Wypowiedzenie umowy OC w TUW

Sprawdź ceny OC u innych ubezpieczycieli

Istnieją 3 sytuacje, w których możesz złożyć wypowiedzenie OC w TUW. Jak rozwiązać umowę, uniemożliwiając jej przedłużenie? Czym skutkuje pułapka podwójnego OC? Poznaj przepisy prawa dotyczące nowego właściciela pojazdu z OC sprzedawcy i sprawdź, jak poprawnie wypełnić wzór wypowiedzenia OC w TUW.

Sprawdź, czy u innych ubezpieczycieli jest taniej

Oblicz składkę

Zasady składania wypowiedzenia OC w TUW

Zasady wypowiedzenia OC komunikacyjnego są określone przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co powinien wiedzieć kierowca, który chce zakończyć umowę OC pojazdu mechanicznego z TUW?

  1. Możesz zrezygnować z umowy OC samochodu, kiedy dobiega końca. Złóż wypowiedzenie OC na minimum jeden dzień przed datą zakończenia umowy, aby zapobiec jej automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok. Jeśli ostatni dzień ochrony wypada 23 marca, musisz mieć nowe ubezpieczenie OC od 24 marca. W przeciwnym razie ryzykujesz karą za brak OC – nawet za 1 dzień przerwy w ochronie.
  2. Złóż wypowiedzenie OC w TUW, kiedy wpadniesz w pułapkę podwójnego OC. Jeżeli zapomnisz o wypowiedzeniu umowy w wyżej wspomnianym terminie i ubezpieczysz pojazd w innym towarzystwie, będziesz mieć podwójne OC. W tym przypadku możesz zrezygnować z automatycznie przedłużonej umowy. Największą wadą tej sytuacji są większe koszty, bo musisz zapłacić TUW za ochronę od dnia wznowienia umowy do dnia złożenia wypowiedzenia.
  3. Możesz rozwiązać umowę ubezpieczenia OC pojazdu zakupionego z drugiej ręki. Sprzedawca jest zobowiązany do przekazania Ci aktualnej polisy OC i zgłoszenia sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi, który przeliczy składkę, uwzględniając zniżki lub zwyżki nowego właściciela. Wtedy może się okazać, że ubezpieczenie OC w innym towarzystwie będzie opłacalniejsze. TUW przyjmie Twoje wypowiedzenie OC w dowolnym momencie.

Jak złożyć wypowiedzenie OC w TUW?

TUW ułatwia klientom wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC, udostępniając wzór, który należy wydrukować, wypełnić i wysłać drogą elektroniczną lub listowną. Aby uzupełnić formularz, potrzebujesz numeru polisy, marki i numeru rejestracyjnego pojazdu oraz PESEL-u.

TUW wymaga wskazania podstawy prawnej wypowiedzenia OC:

  • art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – dla klientów rezygnujących z OC komunikacyjnego w TUW na koniec umowy;
  • art. 28a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – dla klientów, którzy wpadli w pułapkę podwójnego OC pojazdu. TUW wymaga podania nazwy drugiego ubezpieczyciela i okresu ochrony.
  • art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – dla nabywców ubezpieczonego pojazdu z drugiej ręki. W tym przypadku TUW oczekuje przedstawienia dokumentu potwierdzającego zmianę własności, np. umowy kupna-sprzedaży, faktury lub aktu notarialnego.

TUW prosi o wysłanie wypowiedzenia OC na adres e-mail [email protected] lub adres e-mail najbliższej placówki stacjonarnej, np. [email protected]. Lista placówek z danymi kontaktowymi znajduje się na stronie TUW.


 


98% klientów poleca porównywarkę ubezpieczeń Punkta

Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!

Kupiłeś polisę w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przez Punkta? Wystaw opinię!

Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.

Kalkulator ubezpieczenia OC/AC TUW

Poczytaj o ubezpieczeniach

Poczytaj o Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW"

„Trochę online” - nowoczesne kanały komunikacji wciąż są wyzwaniem dla ubezpieczycieli [RAPORT]
„Trochę online” – nowoczesne kanały komunikacji wciąż są wyzwaniem dla ubezpieczycieli [RAPORT]

Nowoczesne kanały komunikacji takie jak e-mail, czaty i serwisy społecznościowe sprawiły, że oczekujemy odpowiedzi w ciągu kilku minut, jeśli nie sekund. Tego samego wymagamy również od firm - szybka i zadowalająca odpowiedź sprawia, że przedsiębiorca zyskuje w naszych oczach. Czy polscy ubezpieczyciele komunikacyjni naprawdę są dostępni online? Sprawdziliśmy to.

Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najlepsze bezpłatne dodatki do OC!
Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Myślisz, że OC w każdej firmie jest takie samo? Błąd! Ubezpieczyciele walczą o klienta nie tylko ceną, ale coraz częściej dorzucają do OC bezpłatne dodatki takie jak assistance czy Zielona Karta. Akademia mfind przyjrzała się ofertom ubezpieczenia OC w 22 towarzystwach ubezpieczeniowych. Sprawdź, która firma da Ci najwięcej usług w cenie obowiązkowego ubezpieczenia i znajdź z nami najbardziej „wypasione” OC!

Zgłoszenie szkody z AC krok po kroku

Miałeś kolizję i zostałeś obarczony winą za zdarzenie? A może nieznany sprawca uszkodził Twój pojazd? W takich sytuacjach nie możesz liczyć na odszkodowanie z polisy OC. Jeśli nie wykupiłeś ubezpieczenia autocasco, konieczne będzie pokrycie szkód z własnej kieszeni. Jak przebiega zgłoszenie AC i ile masz na to czasu?

Przejdź do akademii