Umowa o dzieło a ubezpieczenie zdrowotne. W jaki sposób zapewnić sobie ochronę?

Aktualizacja:
Umowa o dzieło a ubezpieczenie zdrowotne. Fot. carl dwyer/Freeimages.com

Brak ubezpieczenia, urlopu i jakichkolwiek praw pracowniczych - nic dziwnego, że umowy o dzieło nie cieszą się dobrą sławą wśród pracowników. Okazuje się jednak, że kwestia ubezpieczenia zdrowotnego nie zawsze prezentuje się tak tragicznie jak mogłoby się wydawać. Jak to zatem wygląda?

Umowa o dzieło a składki społeczne – informacje ogólne

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, umowa o dzieło, uważana za umowę cywilnoprawną, nie powoduje powstania stosunku pracy. Oznacza to, iż przynajmniej w teorii, jest ona zawierana na równej stopie a w słowniku obu stron nie powinny pojawić się takie słowa jak „pracodawca” czy „pracownik”. Dodatkowo umowa dotyczy wykonania konkretnego dzieła, czyli czynności, w wyniku których zostanie uzyskany konkretny namacalny rezultat, np. szafka kuchenna, artykuł czy też rzeźba. W związku z tym zlecający wykonanie dzieła nie może narzucić miejsca jego wykonania, ponieważ jest to uzależnione od rodzaju rezultatu. W związku z powyższym do takich umów nie są przypisane obowiązkowe składki społeczne, w tym ta na ubezpieczenie zdrowotne. Powodem jest brak jakiejkolwiek zależności między stronami a cała umowa sprowadza się do dwóch kwestii: wykonania dzieła i zapłaty za nie.

CZYTAJ TAKŻE

Jak ubezpieczyć się w NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów

Mam umowę o dzieło – jakie ubezpieczenie zdrowotne powinienem wybrać?

Istnieją pewne wyjątki, dzięki którym mimo pracy na umowę o dzieło, będziemy mieli opłacane składki ZUS. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której umowa o dzieło jest zawarta z tym samym pracodawcą, z którym posiadamy podpisaną umowę o pracę. Wówczas będzie on zobowiązany do opłacania składek z obu tytułów. Innym rozwiązaniem jest dobrowolna składka ZUS. Może mieć ona dwie różne wartości. W chwili, gdy nasz dochód przekracza średnią krajową, wówczas będzie ona wynosić 10% z naszych dochodów. Jeśli zarabiamy mniej, wówczas będzie nas obowiązywała taka sama składka co przy innych formach umowy (9%). Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego koszty w całości pokrywa pracownik ze swoich dochodów. W związku z tym musi się on samodzielnie zgłosić do ZUS i podpisać z nim stosowną umowę, dzięki której zostaniemy objęci ubezpieczeniami społecznymi.

Czytaj także:

Składki na ubezpieczenie zdrowotne – sprawdź, ile Cię to kosztuje

Składki zdrowotne a pracodawca, czyli jak nie zbankrutować przez ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne na własną rękę

Nie musimy decydować się na ZUS, szczególnie, że wysokość składek nie zawsze jest w zasięgu naszej kieszeni. Innym rozwiązaniem są prywatne ubezpieczenia, wśród których możemy wybrać te całkowicie podstawowe (ubezpieczenie medyczne) lub pakiety usług (np. ubezpieczenie od kosztów leczenia i ubezpieczenie medyczne). W tym wypadku możemy dostosować ofertę do naszych wymagań – zarówno finansowych, jak i zdrowotnych. Nie musimy bowiem od razu wykupywać pełnego pakietu ubezpieczeniowego, obejmującego najbardziej specjalistyczne badania diagnostyczne. Warto przed zakupem porównać oferty i dopytać się, co obejmuje dany pakiet.

Czytaj także: Czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe?

Jak ubezpieczyć się dobrowolnie na NFZ, gdy nie masz etatu? Poradnik dla przedsiębiorców i freelancerów

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej