Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Aktualizacja:
Woman holding passport waiting in transit area in the airport, standing by for the next schedule traveling, late delay of the arrival departure, missing checking in the boarding pass
baner w treści – stały - 1

Standardowe ubezpieczenie turystyczne w swoich wyłączeniach ma zwykle choroby przewlekłe. Osoba, która cierpi na taką chorobę powinna zadbać o dodatkową ochronę podczas podróży. Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie dla osoby przewlekle chorej? Podpowiadamy!

Czytaj także: 5 sytuacji, w których NIE przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, jak tego uniknąć!

Choroba przewlekła: definicja i przykłady

Według definicji choroby przewlekłe to choroby trwające powyżej trzech miesięcy, często rozwijające się niepostrzeżenie, lecz trwale. Spowodowane są zwykle stanami patologicznymi w organizmie. Są długotrwałe w toku, miewają nawroty i rzuty. Powstałe w ich skutek zmiany są trwałe i nieodwracalne. Mają postępujący charakter, ograniczają ogólną sprawność całego organizmu, mogą pozostawić chorego w inwalidztwie oraz wymagają regularnej opieki lekarskiej, monitoringu stanu zdrowia, badań itp. 

Czytaj także: Nie daj się chorobie! Sprawdź, jak działa ubezpieczenia od chorób przewlekłych

Do najczęściej spotykanych dziś chorób przewlekłych zaliczamy m.in.: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca i inne choroby układu krążenia, cukrzycę, astmę, POChP i inne przewlekłe choroby układu oddechowego, nowotwory, przewlekłe alergie oraz nietolerancje pokarmowe (np. celiakię), a także AIDS, osteoporozę, padaczkę, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby autoimmunologiczne (jak stwardnienie rozsiane czy choćby niedoczynność tarczycy). 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd: o czym warto pamiętać? 

Ubezpieczenie turystyczne: choroby przewlekłe

Ubezpieczenie turystyczne w założeniu pokrywa ubezpieczonemu koszty leczenia, zakupu lekarstw, zabiegów ambulatoryjnych i operacyjnych, transportu medycznego itp. Ubezpieczyciele jednak zwracają uwagę kupującym polisy, by bacznie przyglądali się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia. Ze względu bowiem na zły stan zdrowia ubezpieczonego i zatajone przez niego choroby przewlekłe dane towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. Do okoliczności wykluczających zalicza się oczywiście powikłania po zabiegach operacyjnych, ogólnie powikłania pochorobowe, ale też zaostrzenie się objawów chorób przewlekłych i… ciążę. Kupując ubezpieczenie turystyczne dajemy towarzystwu dostęp do informacji medycznych na swój temat. Jeśli zatailiśmy informację o chorobie a dojdzie do zdarzenia pokrytego odpowiedzialnością ubezpieczyciela, będzie on miał solidny argument do odrzucenia wniosku o odszkodowanie. A już z pewnością nastąpi to wtedy, kiedy lekarz prowadzący odnotował w dokumentacji zalecenie dotyczące nie opuszczania kraju. Koszty leczenia osoby przewlekle chorej za granicą są ogromne i przy doznanym zawale lub wylewie mogą iść nawet w setki tysięcy złotych! 

Czytaj także: Ile kosztuje leczenie cukrzycy?

Dobrze jednak pamiętać, że powyższe okoliczności dotyczą jedynie osób ze zdiagnozowaną chorobą i udokumentowaną historią leczenia. Jeśli w trakcie leczenia zostanie ubezpieczonemu postawiona diagnoza choroby przewlekłej i przeprowadzone w związku z nią leczenie – ubezpieczyciel zwróci jego koszty. 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ – co obejmuje, jak działa? 

Ubezpieczenie przewlekle chorego: jak to zrobić? 

Jak zatem powinien ubezpieczyć się jadący turystycznie za granicę przewlekle chory? Przy pomocy serwisu internetowego multiagnecji ubezpieczeniowej może przekalkulować on różne oferty towarzystw ubezpieczeniowych i wyszukać te, które poza standardowym ubezpieczeniem turystycznym oferują również rozszerzenie polisy dla osób przewlekle chorych. Jako, że wyjazd na wakacje takiej osoby wiąże się dla towarzystwa z istotnie podwyższonym ryzykiem, to niestety rośnie też koszt wykupienia polisy. Może on wzrosnąć o nawet trzykrotność dziennej stawki ubezpieczenia turystycznego, które przewlekle chory i tak musi wykupić, by móc mieć rozszerzenie. Zabezpiecza jednak chorego przed poniesieniem ogromnych kosztów, również tych związanych z transportem medycznym do kraju. 

Czytaj także: Czego nie mówią agenci ubezpieczeniowi, czyli jak nie dać się „naciągnąć”?

Podsumowanie

Polisa turystyczna przy podróży zagranicznej ochroni ubezpieczonego m.in. przed poniesieniem kosztów leczenia, hospitalizacji czy transportu medycznego. Dotyczy jednak osób cieszących się dobrym zdrowiem, którym przydarzył się wypadek lub inna nagła przypadłość. Inaczej ma się sprawa osób cierpiących na choroby przewlekłe: problemów z ich zdrowiem polisa turystyczna pokrywać zwykle nie będzie. Co zatem mają robić?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej