczenie turystyczne: choroby przewlekłe

Ubezpieczenie turystyczne w założeniu pokrywa ubezpieczonemu koszty leczenia, zakupu lekarstw, zabiegów ambulatoryjnych i operacyjnych, transportu medycznego itp. Ubezpieczyciele jednak zwracają uwagę kupującym polisy, by bacznie przyglądali się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia. Ze względu bowiem na zły stan zdrowia ubezpieczonego i zatajone przez niego choroby przewlekłe dane towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. Do okoliczności wykluczających zalicza się oczywiście powikłania po zabiegach operacyjnych, ogólnie powikłania pochorobowe, ale też zaostrzenie się objawów chorób przewlekłych i… ciążę. Kupując ubezpieczenie turystyczne dajemy towarzystwu dostęp do informacji medycznych na swój temat. Jeśli zatailiśmy informację o chorobie a dojdzie do zdarzenia pokrytego odpowiedzialnością ubezpieczyciela, będzie on miał solidny argument do odrzucenia wniosku o odszkodowanie. A już z pewnością nastąpi to wtedy, kiedy lekarz prowadzący odnotował w dokumentacji zalecenie dotyczące nie opuszczania kraju. Koszty leczenia osoby przewlekle chorej za granicą są ogromne i przy doznanym zawale lub wylewie mogą iść nawet w setki tysięcy złotych! 

Czytaj także: Ile kosztuje leczenie cukrzycy?

Dobrze jednak pamiętać, że powyższe okoliczności dotyczą jedynie osób ze zdiagnozowaną chorobą i udokumentowaną historią leczenia. Jeśli w trakcie leczenia zostanie ubezpieczonemu postawiona diagnoza choroby przewlekłej i przeprowadzone w związku z nią leczenie – ubezpieczyciel zwróci jego koszty. 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ – co obejmuje, jak działa? 

Ubezpieczenie przewlekle chorego: jak to zrobić? 

Jak zatem powinien ubezpieczyć się jadący turystycznie za granicę przewlekle chory? Przy pomocy serwisu internetowego multiagnecji ubezpieczeniowej może przekalkulować on różne oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wyszukać te, które poza standardowym ubezpieczeniem turystycznym oferują również rozszerzenie polisy dla osób przewlekle chorych. Jako, że wyjazd na wakacje takiej osoby wiąże się dla towarzystwa z istotnie podwyższonym ryzykiem, to niestety rośnie też koszt wykupienia polisy. Może on wzrosnąć o nawet trzykrotność dziennej stawki ubezpieczenia turystycznego, które przewlekle chory i tak musi wykupić, by móc mieć rozszerzenie. Zabezpiecza jednak chorego przed poniesieniem ogromnych kosztów, również tych związanych z transportem medycznym do kraju. 

Czytaj także: Czego nie mówią agenci ubezpieczeniowi, czyli jak nie dać się „naciągnąć”?

Podsumowanie

Polisa turystyczna przy podróży zagranicznej ochroni ubezpieczonego m.in. przed poniesieniem kosztów leczenia, hospitalizacji czy transportu medycznego. Dotyczy jednak osób cieszących się dobrym zdrowiem, którym przydarzył się wypadek lub inna nagła przypadłość. Inaczej ma się sprawa osób cierpiących na choroby przewlekłe: problemów z ich zdrowiem polisa turystyczna pokrywać zwykle nie będzie. Co zatem mają robić?

Weryfikacja merytoryczna: Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2018.10.12  •  Zdrowie
5 groźnych chorób, którymi łatwo możesz zarazić się w Polsce. Co musisz o nich wiedzieć?

Polska jest krajem stosunkowo bezpiecznym pod względem epidemiologicznym. Nie ma zagrożenia malarią, żółtą febrą czy innymi chorobami tropikalnymi. Ale czy nasze położenie geograficzne sprawia, że nie ma wirusów i bakterii, które są bardzo groźne? Niestety nie! Jest kilka chorób, wywoływanych przez nie, które bardzo mogą uprzykrzyć nam życie. Groźne choroby w Polsce - zobacz, przed czym się chronić!

Czytaj więcej
ubezpieczenie turystyczne do usa
2024.09.12  •  Podróże
Jaką polisę wybrać lecąc do USA?

Stany Zjednoczone to niezwykle atrakcyjny cel podróży. Przygotowując się do wyprawy za ocean, należy uwzględnić nie tylko kwestie logistyczne, ale również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Wybór najlepszej polisy turystycznej do USA to must have w razie nieprzewidzianych zdarzeń podczas pobytu. Jak dobrać optymalną ochronę? Jakie składowe powinna zawierać dobra polisa ubezpieczeniowa? Ile kosztuje?

Czytaj więcej
2018.04.18  •  Zdrowie
Na co chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja, cukrzyca…

Średnia długość życia obywatela kraju nad Wisłą w ostatnich latach idzie w górę, jednak Polak wciąż żyje krócej niż przeciętny Europejczyk i umiera najczęściej na zawał serca lub udar mózgu. Przyczyną jest nasz styl życia, złe nawyki żywieniowe i słaba profilaktyka. Na co jeszcze chorują Polacy? Choroby serca, alergia, depresja i cukrzyca to najczęściej występujące schorzenia.

Czytaj więcej
2024.07.16  •  Podróże
Ranking ubezpieczeń turystycznych na lato 2024 roku

Wyjazd za granicę na wakacje to ekscytująca przygoda. Jako doświadczony partner w dziedzinie ubezpieczeń turystycznych, przedstawiamy ranking polis na rok 2024. Dzięki tym informacją będziesz wiedział, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne, dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej