Nadciśnienie tętnicze - cichy zabójca - cierpi na nie aż 15 mln Polaków!

Aktualizacja:
nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, bo o nim mowa, jest jedną z przyczyn niedokrwiennej choroby serca, zawałów, udarów mózgu, czyli schorzeń prowadzących do śmierci lub inwalidztwa. Z powodu nadcisnienia umiera rocznie ok. 10 mln ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie 15 mln ludzi, szacuje się, że kolejne pięć milionów nie wie, że choruje. Specjaliści przewidują, że te liczby będą rosły.

Nadciśnienie tętnicze, bo o nim mowa, jest jedną z przyczyn niedokrwiennej choroby serca, zawałów, udarów mózgu, czyli schorzeń prowadzących do śmierci lub inwalidztwa. Z powodu nadciśnienia umiera rocznie ok. 10 mln ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie 15 mln ludzi, szacuje się, że kolejne pięć milionów nie wie, że choruje. Specjaliści przewidują, że te liczby będą rosły.

Większość z nas uważa, że nadciśnienie nie jest groźne. To bardzo groźny mit. Pokutuje również przekonanie, że na nadciśnienie cierpią tylko ludzie starsi. Okazuje się jednak, podobnie jak w przypadku zawałów serca, że nie ma tu żadnej reguły. Na nadciśnienie mogą cierpieć również dzieci i młodzież! Nadciśnienie nie boli, więc powoduje błędne przekonanie, że nie jest problemem i nie trzeba go leczyć. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że nadciśnienie latami może rozwijać się skrycie i powoli uszkadzać nasze serce, nerki, mózg i tętnice. Kiedy zaczyna nam dokuczać, często jest już za późno. Co ciekawe, nadciśnienie tętnicze często jest jedyną chorobą rozpoznawaną u pacjenta.

Z powszechnych opinii na temat nadciśnienia faktem jest, że większość z cierpiących na nadciśnienie tętnicze ma również problem z nadwagą. To jednak nie znaczy, że osoby z prawidłową wagą nie są na nie narażone.

Co wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego?

Banał, ale prawdziwy – sami robimy sobie krzywdę, nie dbając o to, jak żyjemy. Styl życia to główny czynnik wpływający na rozwóch nadciśnienia tętniczego. A konkretnie? Zła dieta, siedzący tryb życia, za mało odpoczynku, snu i wszechobecny stres powodują wzrost ciśnienia, a w dłuższej perspektywie powodują właśnie nadcisnienie.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie jest bezobjawowe, ale są pewne dolegliwości, które mogą o nim świadczyć i które powinny nas zaniepokoić. Warto się zbadać jeśli coraz częściej zdażają się nam bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, kiedy zaczynamy się czerwienić, kiedy kołacze nam serce, nadmiernie się pocimy czy nie możemy spać. Alarmującym objawem jest pogorszenie się naszej sprawności psychofizycznej.

Z czasem, wraz z rozwojem choroby, pojawić się mogą zaburzena widzenia, obrzęki rąk i nóg, zaburzenia funkcji nerek, możemy mieć problem z czuciem i poruszaniem się.

Czytaj również: Czy grozi Ci zawał? 

Jak z pomiarów odczytać, czy nasze ciśnienie jest prawidłowe, czy powinniśmy się zbadać?

Optymalną wartością jest ciśnienie 120/80 mmHg. Prawidłowe jest ciśnienie skurczowe 120-129 mmHg i/lub rozkurczowe 80-84, ciśnienie skurczowe 130-139 mmHg oraz/lub rozkurczowe  85-89 mmHg – to również prawidłowe, ale wysokie ciśnienie tętnicze.

O nadciśnieniu tętniczym I stopnia mówimy, kiedy ciśnienie skurczowe ma wartość 14-159 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg, II stopnia kiedy ciśnienie skurczowe wynosi 160-179 mmHg, a rozkurczowe 100-109 mmHg, nadciśnienie tętnicze III stopnia oscyluje już w granicach powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe powyżej 110 mmHg – to już bardzo niebezpieczne dla naszego życia wartości.

Czytaj również: Kolejki do świadczeń na NFZ –  sprawdź ile poczekasz na lekarza! 

Jak samodzielnie zadbać o prawidłowe ciśnienie?

Na szczęście w początkowej fazie możemy próbować (skutecznie!) walczyć z nadciśnieniem samodzielnie, domowymi sposobami. Zmiana diety na zdrową, wprowadzenie w życie aktywności fizycznej, zrzucenie zbędnych kilogramów – to wszystko może spowodować, że obędziemy się bez leków.

Kiedy mamy zbyt wysokie ciśnienie koniecznie musimy usunąć z naszej diety wszystkie składniki, które przyczyniają się do jego wzrostu i wprowadzić takie, które mają właściwości obniżające ciśnienie tętnicze.

Czytaj również: Jak wybrać pakiet medyczny? 

Dieta nadciśnienie tętnicze

Ograniczyć musimy spożywanie białego pieczywa, makaronów z białej mąki, drobozioarnistych kasz i żółtek jaj. Wykluczamy z diety słodycze, pełne mleko i pełnotłusty nabiał, wieprzowinę, dania instant, ser żółty, wszelkie przegryzki typu chipsy, paluszki, słone orzeszki i oczywiście dania typu fast food.

Ciśnienie obniżają produkty bogate w potas (wartości zauważalne od razu). Potas ma również właściwości wydalające sól i wodę, dzięki niemu więc mamy szansę pozbyć się nadwagi. Jedząc bogate w postas warzywa obiniżamy ryzyko udaru mózgu. Co zatem jeść, żeby potasu przyswoić jak najwięcej? Przede wszystkim pomidory, ziemniaki, kalafior, szpinak, kapustę, zielony groszek, seler, sałatę, rzodkiewkę, czosnek, paprykę i pomidory. A owoce? Najlepsze będą żurawina, aronia, cytryna i rokitnik.

Nie możesz sobie wyobrazić życia bez soli? Łatwo ją zastąpić, naprawdę. Zaprzyjaźnij się z kminkiem, majerankiem i ziołami – poprawią smak potraw i brak soli nie będzie dokuczliwy. Szybko okaże się, że możesz bez niej żyć.

Tłuszcze zwierzęce zastąp roślinnymi, olejami i oliwami. Świetny w diecie „antynadciśnieniowej” będzie olej z orzechów włoskich i sezamu, doskonale sprawdzi się też olej rzepakowy. Zawierają one kwasy omega-3, któr obniżają ciśnenie tętnicze i niszczą tzw. zły cholesterol.

Co ciekawe, największą zmianę in plus odczujesz, kiedy rzucisz palenie. Dosłownie po chwili cisnienie krwi wraca do normy.

Zła wiadomość jest taka, że w większości przypadków nadciśnienia nie da się skutecznie zwalczyć. Jeśli już zaczniemy brać leki, obniżające ciśnienie, jest mała szansa, że kiedyś je odstawimy.  Dlatego naprawdę warto o siebie zadbać i odpędzić widmo chorób, które mogą nas doprowadzić do śmierci.

Nadciśnienie tętnicze – leczenie

Nadciśnienia nie wolno bagatelizować. Warto udać się do lekarza i ustalić plan działania, który pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji. Leczenie wsparte dietą i zmianą stylu życia może naprawdę zdusić problem w zarodku.

Pamiętaj, że to żadne bohaterstwo umrzeć młodo!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej