Zawał mięśnia sercowego - profilatyka, przyczyny, objawy, jak rozpoznać?

Aktualizacja:
zawał-serca

Panuje powszechne przekonanie, że zawałem serca zagrożeni są przede wszystkim ludzie starsi. Faktycznie najbardziej narażoną grupę stanowią mężczyźni po 50. roku życia. Niestety coraz częściej zawał serca dotyka ludzi młodych, przed czterdziestką, a nawet 20,30 –latków. Niewydolność serca dotyczy ok. 600 – 700 tys. osób. Prognozuje się, że w ciągu kolejnych dziesięciu lat może wzrosnąć do aż 250 tys. rocznie!

 

Jak rozpoznać zawał serca, jakie objawy pojawiają się  u chorego, co robić przy podejrzeniu zawału? Jak się odżywiać i co robić aby go uniknąć?  W porównaniu do średniej długości życia w Unii Europejskiej Polacy wciąż żyją krócej. Co więcej, najnowsze statystki pokazuję, że w minionym roku liczba zgodnów wzrosła o 15 tys., a przyczyną 70 proc. z nich były choroby układu krążenia i choroby nowotworowe.

Zawał serca – statystyki, koszty

Choroby krążenia odpowiadały za 45 proc. zgonów ogółem (ok. 180 tys.), z czego niewydolność serca odpowiadała za ok. 60 tys. zgonów. Tak więc na tę chorobę zmarł co trzeci pacjent kardiologiczny. Jednocześnie niewydolność serca odpowiadała za ok. 15 proc. wszystkich zgonów w Polsce.

W najnowszym badaniu Warsaw Enterprise Institute zwraca uwagę na demograficzne i ekonomiczne aspekty choroby, jako jedną z poważniejszych barier rozwoju gospodarczego państwa.

Policzono pośrednie koszty, związane z zawałem i niewydolnością serca. Szacuje się, że Polska „płaci” za przedwczesne zgony i leczenie chorób serca ok. 4 mld zł rocznie. Dla porównania –  to tyle ile roczny budżet całego miasta Łodzi

Tutaj należy obalić kolejny mit, dotyczący zawałów – to nie stresujący tryb życia, a w każdym razie, nie tylko, a ogólnie styl życia jest pierwszą przyczyną zawałów wśród młodych ludzi. Zła dieta, używki, brak aktywności ruchowej, nadwaga – to wszystko zwiększa ryzyko zawału nawet w bardzo młodym wieku. Młodzi ludzie nie dbają o badania profilaktyczne. Powinni, szczególnie, jeśli w ich rodzinach występowały przypadki chorób serca. Zawały serca u coraz młodszych osób obrazują fatalną kondycję naszego społeczeństwa.

Zawał serca – jakie są objawy, jak rozpoznać i jak zareagować?

Wśród najczęstszych objawów zawału serca wymienia się:

  • Ból w klatce piersiowej (pacjenci opisują go jako rozrywający), który nasila się podczas wysiłku i często promieniuje do szyi, żuchwy i rąk
  • Duszności, nudności, pot, ból brzucha (z tego względu bywa mylony z niestrawnością i lekceważony)
  • Utrata przytomności

Zawał serca –  jak reagować, co robić?

Jak reagować? Niezależnie od tego, czy podejrzewamy zawał u siebie, czy u kogoś w naszym towarzystwie w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc medyczną.  W leczeniu zawału serca bardzo ważny jest czas. Im szybciej zostaną podjęte działania, tym większe są szanse na wyleczenie.Uwaga! Najbardziej szkodliwy mit, dotyczący prawidłowego reagowania na objawy zawału, to skłanianie chorego do… kaszlu. Kaszląc, możemy tylko pogorszyć sytuację, powodując niedotlenienie serca.

W czasie oczekiwania na lekarza nie wolno podawać niczego do picia ani jedzenia. Warto ułożyć się w pozycji półleżącej i zminimalizować wysiłek fizyczny. Starać się uspokoić oddech i nerwy, serce potrzebuje w tej sytuacji spokoju, im szybciej bije tym więcej krwi potrzebuje. Jeśli natomiast dojdzie do utraty przytomności, zatrzymania krążenia,  konieczna będzie resustytacja.

Zawał serca, zapobieganie, profilaktyka

Skoro już wiemy, jak istotny dla naszego zdrowia jest styl życia, zmieńmy go jak najszybciej na zdrowy. To banał – ale zdrowe jedzenie, ograniczenie stresu i jak najwięcej ruchu (sport, seks – wszystko, co dotleni nasz organizm, sprawi że serce zacznie mocniej bić) pomogą nam długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Stres może nawet u zdrowego człowieka wywołać tak silny skurcz naczyń, że dopływ krwi do serca zostanie odcięty. Ponieważ nie da się uciec od stresu, należy nauczyć się, jak sobie z nim radzić. Kontrolujmy masę ciała, trójglicerydy i cholesterol.  Zrób wszystko, żeby uregulować ciśnienie krwi.

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja. Chociaż typowym zawałowcem jest mężczyzna ok. 50. roku życia, ten problem dotyczy również kobiet. Specjaliści obserwują tendencję wzrostową u młodych kobiet. Okazuje się, że stanowią one aż 20 proc. pacjentów z zwałem przed 55. Rokiem życia.

Jaka powinna być dieta antyzawałowa?

Wieprzowinę (aż 30 proc. tego mięsa to tłuszcz!) zastąp chudym mięsem, najlepiej z dobrego źródła, bez polepszaczy i antybiotyków. Zrezygnuj ze smalcu, podrobów, tłustych serów, majonezu, soli, cukru i alkoholu. Pożegnaj się również z papierosami. Nie musisz rezygnować z nabiału, po prostu postaw na lekkość – zamiast śmietany jedz jogurt, odchudź nieco mleko (ale nie do 0 proc.!). Jedz warzywa – to jedyny pokarm, którego nie jesteśmy w stanie zjeść za dużo.   Warzywa to również doskonałe źródło antyoksydantów. Dobrym posunięciem będzie wprowadzenie do diety wiesiołka. Niezwykle istoty w profilaktyce antyzawałowej jest błonnik. Znajdziemy go w żytnim chlebie, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach.

Jak żyć po zawale?

Szczęśliwie dziś wiele osób przeżywa zawał, a rokowania przy zmianie stylu życia i podejścia do swojego zdrowia są całkiem dobre. Warto zastosować się do zaleceń lekarskich, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, kolejny zawał pojawi się prawdopodobnie dość szybko i może być tragiczny w konsekwencjach.  Nie jest prawdą, że w przypadku zawału „do trzech razy sztuka”, ale każdy kolejny zawał ma gorsze rokowanie, zwłaszcza że zdarzają się zawały utajone, o których nie wiemy i które stwierdza się dopiero w specjalistycznych badaniach.

Jeśli chcesz długo żyć po zawale:

  • zmień dietę
  • kategorycznie rzuć palenie
  • uprawiaj sport: zapytaj lekarza od czego zacząć
  • zażywaj leki
  • zwalcz nadwagę
  • nie lekceważ ciśnienia krwi i bacznie obserwuj swoje ciało

Zagrożenie zawałem –  dostęp do kardiologa

Sytuacji zdrowotnej Polaków z pewnością nie poprawia utrudniony dostęp do specjalistów. Z danych zebranych w naszym artykule o kolejkach na NFZ wynika, że na wizytę do kardiologa można czekać nawet kilka miesięcy. Tymczasem w przypadku zagrożenia zawałem czy po jego przejściu, bardzo ważny jest czas –  to on głównie decyduje o rokowaniu.

Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i uniknąć kolejek, sprawdź oferty prywatnych pakietów medycznych. Ceny pakietów zaczynają się od 41 zł miesięcznie –  w cenie znajdziesz także wiele badań, które możesz wykonać, aby sprawdzić stan swojego zdrowia.

Chcę skalkulować składkę ubezpieczenia zdrowotnego dla siebie lub dla swojej rodziny 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej