Składki na ubezpieczenie zdrowotne - sprawdź, ile Cię to kosztuje

Aktualizacja:
Składki na ubezpieczenie zdrowotne/Fotolia.com

Zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy i chcesz dowiedzieć się, jak wysoką składkę będziesz musiał zapłacić za siebie lub pracowników? A może ciekawi Cię, jaka kwota jest potrącana z Twojej pensji? Sprawdź, jaka jest wysokość odprowadzanych składek.

Składki zdrowotne – informacje ogólne

Wysokość składek społecznych, w tym zdrowotnych, nie jest stała. Każdego roku ustalana jest przez Prezesa GUS kwota, która stanowi podstawę wyliczenia poszczególnych opłat. Informacja ta jest podawana do publicznej wiadomości poprzez jej ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”. Co więcej – kwota ta nie może być niższa niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W wyliczeniach brany jest pod uwagę wyłącznie IV kwartał poprzedniego roku. Obowiązują one od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku kalendarzowego.

Przykładowo dla 2016 roku: przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw  w ostatnim kwartale 2015 roku wynosiło 4280,80 zł. Z tego wynika, że podstawą wyliczenia wymiaru składek jest kwota 3210,60 zł, co oznacza, że za ubezpieczenie zdrowotne należy zapłacić 288,95 zł.

Wysokość składki zdrowotnej przy różnych umowach

Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. obowiązkiem odprowadzania składek do ZUSu zostały objęte umowy zlecenia. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy zostajemy zatrudnieni na umowę o pracę czy na zlecenie, z naszej pensji odliczane jest 9% na składkę zdrowotną. Warto przy tym pamiętać, iż jedynie 1,25% tej kwoty pochodzi z naszego dochodu, pozostałe 7,75% jest potrącane z opłacanego podatku, co później podlega odpowiednim odliczeniom.

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku zatrudnienia o umowę o dzieło. Ta forma umowy nie podlega żadnym obowiązkowym składkom społecznym, a co za tym idzie – z wynagrodzenia nie jest potrącana opłata na ubezpieczenie zdrowotne. Istnieje od tego wyjątek. Wystarczy, że dany pracownik posiada z daną firmą podpisaną również umowę o pracę lub wykonuje on pracę na rzecz swojego szefa, z którym pozostaje w stosunku pracy. W takich sytuacjach może być odprowadzane ubezpieczenie zdrowotne na takich zasadach jak w przypadku innych form zatrudnienia.

Pamiętaj, że kiedy pracujesz np. na umowie o dzieło, możesz wykupić znacznie tańsze prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Pakiety medyczne, których ceny zaczynają się od 41 zł, możesz porównać na Punkta ZDROWIE.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments